Samotność w związku – też to znasz?
Mogłoby się wydawać, że przebywając w związku praktycznie nie mamy prawa zaznać samotności. Przecież stale mamy przy sobie osobę, której na nas zależy, i z którą, przynajmniej w teorii, łączą nas wspólne zainteresowania i upodobania. Dlaczego więc tak wiele osób narzeka na poczucie osamotnienia w związku?
Przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, jego przyczynom i zagrożeniom, jakie za sobą niesie. Jeśli przynajmniej od czasu do czasu czujecie brak więzi z partnerem i związaną z tym samotność, to artykuł dla was – dowiedzcie się, jak walczyć z samotnością w związku.
» Samotność w związku może być skutkiem braku czułości. Sprawdźcie, dlaczego i jak często powinniśmy się przytulać!
Zjawisko samotności w związku
Samotnością z związku nazywamy sytuację, w której doświadczamy poczucia osamotnienia, pomimo przebywania w bliskiej relacji. Taki stan niekiedy wiąże się z wrażeniem, że nasz partner nas nie rozumie i stopniowo coraz mniej czasu spędzamy razem.
Może się również zdarzyć, że towarzyszącego nam poczucia osamotnienia nie możemy uzasadnić czy zrozumieć.
Problem ten dotyka osób w różnym wieku, najczęściej będących w związku już od kilku lat. Na początku relacji jesteśmy zafascynowani sobą, ciekawi wzajemnych zainteresowań i poglądów, a łączące nas uczucie jest na tyle silne, że chcemy spędzać ze sobą każdą wolną chwilę.
Dopiero po paru latach do naszego związku może wkraść się rutyna, która w niektórych przypadkach prowadzi do poczucia samotności.
» Potrzebujesz pomysłów na to, jak poradzić sobie z rutyną w związku? Dowiedz się, jak dodać relacji z partnerem rumieńców!
Przyczyny i zagrożenia samotności w związku
Każdy przypadek samotności związku, jak i wszelkich innych problemów, jakie mogą się w niego wkraść, jest kwestią w pełni indywidualną. Nie powinniśmy obwiniać za nie tylko jednej strony – najczęściej działanie i chęć zmiany są wymagane u obu partnerów.
Na poczucie samotności może złożyć się wiele czynników. W wielu przypadkach wynika ona jednak z wkradającej się do naszego życia rutyny. Pewnego rodzaju przyzwyczajenie jest w pełni naturalne, jednak jeśli pozwolimy mu za bardzo się rozwinąć, może być cichym zabójcą dla niejednej udanej relacji.
Problem samotności może rozwinąć się również w sytuacji, kiedy jedno z was, które dotąd nie pracowało lub przebywało na długim zwolnieniu, nagle decyduje się na podjęcie pracy. Dla wielu par taka nagła zmiana może być początkowo trudna do zaakceptowania.
Wcześniej spędzaliście ze sobą każdą chwilę, a teraz coraz większym problemem jest znalezienie czasu na wspólny spacer. Tak zaczyna się samotność.
» Problem samotności w związku może być również objawem syndromu pustego gniazda. Dowiedz się, jak poradzić sobie z emocjami, gdy dziecko opuszcza rodzinny dom!
Choć konkretne przyczyny mogą być różne, najczęściej samotność wynika bezpośrednio z niedostatecznej ilości spędzanego razem czasu – czy to przez pracę, czy niekontrolowaną rutynę. Bezpośrednim sposobem na jej zlikwidowanie jest więc skupienie się na wspólnym spędzaniu czasu.
Jeśli chodzi o zagrożenia, trzeba wiedzieć, że nawet tak niepozorny początkowo problem to nie przelewki. Kiedy nasza relacja jest niezadowalająca, możemy szukać towarzystwa poza nią, u znajomych lub rodziny. Nie możemy liczyć, że z czasem stanie się lepiej – zazwyczaj będzie wprost przeciwnie.
Pamiętajcie, że za wieloma przypadkami zdrady stoi właśnie samotność w związku.
Dodatkowo miejcie na uwadze, że w takiej sytuacji słabnie nie tylko wasz związek. Na jątrzącym się problemie cierpi wasza psychika, życie seksualne, a często również relacje z innymi ludźmi. Warto więc działać i nie lekceważyć problemu.
Jak sobie poradzić z samotnością w związku?
Kluczem do porozumienia między partnerami jest szczera rozmowa. Prawdopodobnie słyszałyście już tę formułkę wiele razy, ale nie da się ukryć, że bez rozmowy żaden problem w związku nie może zostać rozwiązany. Dlatego kiedy tylko zauważysz, że ty i twój wybranek oddalacie się od siebie, warto jak najszybciej wspólnie przeanalizować problem.
Ważne jest, aby określić przyczynę samotności i szczerze, bez wstydu rozmawiać o swoich uczuciach. Nie próbuj zarzucać swojemu partnerowi tego, że nie dba o ciebie tak jak kiedyś – taka wymiana zarzutów nigdy nie prowadzi do porozumienia.
Jeśli problem wynika z braku czułości lub tego, że spędzacie swój wolny czas osobno, będzie on stosunkowo łatwy do rozwiązania. Wystarczy, że bardziej skupicie się na swoich potrzebach i będziecie wzajemnie dbać o to, aby partner nie czuł się zepchnięty na drugi plan.
» Może warto wybrać się na wspólną… randkę? Dowiedz się, dlaczego i jak należy randkować z mężem – nawet po wielu latach małżeństwa!
W gorszej sytuacji są te pary, w których chociażby z przyczyn zawodowych jeden z partnerów jest zmuszony do wyjazdu poza miasto lub – co gorsza – za granicę. Wówczas poczucie samotności jest nieuniknione, a jego zlikwidowanie może wymagać od obojga z was pewnych wyrzeczeń. Również w takim wypadku warto omówić sytuację i poszukać najlepszego wyjścia.
Może również zdarzyć się, że za nic w świecie nie widzicie przyczyn problemu lub nie umiecie znaleźć porozumienia. W takiej sytuacji pomocna może okazać się pomoc psychologa lub psychoterapeuty dla par. Korzystanie ze wsparcia specjalistów nie jest powodem do wstydu – w obecnych czasach coraz więcej osób sięga po terapię w celu poprawienia jakości swojego życia.
Doświadczyłyście kiedyś samotności w związku?