Kłopoty z pamięcią – czy grozi ci demencja?

kobieta dojrzala pamiec

Foto: Matteo Vistocco/Unsplash

Osoby po pięćdziesiątce często miewają kłopoty z pamięcią. Dla wielu z nas jest to objaw jak najbardziej naturalny, będący elementem mało przyjemnego procesu starzenia się. Kiedy jednak pamięć pogarsza się coraz bardziej, a my zapominamy imion dawnych znajomych, nowo poznanych osób czy z trudem zapamiętujemy nowe informacje, zaczynamy odczuwać niepokój, a nawet wpadać w panikę.

Czy to demencja? W wielu przypadkach nie, więc możecie spać spokojnie. Warto jednak dowiedzieć się, co jest przyczyną pogorszenia pamięci oraz jakie objawy powinny nas zaniepokoić. Dobrze też poznać sposoby na trening pamięci, dzięki którym… zapomnisz o problemach z pamięcią!

» Osoby po 50. roku życia są również narażone na zachorowanie na osteoporozę. Dowiedz się, jak rozpoznawać objawy podstępnej choroby zwanej zrzeszotnieniem kości!

Dlaczego z wiekiem pamięć się pogarsza?

Na pogorszenie pamięci i koncentracji duży wpływ ma obumieranie komórek nerwowych w mózgu. Na ich miejsce nie pojawiają się nowe komórki, co skutkuje obniżeniem sprawności intelektualnej, a także – co ciekawe – fizycznym zmniejszeniem się masy mózgu. Stąd też z roku na rok nasza pamięć, koncentracja i zdolność kojarzenia faktów stopniowo się pogarszają.

pamiec mozg

Foto: Pixabay

Nie bez winy jest tu też stres. Po pięćdziesiątce nie brakuje sytuacji, które powodują u nas napięcie: wyprowadzka dzieci, śmierć bliskich, problemy z pracą, strach o zdrowie swoje i innych członków rodziny – wbrew pozorom z wiekiem życie wcale nie staje się spokojniejsze!

Wszystkie stresujące sytuacje w połączeniu z obumieraniem neuronów mają negatywny wpływ na naszą pamięć.

Są to niestety przyczyny, którym nie możemy w żaden sposób zapobiec, a jedynie próbować eliminować ich skutki.

Po czym poznać demencję?

Kiedy nasze problemy z pamięcią ograniczają się do problemów z przypomnieniem sobie tytułu filmu lub zapamiętaniem imienia nowo poznanej osoby, możemy być spokojne – z całą pewnością nie są to objawy demencji.

Demencja starcza (podobnie zresztą jak choroba Alzheimera czy pląsawica Huntingtona) najczęściej daje objawy w postaci zaburzeń pamięci krótkotrwałej i zaburzeń orientacji czasowo-przestrzennej. Są to dolegliwości stosunkowo łatwe do rozpoznania, zwłaszcza jeśli doświadczamy ich coraz częściej.

Możemy zacząć niepokoić się wtedy, kiedy mamy problemy z ustaleniem, co robiliśmy poprzedniego dnia lub kogo spotkaliśmy przed powrotem do domu. Szczególnie niepokojące i niebezpieczne są objawy związane z orientacją czasowo-przestrzenną, czyli problemy z rozpoznaniem miejsca, w którym obecnie się znajdujemy, określeniem dnia tygodnia czy ustaleniem drogi do domu.

» Inną przypadłością, która czasem powinna zwiększyć naszą czujność, są krwotoki z nosa. Dowiedz się, jakich krwawień nie wolno lekceważyć i jak je prawidłowo zatamować!

Pamiętajmy, że w początkowym stadium choroby objawy te występują rzadko, a ich nasilenie jest słabe lub umiarkowane. Dlatego nie spotkamy się z sytuacją, w której z dnia na dzień zapomnimy drogi do domu. Natomiast jeśli coraz częściej zapominamy o umówionym spotkaniu ze znajomymi czy gubimy ważne przedmioty, powinno być to dla nas alarmującym symptomem. Pierwszym krokiem do rozpoznania zaburzenia powinna zawsze być wizyta u specjalisty, który określi, czy rzeczywiście mamy do czynienia z chorobą wieku starczego.

Warto poznać niepokojące objawy niekoniecznie po to, żeby doszukiwać się ich u siebie, ale także dlatego, żeby rozpoznać nietypowe zachowania u naszych będących już w podeszłym wieku rodziców.

» Dokuczają ci częste problemy z pęcherzem? Poznaj sprawdzone sposoby na zapobieganie zapaleniu pęcherza moczowego!

Jak ćwiczyć pamięć?

Proces obumierania komórek nerwowych, choć nieodwracalny i niemożliwy do zatrzymania, nie przekreśla naszych szans na dobrą pamięć i koncentrację.

Gdy pamięć się pogarsza, wciąż możemy ją trenować, zachowując tym samym dobrą kondycję umysłową pomimo dojrzałego wieku.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że zły tryb życia ma bezpośredni wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również sprawność umysłową. Dlatego po pięćdziesiątce (choć, oczywiście, im szybciej, tym lepiej!) warto zrezygnować z papierosów i możliwie jak najbardziej ograniczyć spożywanie alkoholu.

Pamiętajmy również o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli mamy nadwagę. Ciężkostrawne dania są czymś, co nie tylko przeszkodzi nam w pozbyciu się zbędnych kilogramów, ale również może negatywnie wpłynąć na naszą pamięć. Zaskakujące, prawda?

» Chcesz poznać doskonały sposób na zdrowe ciało i piękny wygląd? To taniec! Dowiedz się, dlaczego warto tańczyć i jaki styl taneczny jest najlepszy dla dojrzałej kobiety.

Oprócz wprowadzenia zdrowego trybu życia bardzo ważny jest trening pamięci. Jeśli nie będziemy dbać o naszą sprawność intelektualną, z wiekiem szybko się ona pogorszy, a wówczas może być już za późno.

pamiec zapisywanie

Foto: Pixabay

Nie bój się… notatek! Jeśli czujesz, że problemy z pamięcią czasami utrudniają ci codzienne funkcjonowanie – wylatują ci z głowy mniej lub bardziej istotne sprawy do załatwienia albo w szczególnie pracowite dni masz problem z “ogarnięciem” wszystkiego – zapisuj obowiązki w notesie lub na kolorowych karteczkach samoprzylepnych, tzw. post-it. Wykonane zadanie wykreślaj, a nie będziesz miała poczucia, że żyjesz i działasz w chaosie.

Dużo czytaj, ucz się nowych rzeczy i rozwiązuj krzyżówki albo łamigłówki, które przecież uwielbia wiele osób w różnym wieku. Coraz większą popularnością cieszą się również gry towarzyskie. Karty, memory czy szachy to klasyka, ale warto zainteresować się najnowszą ofertą. Jest mnóstwo gier dla dorosłych, które ożywią każde spotkanie towarzyskie – a przy okazji twoją pamięć. “Tabu”, “Tajniacy”, “Gierki małżeńskie”, “Ego”, “Scrabble” – to tylko kilka z nich. Dlatego zamiast spędzać z koleżankami kolejny wieczór przed telewizorem, zaproponuj nieco bardziej oryginalną rozrywkę.

pamiec scrabble

Foto: Pixabay

Świetnym sposobem na trening pamięci są również popularne uniwersytety trzeciego wieku. Zrzeszają one osoby po pięćdziesiątce, które w ramach zajęć mogą nauczyć się czegoś nowego oraz zawrzeć wiele interesujących znajomości. To skuteczny – i wbrew pozorom tani – sposób na trening sprawności intelektualnej. Koniecznie spróbuj, jeśli lubisz uczyć się nowych rzeczy i poznawać inne osoby w swoim wieku.

Miewasz problemy z pamięcią? Daj znać, jakie masz sposoby na radzenie sobie z nimi!

Oceń post
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *