Czy można lekceważyć krwawienia z nosa?

o czym swiadczy krwawienie z nosa

Foto: Velizar Ivanov/Unsplash

Krwawienie z nosa to dość częsta dolegliwość, z którą z pewnością choć raz w życiu spotkała się każda z nas. Do drobnych krwotoków dochodzi na skutek urazów mechanicznych lub w wyniku osłabienia organizmu. Niezależnie od przyczyny, z reguły zwyczajnie lekceważymy krwawienie z nosa, jeśli nie jest ono intensywne.

Może się jednak zdarzyć, że objaw ten zasygnalizuje nam, że coś niedobrego dzieje się z organizmem. O czym świadczą krwawienia z nosa i kiedy warto udać się z nimi do lekarza?

Przyczyny krwawienia z nosa

Jednorazowy, niezbyt intensywny krwotok nie powinien być dla nas powodem do obaw. Niepokojąca natomiast jest sytuacja, gdy często leci krew z nosa lub kiedy krwotok jest na tyle intensywny, że mamy problem z jego zatamowaniem. Warto zdawać sobie sprawę, o czym czasem świadczą krwawienia z nosa.

To, czy krwawienia z nosa są groźne, zależy w dużej mierze od przyczyny. Krwawienia wywołane niewielkim urazem miejscowym zazwyczaj są mało intensywne, podczas gdy te występujące na skutek zaburzeń krzepnięcia krwi mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

» Jakie są objawy udaru i co zrobić, gdy do niego dojdzie? Poznaj 5 symptomów wskazujących na udar i uratuj życie swoje lub swoich bliskich!

Do ogólnych przyczyn krwawienia z nosa zaliczamy:
 • Urazy miejscowe – czyli uderzenie nosem o twardą powierzchnię, co powoduje niegroźny uraz mechaniczny. Warto pamiętać, że do urazu może dojść również na skutek kichnięcia lub zbyt silnego wydmuchiwania nosa, przez co krwawienia z nosa często pojawiają się na przykład w czasie przeziębienia.
 • Katar – jak wiadomo, podczas kataru błona śluzowa nosa jest podrażniona, przez co łatwo o krwotok. Zazwyczaj jednak krwawienie jest niewielkie i jego zatamowanie nie powinno sprawiać problemu.
 • Wysiłek fizyczny – do krwawienia z nosa może dojść podczas silnego wysiłku fizycznego, zwłaszcza gdy nasze ciało nie jest do niego przyzwyczajone. Powtarzające się krwotoki w czasie ćwiczeń lub szybkiego marszu mogą jednak stanowić podstawę do konsultacji z lekarzem.
 • Wysuszenie błony śluzowej nosa – w sezonie grzewczym, czyli w okresie jesienno-zimowym, błona śluzowa nosa może ulec silnemu wysuszeniu. Powoduje to dyskomfort, a w skrajnych wypadkach może wywołać krwotok. Stąd też tak ważne jest nawilżanie śluzówki, na przykład przy użyciu specjalnych kropli do nosa lub przy pomocy nawilżacza powietrza.
 • Nowotwór jamy nosowo-gardłowej – do objawów nowotworu poza krwawieniami zaliczamy również wyraźne uwypuklenie ściany nosa lub widoczny guz w obrębie jamy gębowej. Nie zdarza się często, a jedynie powtarzające się krwotoki mogą świadczyć o ryzyku choroby nowotworowej.
 • Choroby układu krążenia – czyli przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i zaburzenia krzepnięcia krwi. Podobnie jak nowotwór, objawiają się powtarzającymi się krwotokami o dużej intensywności. W przypadku chorób układu krążenia krwawienie z nosa jest szczególnie niebezpieczne i trudne do zatamowania.

» Choroby pęcherza – czy to również twój problem? Dowiedz się, jak dbać o pęcherz moczowy i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości!

Kiedy do lekarza?

czy krwawienia z nosa sa grozne

Foto: Online Marketing/Unsplash

Warto skorzystać z pomocy specjalisty, kiedy krwotoki z nosa powtarzają się szczególnie często, jako że może to świadczyć o poważnej chorobie. W celu zdiagnozowania przyczyny krwawienia udajemy się do laryngologa lub, jeśli mamy podejrzenia, że są one objawem chorób układu krążenia, kardiologa. W każdym wypadku w pierwszej kolejności powinniśmy jednak zaczerpnąć rady lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

W sytuacji, kiedy do krwawienia dojdzie nagle, jest ono szczególnie intensywne i trwa dłużej niż 10 minut, a dodatkowo pojawiają się objawy takie jak zawroty głowy lub bladość, konieczne może być wezwanie pogotowia. Pod numer alarmowy powinniśmy bezzwłocznie zadzwonić również wtedy, kiedy do krwotoku dochodzi na skutek obecności ciała obcego w nosie.

Niepokojące są również rzadsze krwotoki, którym towarzyszą dodatkowe objawy w postaci ostrego bólu lub zniekształcenia nosa. Pamiętajmy, że najważniejszą regułą jest obserwowanie swojego organizmu i zwracanie uwagi na wszystkie niepokojące objawy!

» Znamiona na skórze mogą świadczyć o nowotworze, jednak tylko niektóre. Sprawdź, jak prawidłowo rozpoznawać pieprzyki!

Jak zatamować krwawienie z nosa?

Wbrew pozorom zatamowanie krwawienia z nosa nie jest tak proste i oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Wiele z was na pewno pamięta metodę na odchylenie głowy do tyłu – choć była ona skuteczna w przypadku niewielkich krwotoków, mogła powodować połknięcie krwi i wymioty.

jak zatamowac krwawienie z nosa

Foto: Pixabay

Specjaliści radzą, by w razie wystąpienia krwotoku usiąść i pochylić głowę do tyłu, uciskając lekko skrzydełka nosa. Pomocne okażą się również zimne okłady na kark oraz grzbiet nosa, które pomogą zatrzymać krwawienie.

Podczas prawidłowego tamowania krwotoku z nosa wciąż może dojść do spłynięcia krwi do ust. Aby nie dopuścić do wystąpienia późniejszych wymiotów lub zakrztuszenia, krew powinna być regularnie wypluwana.

Zakłada się, że krwawienie powinno ustać po około 10 minutach. Zdarza się jednak, że czas ten ulega przedłużeniu. Jeśli krwotok nie jest intensywny i nie zagraża zdrowiu, możemy odczekać chwilę dłużej. W przeciwnym wypadku konieczne może okazać się wezwanie pogotowia.

Czy krwawienia z nosa są u was powodem do niepokoju?

Oceń post
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Dominika pisze:

  Nie tak dawno dostałam krwotoku z nosa, ale okazało się, że to kwestia przemęczenia i nie ma czym się martwić, tylko trzeba po prostu troszeczkę zwolnić tempo :). Na pewno wyciągnę na przyszłość wnioski i nie będę tak nadwyrężać organizmu :). Znalazłam też bardzo fajny portal z którego również można bardzo dużo się dowiedzieć, więc staram się teraz czerpać jak największą wiedzę, żeby nie dopuścić do osłabienia.

 2. olekach pisze:

  Absolutnie nie powinno lekceważyć się takich objawów. Zdrowie, nie tylko nasze ale również naszych dzieci – jest najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *