Zdrowotne i kulinarne właściwości pokrzywy – przekonaj się, ile dobrego może dla ciebie zrobić
Pokrzywa nie budzi dobrych skojarzeń.
Pewnie zdarzyło ci się wylądować w rowie porośniętym pokrzywami podczas wakacyjnych zabaw u babci na wsi. I pewnie do dziś pamiętasz to palące uczucie na udach i łydkach, którego nawet masowanie czy wściekłe bieganie w kółko nie było w stanie ugasić.
Ale to wszystko trwało tylko chwilę.
Potem ból przechodził, a mama przekonywała, że kontakt z pokrzywą to samo zdrowie.
I wiesz co? Miała rację!
Bo choć osobom wyjeżdżającym na wieś pokrzywa kojarzy się z bąblami na nogach, ewentualnie z paszą dla zwierząt, to prawda jest taka, że pokrzywa zwyczajna – bo tak brzmi jej pełna nazwa – ma szerokie zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce, ogrodnictwie i kuchni. Tej jak najbardziej ludzkiej.
Chcesz wiedzieć, jakie właściwości ma pokrzywa i w jakiej postaci się ją wykorzystuje? Już za chwilę wszystko stanie się jasne. Na tapet bierzemy wykorzystanie pokrzywy w celach zdrowotnych i kulinarnych.
Zapraszamy do lektury!
Jakie właściwości zdrowotne ma pokrzywa?
Pokrzywa zwyczajna to nasza rodzima roślina, która najchętniej rośnie w pobliżu gospodarstw wiejskich, w wilgotnych lasach i zaroślach.
Dorasta do 1,5 m wysokości (choć rekordzistki osiągają nawet 3 m!), a jej liście i łodyga mają charakterystyczne włoski i to właśnie one odpowiadają za poparzenia skóry powstałe po kontakcie z pokrzywą.
Tyle tytułem wstępu. Jaka pokrzywa jest – każdy widzi. Ale w jaki sposób pokrzywa może wpłynąć na nasza zdrowie?
Pokrzywa ma bardzo wszechstronne zastosowanie w lecznictwie. Najlepiej stosować ją w postaci naparu – ciepłego (można osłodzić go sokiem lub miodem, żeby poprawić jego smak) lub ostudzonego, jako płukankę.
Korzyści z picia pokrzywy jest wiele.
Zdrowotne właściwości pokrzywy
- Ma właściwości antybakteryjne, więc często jest nazywana naturalnym antybiotykiem. Płukanie ust ostudzoną herbatą z pokrzywy odkaża jamę ustną.
- Wzmacnia organizm, więc picie naparu z pokrzywy może chronić przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi.
- Jej spożywanie powinny rozważyć także osoby cierpiące na kamicę nerkową, ponieważ działa moczopędnie. Usuwa także nadmiar wody z organizmu.
- Wspomaga pracę wątroby, żołądka i trzustki, pomaga w problemach z układem trawiennym, poprawia przemianę materii.
- Oczyszcza krew i obniża poziom cukru we krwi.
- Hamuje krwawienia wewnętrzne.
Jak zbierać pokrzywę?
Jeśli zastanawiasz się, skąd wziąć pokrzywę do tych wszystkich zastosowań, odpowiedź jest prosta: najlepiej zbierz ją sama.
Możesz ją oczywiście kupić w formie herbatki w saszetkach, ale samodzielnie zrobione zapasy dają więcej satysfakcji i pewności co do źródła pochodzenia listków.
Poza tym jest taniej!
Liście pokrzywy zrywaj w zaroślach położonych w możliwie najmniej zanieczyszczonych miejscach.
Na ręce załóż rękawiczki, a swoje zbiory dokładnie umyj i rozłóż w ciemnym i przewiewnym miejscu, żeby dobrze wyschły.
Następnie przechowuj je w słoiku w szafce kuchennej i zaparzaj jak tradycyjną herbatę.
Pokrzywa – zastosowanie w kuchni
Herbatka z pokrzywy – to już wiemy. Można ją pić na gorąco lub na zimno np. z dodatkiem cytryny i mięty jako orzeźwiający napój w gorące dni.
Ale w jaki sposób jeszcze możemy wykorzystać pokrzywę w celach kulinarnych? I w jakiej postaci ją stosujemy? Kulinarne zalety pokrzywy są nie do przecenienia.
Młoda pokrzywa zawiera mnóstwo cennych składników: soli mineralnych, witamin i białek. Swego czasu często przygotowywano z nich zupę lub okrasę do ziemniaków, bo – o czym warto pamiętać – pokrzywa przestaje parzyć, gdy zwiędnie lub zostanie poddana obróbce cieplnej.
Można ją wykorzystywać podobnie, jak stosuje się liście szpinaku. Wcześniej trzeba ją jednak sparzyć lub obgotować w niewielkiej ilości wody z odrobiną masła i czosnku.
Skoro zachowuje się jak szpinak, będzie świetnym dodatkiem do sałatek i twarogu.
Ciekawą propozycją jest także shake z pędami pokrzywy.
Aby przygotować taki pożywny koktajl, wystarczy sparzone młode pędy pokrzywy zmiksować z pokrojonym w kostkę jabłkiem lub kilkoma truskawkami oraz bananem, dodając do tego sok z pomarańczy i pół szklanki wody.
Smacznego i na zdrowie!
Stosujesz pokrzywę w kuchni? A może pamiętasz, jak przygotowywała ją twoja mama lub babcia? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu!
Ciekawy tekst o pokrzywie! Nie wiedziałam, że ma tyle zdrowotnych właściwości. Planuję wypróbować przepisy kulinarne z jej użyciem.