Wyniki badania moczu – jak je interpretować?

wyniki analizy moczu

Foto: Pixabay

Analiza moczu to jedno z profilaktycznych badań diagnostycznych dostarczające informacji na temat funkcjonowania układu moczowego, ale też całego organizmu. To właśnie ono pozwala na wczesne zdiagnozowanie chorób nerek czy zakażenia dróg moczowych, a także problemów z wątrobą lub zaburzeń krzepliwości krwi.

Dzięki regularnym badaniom moczu możemy sprawdzić, czy w naszym organizmie nie dzieje się nic niepokojącego oraz czy układ moczowy pracuje, jak należy. Zanim jednak wybierzesz się do lekarza z wynikami analizy, sprawdź, czego sama możesz się z nich dowiedzieć!

» Jeszcze częściej niż badanie moczu wykonujemy podstawową morfologię krwi. Sprawdź, czego możesz się dowiedzieć z wyników badania krwi!

O czym mówią nam poszczególne parametry w analizie moczu?

Choć wyniki badania moczu są dużo łatwiejsze do zinterpretowania niż wyniki morfologii, wciąż pozostaje wiele parametrów, które mogą budzić nasze wątpliwości. Dowiedz się, jaka jest norma w przypadku każdego z nich i kiedy możesz być zaniepokojona stanem swojego zdrowia.

Barwa

Norma: żółta (od przezroczystej do bursztynowej)

Na nieprawidłowe zabarwienie moczu może wpływać część pokarmów i przyjmowanych leków, dlatego nietypowa barwa nie zawsze jest powodem do paniki.

Obecność krwi w moczu może być objawem chorób układu moczowego (np. przewlekłej choroby nerek). Z kolei brunatne zabarwienie często sygnalizuje odwodnienie organizmu lub cukrzycę.

Klarowność/Przejrzystość

Norma: przejrzysty

Mocz może stać się mętny pod wpływem nagromadzenia w nim bakterii, krwi lub ropy. Często jest to objawem zapalenia układu moczowego, w tym zakażenia bakteryjnego.

Ciężar właściwy/Gęstość względna

Norma: od 1005 do 1030

Wysokie zagęszczenie moczu może, podobnie jak zbyt ciemna jego barwa, wskazywać na odwodnienie organizmu lub cukrzycę.

Z kolei niskie wartości tego parametru mogą pojawiać się u osób przyjmujących leki moczopędne lub być objawem niewydolności nerek.

Odczyn (pH)

Norma: od 4,5 do 8,0

Odczyn moczu mówi zaskakująco wiele na temat stanu zdrowia organizmu. Zbyt niskie pH (odczyn kwaśny) może wskazywać na choroby płuc, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu lub przewlekłą biegunkę.

Z kolei wysokie pH (odczyn zasadowy) najczęściej sygnalizuje infekcje układu moczowego.

Białko

Norma: nieobecne

Białko może pojawić się w moczu na skutek gorączki lub intensywnego wysiłku fizycznego. Wskazuje też na choroby nerek lub układu krążenia. O obecności białka w moczu niekiedy świadczy pojawiająca się w nim piana.

Cukier (glukoza)

Norma: nieobecny (wyjątkiem są kobiety w ciąży)

Glukoza w moczu może naturalnie pojawiać się u niektórych kobiet w ciąży i nie świadczyć o stanie chorobowym. Z kolei w innych przypadkach obecność cukru najczęściej wskazuje na cukrzycę.

» W kwestii zdrowia zawsze warto trzymać rękę na pulsie. Sprawdź, jak kontrolować znamiona na skórze i kiedy ich wygląd powinien być powodem do niepokoju!

Ketony (ciała ketonowe)

Norma: nieobecne

Ciała ketonowe mogą pojawić się w moczu osoby, która od kilkunastu godzin nic nie jadła, lub na skutek silnych wymiotów. Najczęściej są objawem cukrzycy lub niewydolności nerek.

Leukocyty (krwinki białe)

Norma: co najwyżej 1-5

Obecność białych krwinek w moczu opisuje się liczbą określającą ich ilość w polu widzenia. Wartość powyżej 5 może wskazywać na bakterie w moczu i sygnalizować choroby, takie jak zakażenie dróg moczowych lub zapalenie nerek.

Erytrocyty (krwinki czerwone)

Norma: co najwyżej 1-3

Parametr ten określany jest w ten sam sposób, co w przypadku leukocytów. Zbyt duża ilość czerwonych krwinek często wiąże się z tzw. krwiomoczem i pojawia się przy wielu chorobach układu moczowego. Erytrocyty pojawiają się w moczu również wtedy, kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami krzepliwości krwi lub marskością wątroby.

Kryształy

Norma: nieobecne/nieliczne

Pojedyncze kryształy mogą pojawiać się w moczu osoby zdrowej i nie powinny być powodem do niepokoju. O kamicy nerek lub pęcherza mówimy dopiero wtedy, kiedy ich poziom sięga 10 i wyżej.

Wałeczki

Norma: nieobecne

Niewielkie ilości wałeczków mogą pojawiać się w moczu na skutek gorączki lub silnego wysiłku fizycznego. Ich wysoki poziom często jednak sygnalizuje zaburzenia w funkcjonowaniu nerek.

Pamiętaj, że na nieprawidłowy poziom niektórych parametrów może wpłynąć wiele czynników, jak na przykład przyjmowane leki i dieta. Jeśli masz wątpliwości co do stanu swojego zdrowia, koniecznie udaj się z wynikami do lekarza, który pomoże określić, czy rzeczywiście istnieje powód do obaw.

Jak przygotować się do badania moczu?

interpretacja badania moczu

Foto: Pixabay

Do analizy należy skierować mocz poranny przechowywany w specjalnym pojemniku, który możemy nabyć w aptece. Przed oddaniem moczu pamiętajmy o tym, aby dokładnie umyć okolice intymne w celu pozbycia się bakterii, które mogłyby zafałszować wyniki badania.

W pojemniku powinien znaleźć się mocz z tzw. “środkowego strumienia”, jako że pozwala to na najdokładniejszą analizę. Pojemnik należy szczelnie zamknąć i napisać na nim swoje imię i nazwisko. Tak przygotowana próbka moczu powinna być jak najszybciej dostarczona do laboratorium.

» Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć, więc dowiedz się, jak dbać o pęcherz!

Dbacie o regularne wykonywanie badania moczu?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *