Nie lekceważ chrypki!
Dla wielu z nas chrypka nie jest zbyt poważnym objawem. Ot, niewielkie zniekształcenie głosu i ewentualny ból krtani. Ze względu na to bardzo często zwyczajnie ignorujemy tę dolegliwość, nawet jeśli dokucza nam ona już od kilku tygodni. Okazuje się jednak, że długotrwała chrypka może być bardzo groźnym objawem, nawet jeśli pozornie wydaje się mało dokuczliwa. Dowiedz się, czy chrypka jest groźna i jak walczyć z nią domowymi sposobami.
» Nie popełniaj ciągle tych samych błędów podczas leczenia infekcji! Kliknij i poznaj 7 mitów na temat przeziębienia!
Przyczyny chrypki
Z przewlekłą chrypką najczęściej zmagają się nauczyciele i inne osoby, które ze względu na specyfikę pracy muszą mówić głośno i często. Jeśli jednak to nas nie dotyczy, możemy śmiało poszukiwać innej przyczyny tej popularnej dolegliwości.
Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić w drugą stronę i nie zastanawiać się na przykład, czy chrypka oznacza raka, jeśli od dłuższego czasu nie ustępuje. Spokojnie – rzadko kiedy chrypka stanowi objaw nowotworu. Mimo wszystko warto udać się do lekarza, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości na temat stanu swojego zdrowia.
Zamiast się gryźć i stresować, lepiej poprosić o pomoc specjalistę. Dzięki badaniom diagnostycznym pomoże on dokładnie ustalić, co stanowi przyczynę naszych dolegliwości.
» Zrzeszotnienie kości – brzmi groźnie? Tak, bo osteoporoza to niebezpieczna i podstępna choroba! Naucz się rozpoznawać objawy „cichego złodzieja kości”!
Do najczęstszych przyczyn chrypki zaliczają się:
- choroba refluksowa przełyku
- zapalenie krtani
- zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy)
- alergia wziewna lub pokarmowa
- guzki w krtani
- silny lub przewlekły stres
Bardzo często zastanawiamy się, czy chrypka może być objawem alergii, która przez wielu uważana jest za jedną z najmniej poważnych dolegliwości w powyższej grupie. Jeśli nie doświadczamy żadnych innych objawów, szansa na to jest niewielka. Z kolei jeśli równolegle z chrypką pojawia się katar, swędzenie i ból gardła, łzawienie oczu i ogólne pogorszenie samopoczucia, może to jak najbardziej świadczyć o alergii. Warto jednak pamiętać, że takich objawów nie wolno bagatelizować. Jeśli oprócz chrypki doświadczamy duszności, należy jak najszybciej skierować się do lekarza. Nieleczona alergia może skutkować wystąpieniem ciężkiej reakcji uczuleniowej, inaczej nazywanej wstrząsem anafilaktycznym, i doprowadzić nawet do zgonu.
» Czy wiesz, które znamiona na twojej skórze to zwykłe pieprzyki, a które powinny wzbudzić twój niepokój? Kliknij i przeczytaj o tym, kiedy znamię może oznaczać groźną chorobę!
Kiedy z chrypką do lekarza?
Niektóre z powyższych przyczyn chrypki mogą wydawać się dość przerażające, jednak długotrwała chrypka nie zawsze jest powodem do obaw.
Przede wszystkim musimy wiedzieć, kiedy mija chrypka. Naturalnie powinna ona zniknąć po kilku dniach od zakończenia przebytej choroby lub pierwszego wystąpienia objawów, z reguły jednak podaje się okres od 2 do 3 tygodni. Jeśli po tym czasie dolegliwość nie zniknie, warto skonsultować się z lekarzem. Szczególnie niepokojąca jest obecność innych objawów, takich jak problemy z przełykaniem, gorączka czy ogólne osłabienie organizmu. Jednak tylko wizyta u specjalisty lub lekarza pierwszego kontaktu pomoże ocenić, czy chrypka może być niebezpieczna.
W większości przypadków odpowiedzi nie poznamy od razu – lekarz może, a nawet powinien zlecić dodatkowe badania diagnostyczne.
Wyjątkiem są sytuacje, w których przyczyna wystąpienia tej dolegliwości jest dla specjalisty bardzo oczywista, czyli na przykład wtedy, kiedy chrypka jest objawem alergii lub zapalenia krtani.
» Zrobiłaś badanie krwi i czekasz na wizytę u lekarza, który zinterpretuje wyniki? Dowiedz się, jak czytać wyniki morfologii, żeby oczekiwanie na spotkanie ze specjalistą było mniej stresujące!
Domowe sposoby na chrypkę
Kiedy już upewnimy się, że zniekształcające nasz głos drapanie w gardle nie zagraża naszemu zdrowiu, możemy przystąpić do leczenia. Przydatne okażą się tutaj domowe sposoby na leczenie chrypki, które często są dużo bardziej skuteczne niż leczenie farmakologiczne.
W pierwszej kolejności powinnyśmy zrezygnować ze wszystkiego tego, co pogarsza stan naszego gardła. Jeśli palimy papierosy, najlepiej będzie jak najszybciej rzucić nałóg. Warto tutaj pamiętać również o tym, że palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia wspomnianego już raka krtani. Dlatego jeśli obawiamy się o swoje zdrowie, palenie to pierwszy nawyk, z którego powinnyśmy zrezygnować. Oprócz tego warto unikać też picia zimnych, gazowanych napojów i wychodzenia na dwór bez zabezpieczenia szyi, zwłaszcza podczas niskich temperatur lub silnego wiatru.
Dobrym sposobem na chrypkę będzie picie mleka z miodem, które działa antybakteryjnie, ale również zwiększa odporność organizmu. Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu krtani, a więc piciu dużej ilości herbaty z cytryną i innych ciepłych napojów. Błona śluzowa gardła może bardzo szybko ulegać wysuszeniu, zwłaszcza w sezonie grzewczym, co jeszcze bardziej ją podrażnia.
» Grypa czy przeziębienie? Dowiedz się, jak je odróżnić, i poznaj skuteczne domowe sposoby na leczenie przeziębienia!
Jeśli zauważymy, że nasze dolegliwości wywołane są przez zbyt niską wilgotność powietrza w mieszkaniu, dobrym pomysłem może być zakup specjalnego nawilżacza powietrza. Prostą i tanią alternatywą dla elektrycznych nawilżaczy powietrza jest przykrywanie kaloryfera wilgotnym ręcznikiem.
Przydatne mogą okazać się również płukanki z soli, które wskazane są też przy różnych innych dolegliwościach, takich jak kaszel czy ból gardła.
Płukanie gardła wodą z solą jest skuteczne, ponieważ roztwór taki ma działanie dezynfekujące i przeciwbakteryjne, a także zmniejsza obrzęk.
Jeśli po kolejnych 2-3 tygodniach objawy chrypki nie ustąpią, a jedynie zaostrzą się, warto raz jeszcze skierować się do lekarza, który powinien w tej sytuacji zlecić bardziej kompleksowe badania. Czasami okazuje się, że pierwsza diagnoza była niepoprawna i dopiero przy drugiej wizycie można rozpoznać prawdziwą przyczynę chrypki.
» Innym objawem, który często bagatelizujemy, są krwawienia z nosa. Tymczasem nie zawsze są one błahe! Dowiedz się, jakich krwotoków nie wolno lekceważyć i jak je prawidłowo zatamować!
Spotkałyście się kiedyś z sytuacją, w której pozornie błahy objaw był zwiastunem bardziej złożonego problemu zdrowotnego?