Wrocławskie zoo nie tylko na lato
![zoo wroclaw lew wybieg](https://www.polka50plus.pl/wp-content/uploads/2018/10/zoo-wroclaw-lew-wybieg.jpg)
Foto: Pixabay
Byłaś już we wrocławskim zoo? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić! To najstarszy na obecnych ziemiach polskich ogród zoologiczny, który poza tym jest trzecim na świecie zoo pod względem liczby prezentowanych gatunków, a także jednym z pięciu tego typu obiektów najchętniej odwiedzanych w Europie. Nie czekaj do lata, wybierz się na niezapomnianą wycieczkę śladem najbardziej niezwykłych stworzeń na Ziemi.
Tak się jakoś utarło, że do zoo najczęściej chodzimy latem. Bo to przecież atrakcja na świeżym powietrzu, bo zimą zwierzęta egzotyczne marzną i są pozamykane, bo co to za przyjemność błąkać się między opustoszałymi wybiegami w strugach deszczu… Nie mówiąc już o tym, że do ogrodu zoologicznego często wybieramy się z dziećmi lub wnukami, którym trzeba kupić lody albo watę cukrową – a te przecież smakują tylko podczas pięknej pogody!
My tymczasem radzimy wam pójść nieco pod prąd i wybrać się do zoo we Wrocławiu właśnie teraz. Albo za tydzień, albo za miesiąc – czyli właśnie w okresie, kiedy większość osób tam nie chodzi.
ZOO Wrocław – zwiedzanie zimą
Słabe zainteresowanie i niska frekwencja – to są oczywiście jedne z pierwszych zalet takiej wycieczki. Atrakcje są wówczas bardziej dostępne, można je zwiedzać na spokojnie, spacerując niespiesznie pustymi alejkami, na których nikt nas nie szturcha, nie wyprzedza i nie zasłania widoków. Poza tym, co również zrozumiałe, kolejki są mniejsze, a może się zdarzyć i tak, że nie będzie ich wcale, co jest niezwykle istotne, bo w szczycie sezonu ogonki do kas mogą osiągać nawet kilkuset metrów, a czas oczekiwania wynosi minimum kilkadziesiąt minut!
Warto czasem pójść pod prąd i zamiast stać w kolejkach, a potem żółwim tempem sunąć za tłumem pomiędzy klatkami, wybrać się do zoo wtedy, gdy inni wybierają leżenie w domu na kanapie.
Ceny biletów nie są wprawdzie niższe – przez cały rok obowiązuje ten sam cennik – ale za to przewidziane są zniżki dla emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych, a zwiedzający po 75. roku życia wchodzą do zoo zupełnie za darmo! Co więcej, ogród jest czynny przez wszystkie 12 miesięcy, absolutnie codziennie, 7 dni w tygodniu, we wszystkie soboty, niedziele i święta.
To jednak tylko kilka z całej listy zalet odwiedzenia wrocławskiego ogrodu zoologicznego w okresie jesiennym i zimowym. Chcecie poznać kolejne? Oto najciekawsze atrakcje, które tam na was czekają!
» Lubisz zwiedzać z przewodnikiem? Odkryj jeszcze jedną perełkę Dolnego Śląska! Kliknij i przeczytaj, jakie skarby czekają na ciebie w Hucie Szkła Julia w Karkonoszach.
Dla spragnionych tropików
Na terenie ZOO Wrocław znajduje się aż 12 tematycznych pawilonów, które zamieszkują zwierzęta zarówno z najdalszych zakątków świata, jak i te, które możemy spotkać również w naszym kraju. Budynki – pod warunkiem oczywiście, że nie są akurat remontowane – są otwarte cały rok, a dzięki temu, że w wielu z nich panuje niezwykle gorący klimat, możemy błyskawicznie przenieść się do egzotycznego świata, nawet jeśli na zewnątrz aura nas nie rozpieszcza! Przedstawiamy zaledwie kilka z nich, jednak jeśli macie czas, koniecznie zajrzyjcie do wszystkich.
» Cuda natury dostarczają niesamowitych wrażeń, ale równie ekscytujące bywają wyprawy do świata techniki – na przykład tej z czasów PRL-u! Przeczytaj, jakie atrakcje znajdziesz w Muzeum Motoryzacji Topacz pod Wrocławiem!
Afrykarium
To właśnie o tym obiekcie mówi się najwięcej od czasu rozpoczętego w 2012 roku remontu we wrocławskim zoo. Wdzięczna nazwa AFRYKARIUM powstała z połączenia słów „Afryka” oraz „akwarium”, a sam kompleks został stworzony, aby zaprezentować zwiedzającym „życiodajne wody Afryki”, czyli różnorodne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu.
» Jeśli egzotyczne atrakcje w zoo to dla ciebie za mało, wybierz się w prawdziwą podróż do ciepłego kraju. Teneryfa czeka! Kliknij i dowiedz się, co zwiedzać na największej spośród Wysp Kanaryjskich!
W trzykondygnacyjnym budynku wybudowanym na działce o powierzchni prawie 2 hektarów znalazło się miejsce dla Morza Czerwonego z efektowną rafą koralową, zamieszkujących Afrykę Wschodnią hipopotamów nilowych i ryb z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich, Kanału Mozambickiego zaprezentowanego w formie 18-metrowego tunelu, w którym można podglądać żółwie zielone, rekiny i płaszczki, Wybrzeża Szkieletów z podobnymi do fok kotikami afrykańskimi, pingwinami, meduzami i wyjątkowo drapieżnymi murenami oraz rzeki Kongo zamieszkiwanej przez krokodyle i tajemnicze olbrzymie manaty, nazywane także syrenami.
Aby wyprodukować wodę morską do znajdującego się w Afrykarium basenu Morza Czerwonego, potrzebne jest 140 ton soli!
Foto: ZOO Wrocław (3x), Pixabay
Uff, sporo tego i nic dziwnego, że Afrykarium jest jedną z najbardziej obleganych atrakcji wrocławskiego zoo. Atrakcją potężną, bo sama woda w tamtejszych basenach ma masę 15000 ton, czyli – przekładając to na realia „zwierzęce” – tyle, ile waży 100 wielorybów albo 3000 dorosłych słoni!
Akwarium
Wodne atrakcje wrocławskiego ogrodu zoologicznego nie kończą się na Afrykarium. Na długo przed nim bowiem istniało w zoo Akwarium. W pawilonie można podziwiać mnóstwo zbiorników z wodą słodką i słoną zamieszkiwanych przez krwiożercze piranie, całkowicie wymarłe w naturze niepozorne rybki o uroczej nazwie kaczorki celebeskie oraz intrygujące skrzypłocze i prapłaźce, czyli gatunki staroraków i ryb, które występowały już w czasach dinozaurów i do dziś właściwie niewiele się zmieniły.
Wiedziałyście, że budynek, w którym dziś mieści się Akwarium, był swego czasu… wozownią?
Nowością jest otwarte w 2015 roku Odrarium, czyli dobudowana do Akwarium zewnętrzna ekspozycja fauny i flory rzeki Odry. Projekt hołduje zasadzie „cudze chwalicie, swego nie znacie” i udowadnia, że nawet tuż obok nas istnieją fascynujące światy roślin i zwierząt, którym warto przyjrzeć się bliżej. W Odrarium mamy więc możliwość podglądać około 30 gatunków rodzimych ryb oraz żółwie błotne przechadzające się po znajdującym się nieopodal wybiegu.
» Podróże to okazja to robienia zdjęć! Kliknij i poznaj 10 prostych trików, dzięki którym będziesz pstrykać lepsze fotki – i to od razu!
Pawilon Małp Człekokształtnych
Czy wiecie, że geny człowieka i szympansa są zbieżne aż w 98,4%?! Te z nas, które nie do końca w to wierzą i sądzą, że cyfra ta jest mocno zawyżona, powinny koniecznie zajrzeć do tego pawilonu. Idziemy o zakład, że małpie gesty, zachowania, a nawet sposoby spędzania wolnego czasu wydadzą się wam dziwnie znajome…
![zoo wroclaw szympans](https://www.polka50plus.pl/wp-content/uploads/2018/10/zoo-wroclaw-szympans.jpg)
Foto: Pixabay
Słoniarnia
Oryginalna nazwa tego wybudowanego pod koniec XIX wieku pawilonu to Dom Gruboskórowców, a więc jego przeznaczeniem – jak nietrudno się domyślić – od samego początku było goszczenie zwierząt o grubej skórze, czyli słoni, nosorożców i tapirów. W kolejnych latach obiekt był modyfikowany i przebudowywany (w latach 1921-1927 mieściła się tam nawet restauracja i sala koncertowa!), jednak mimo tych przeróbek i znacznych wojennych zniszczeń charakterystyczna różowawa budowla jest swego rodzaju wizytówką architektoniczną ZOO Wrocław, którą kojarzą zarówno najmłodsi turyści, jak i ci nieco starsi, którzy odwiedzali ogród już kilkadziesiąt lat temu.
Oryginalny Dom Gruboskórowców powstał według projektu Karla Schmidta – niemieckiego architekta, który w XIX wieku nadzorował również przebudowę opery wrocławskiej po pożarze.
Terai
To nowość we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Mieszkają tu między innymi samce nosorożca indyjskiego – Manas i Tarun – które, mimo dość młodego wieku, osiągnęły już słuszną wagę po 1500 kg każdy, oraz puchate gibony czapniki i gigantyczne, ponad metrowe wiewiórki o skomplikowanej nazwie jelarangi.
» Egzotyka jest fascynująca, ale czy wiesz, że w Polsce też żyją zwierzęta, które budzą zachwyt, podziw i niedowierzanie na światową skalę? Poznaj zwierzęcych rekordzistów mieszkających w Polsce!
Terrarium
Kolejny imponujący przedwojenny budynek, który do dziś jest domem wielu fascynujących gatunków zwierząt. Do Terrarium zapraszamy głównie osoby o mocnych nerwach, bo nie każda z nas jest fanką gadów, płazów i budzących często irracjonalny lęk bezkręgowców. Na uwagę zasługują między innymi żółwie słoniowe, które mogą żyć nawet 300 lat, przerażające ptaszniki oraz zachwycające motyle, które latają tuż nad naszymi głowami w specjalnie wydzielonej Motylarni. Warto także złożyć wizytę waranom z Komodo, czyli słynnym „Smokom Indonezji”.
![zoo wroclaw waran](https://www.polka50plus.pl/wp-content/uploads/2018/10/zoo-wroclaw-waran.jpg)
Foto: Pixabay
Dla żądnych wiedzy
To, że ogród zoologiczny pełni niezwykle ważną funkcję edukacyjną, nie jest dla nikogo specjalną tajemnicą. Cóż jednak z tego, że już od dawna nie chodzimy do szkoły ani do przedszkola – człowiek uczy się przecież całe życie! Zachęcamy zatem do tego, aby podczas wizyty we wrocławskim zoo chłonąć wiedzę, gdzie tylko to możliwe.
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na godziny pokazowych karmień. Codziennie mamy możliwość obserwować, jak stołują się mieszkańcy zoo: niedźwiedzie brunatne, nosorożce, hipopotamy, kotiki, foki, manaty, pingwiny, renifery i wiele, wiele innych. Wszak jeść trzeba, dlaczego więc nie wykorzystać tego faktu do przeprowadzenia pasjonującej obserwacji?
Jeśli trafi nam się pogodny dzień, będziemy mogli podejrzeć również karmienie znajdujących się na wybiegach żyraf, pawianów i słoni indyjskich. Być może również opiekunowie zwierząt znajdą czas, żeby odpowiedzieć na nurtujące nas pytania.
Inną ciekawą inicjatywę znajdziemy w pawilonie o nazwie „Klimat, Ludzie, Zwierzęta”. Nie natkniemy się tam na żywe stworzenia, ale za to na masę gier, zabaw edukacyjnych i ekspozycji multimedialnych, które pozwolą nam bliżej poznać naszą planetę i dotykająca ją problemy.
Dla smakoszek i kawoszek
Nie samymi wędrówkami człowiek żyje. Czasem miło jest usiąść w ciekawym miejscu i, nadal podziwiając fascynujące cuda natury, rozkoszować się kawą albo małym co nieco.
Jedna z ciekawszych kawiarni usytuowana jest tuż przy wybiegu dla lwów. Jeśli zajmiemy miejsce przy ogromnej przeszklonej ścianie, to przy odrobinie szczęścia będziemy mogły sączyć ulubiony napój, siedząc oko w oko z majestatycznym królem zwierząt.
Ceny przekąsek w zoo nie są niskie. Warto zatem zadbać, aby spożywać je w niebanalnej atmosferze.
Pozostałe warte uwagi punkty gastronomiczne znajdziemy w pawilonie Terrarium oraz oczywiście w samym Afrykarium.
» Dolny Śląsk to nie tylko Wrocław i jego atrakcje. Koniecznie odwiedź Świdnicę. Kliknij i przeczytaj o niemożliwym do wybudowania Kościele Pokoju, katedrze z trzecią pod względem wysokości wieżą w Polsce i innych zabytkach tego magicznego miasta!
Dla tych, którym nie straszny chłód!
Nie zapominajmy, że zoo to również rozrywka na świeżym powietrzu. Oczywiście, przy ogromie pawilonów we wrocławskiej placówce, można się zasiedzieć pod dachem, ale postarajmy się wygospodarować trochę czasu także na spacer alejkami pod gołym niebem. Tylko w ten sposób bowiem będziemy miały okazję stanąć oko w oko z niedźwiedziem brunatnym, wilkiem, żubrem czy innymi fascynującymi gatunkami, którym nie przeszkadza trochę deszczu czy śniegu. Może więc warto pójść śladem Jerzego Stuhra, który w kultowej „Seksmisji” na widok bociana krzyknął: „Skoro on może, to znaczy, że my też możemy!”?
![zoo wroclaw wilk](https://www.polka50plus.pl/wp-content/uploads/2018/10/zoo-wroclaw-wilk.jpg)
Foto: Pixabay
Ogród zoologiczny w stolicy Dolnego Śląska ma 33 hektary powierzchni. Na tak rozległym obszarze absolutnie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie!
Jak widać we wrocławskim zoo trudno się nudzić. Zaryzykujemy wręcz stwierdzenie, że nawet przy najpaskudniejszej pogodzie jest tam tyle do zrobienia, zobaczenia i spróbowania, że z pewnością nie starczy nam na wszystko dnia. Od razu więc załóżmy, że jeszcze tam kiedyś wrócimy!
Lubicie chodzić do zoo?
Szczegóły dotyczące zwiedzania
Godziny otwarcia:
styczeń, luty, listopad, grudzień:
- od poniedziałku do czwartku: 9:00-15:00 (kasy), 9:00-16:00 (teren zoo, Afrykarium, pawilony)
- od piątku do niedzieli i w święta: 9:00-16:00 (kasy, pawilony), 9:00-17:00 (teren zoo, Afrykarium)
marzec, październik:
- od poniedziałku do czwartku: 9:00-16:00 (kasy), 9:00-17:00 (teren zoo, Afrykarium, pawilony)
- od piątku do niedzieli i w święta: 9:00-17:00 (kasy, pawilony), 9:00-18:00 (teren zoo, Afrykarium)
kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień:
- od poniedziałku do czwartku: 9:00-17:00 (kasy), 9:00-18:00 (teren zoo, Afrykarium, pawilony)
- od piątku do niedzieli i w święta: 9:00-18:00 (kasy), 9:00-19:00 (teren zoo, Afrykarium, pawilony)
Ceny biletów (każdy bilet uprawnia do wstępu na teren zoo i do Afrykarium):
- normalny: 45 zł (z Urban Card Premium: 30 zł)
- ulgowy: 0 zł (dzieci do 3 lat, osoby powyżej 75. roku życia), 35 zł (z Urban Card Premium: 20 zł) (dzieci i uczniowie w wieku 3-21 lat, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne)
- zapytaj również o bilety rodzinne, grupowe, oferty specjalne, a w przypadku gdy planujesz być w ZOO Wrocław częstym gościem, rozważ zakup imiennej karty rocznej (cena normalna: 120 zł, cena ulgowa: 80 zł)
UWAGA: Do biletu na nasze życzenie może być doliczona opłata w wysokości 1 zł – zostanie ona przekazana na projekty ochrony ginących gatunków w ich naturalnym środowisku w ramach programu „ZOO na ratunek”.
Bilety można kupić w kasach, automatach przy Bramie Głównej albo on-line z maksymalnie 10-dniowym wyprzedzeniem.
Dane kontaktowe:
ZOO Wrocław Sp. z o.o.
ul. Z. Wróblewskiego 1-5
51-618 Wrocław
Ciekawy pomysł. Jestem z Wrocławia i jeszcze nie byłam w zoo po remoncie, wstyd!!