10 trików, dzięki którym będziesz robić lepsze zdjęcia

jak robic lepsze zdjecia

Foto: Pixabay

Facebook i Instagram stały się nieodłączną częścią naszego życia. Już nie tylko podglądamy na nich, co słychać u naszych znajomych i ulubionych celebrytów – wykorzystujemy je również do tego, aby pokazać część swojego życia. To świetna zabawa i doskonały sposób na pozostanie w kontakcie z przyjaciółmi, a nawet nawiązanie nowych, wartościowych znajomości.

Dzisiejsze serwisy społecznościowe w dużej mierze opierają się na publikacji zdjęć. Użytkownicy Facebooka chwalą się dziećmi, wnukami i wakacjami za granicą, a na Instagram wrzucają zdjęcia wykonywane podczas zwykłych codziennych czynności: kawa z przyjaciółką na mieście, chwila z książką w parku, popołudnie “na paznokciach” u kosmetyczki…

Każdy chce dobrze wypaść w mediach społecznościowych. Okazuje się jednak, że kiedy same próbujemy uczestniczyć w „życiu” tych portali, zdjęcia, które robimy telefonem, są często dużo gorszej jakości niż te zamieszczane przez innych. Dlaczego tak się dzieje? Nie oznacza to, że wszyscy korzystają z bardziej profesjonalnego sprzętu. Po prostu znają tajemne sposoby na to, żeby lepiej wychodzić na zdjęciach. Dzięki nam ty też je poznasz! Oto 10 prostych trików, które pozwolą ci na wykonywanie profesjonalnych zdjęć telefonem i zwykłym aparatem fotograficznym!

» Szukasz pomysłu na wycieczkę? Kliknij i przeczytaj, gdzie pojechać na weekend albo dłuższy wyjazd! Okazji do fotografowania na pewno nie zabraknie!

1. Odpowiednie światło

Często nasze zdjęcia nie wyglądają dobrze ze względu na to, że wykonałyśmy je przy niewłaściwym oświetleniu. Zdjęcia robione z użyciem lampy błyskowej, czyli popularnego flesza, będą wyglądały dużo sztuczniej niż te, które zrobiłyśmy przy naturalnym oświetleniu.

Pamiętajmy więc o tym, aby w miarę możliwości fotografować siebie i ciekawe obiekty w dzień, a z lampy błyskowej korzystać tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, czyli np. wieczorem czy w ciemnym pomieszczeniu. Bardzo szybko przełoży się to na jakość wykonywanych przez nas zdjęć i sprawi, że będą one wyglądały o wiele bardziej naturalnie. Nasz wygląd też na tym skorzysta – nasza skóra nie będzie błyszczeć, będzie wyglądała świeżo i zdrowo. 

2. Zapomnij o zoomie!

Cyfrowy zoom w telefonach i prostych aparatach cyfrowych znacząco obniża jakość zdjęcia. Wbrew zapewnieniom producentów jest to nic innego jak powiększenie wybranego wycinka, co bardzo obniża jakość fotografii.

Jak zatem robić dobre zdjęcia telefonem, kiedy zależy nam na przybliżeniu konkretnego fragmentu kadru? W większości przypadków dużo lepszą opcją będzie zwyczajne podejście bliżej lub wycięcie wybranego elementu zdjęcia już po jego wykonaniu.

3. Filtry obrazu

Znaczna większość osób zamieszczających fotografie na serwisach społecznościowych korzysta z filtrów. Zazwyczaj wiąże się to z pobieraniem skomplikowanych aplikacji, które dla sporej większości z nas będą zbyt złożone w obsłudze.

Na szczęście wcale nie trzeba się tego wszystkiego uczyć! Obecnie coraz większa liczba serwisów posiada wbudowaną funkcję kadrowania zdjęć i korzystania z podstawowych filtrów. W przypadku Instagrama system ten jest nawet dość solidnie rozbudowany.

4. Siatka trójpodziału

Obecnie niemalże wszystkie smartfony posiadają funkcję wyświetlenia specjalnej siatki trójpodziału. Warto z niej korzystać, zwłaszcza że jest to banalnie proste! Siatka składa się z dwóch linii poziomych i dwóch linii pionowych, które umożliwiają najbardziej optymalne kadrowanie zdjęć.

zdjecie siatka trojpodzialu

Foto: Kevin Noble/Unsplash

Jak to działa? Cztery miejsca, w których przecinają się linie, uważane są za tak zwane mocne punkty kadru, czyli takie, które jako pierwsze skupiają wzrok oglądającego. Paradoksalnie, centralny prostokąt siatki uchodzi za… najnudniejszy, więc jeśli umieścimy w nim sylwetkę fotografowanej osoby albo np. zabytek, zdjęcie zostanie odebrane jako banalne i nieciekawe. Tak po prostu działa nasz mózg i nasze oczy, ten odbiór jest zupełnie podświadomy!

Co zrobić, żeby zdjęcie było możliwie najbardziej intrygujące? Wystarczy, że uchwycimy obraz tak, aby to, co najbardziej chcemy pokazać, znalazło się nie w samym centrum, ale obok niego – tak jakby trochę z boku. W ten sposób najważniejszy punkt fotografii od razu przyciągnie uwagę obserwatora.

5. Prosta linia horyzontu

Kiedy wykonujemy zdjęcie morza lub zachodu słońca pamiętajmy o tym, aby linia horyzontu zawsze była prosta. Ułatwić to może wspomniana już w poprzednim punkcie siatka trójpodziału. Jest to bardzo ważna zasada fotografii, o której jednak osoby początkujące często zapominają.

Pamiętajmy o tym, że zdjęcie z przechylonym horyzontem zwykle możemy „wyrównać” w programie do obróbki zdjęć. Nie zawsze jest to jednak proste, dlatego należy przestrzegać tej reguły jeszcze na etapie wykonywania fotografii.

Polecane artykuły z tej kategorii:

2 komentarze

  1. Basia pisze:

    Ciekawa rada z tą siatką trójpodziału, właśnie nie wiedizałam, do czego służą te linie. A co jak zdjęcie wyjdzie rozmazane? Można to jakoś uratować?

    • Polka50plus.pl pisze:

      Niestety nie wszystkie rozmazane zdjęcia da się uratować. Warto jednak spróbować aplikacji i filtrów – na przykład darmowej aplikacji na telefon Edytor Zdjęć od InShot. Po wybraniu kategorii “dostosowanie” mamy tam funkcję wyostrzania, która może pomóc znacząco poprawić jakość zdjęcia. Można też próbować delikatnie zwiększyć kontrast. Polskie tłumaczenie tej aplikacji jest dość kiepskie, ale bez obaw, jest ona dość intuicyjna i, co najważniejsze, posiada mnóstwo przydatnych funkcji. Idealny wybór dla fanki fotografii! Inne darmowe programy pozwalające na wyostrzenie zdjęcia to na przykład PhotoScape (dostępny na komputery) lub edytor zdjęć wbudowany w Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *