Magiczna moc uśmiechu (szczególnie) po pięćdziesiątce!

dlaczego warto sie usmiechac

Foto: Kayla Farmer/Unsplash

Śmiech to zdrowie… i uśmiech również! Niestety, bardzo często zapominamy o tym, jak pozytywny wpływ na nasze życie ma zwykły uśmiech i optymistyczne nastawienie każdego dnia. Bardzo łatwo poddać się pesymizmowi, a stamtąd droga najczęściej prowadzi już tylko w dół…

Dowiedz się, dlaczego uśmiech jest w naszym życiu taki ważny i dlaczego warto się uśmiechać – zwłaszcza, choć nie tylko po pięćdziesiątce. Przy okazji znajdziemy wiele powodów do uśmiechu, tak abyście mogły poprawić swoje zdrowie i samopoczucie!

» Dzieciaki wyprowadziły się z domu, a ciebie ogarnął smutek? Sprawdź, jak najlepiej poradzić sobie z syndromem pustego gniazda!

Zalety uśmiechania się

O zaletach bycia optymistką moglibyśmy mówić i mówić. W końcu prawdą jest, że ludzie szczęśliwi i pozytywnie nastawieni do życia mają łatwiej!

Lepiej radzą sobie chociażby w relacjach społecznych – sami możemy przyłapać się na tym, że ciągnie nas do osób wiecznie uśmiechniętych i radosnych, a nie smutasów, których kiepski humor udziela się również nam. Optymiści budują trwalsze związki, mają więcej przyjaciół i nawet obcy ludzie są im bardziej przychylni.

optymisci zyja dluzej

Foto: Pixabay

Osoby częściej się uśmiechające mają też większą szansę na sukces zawodowy. Pracodawcy podczas rozmowy o pracę zwracają dużą uwagę na nastawienie potencjalnego pracownika. Uśmiechając się, możemy skutecznie zminimalizować stres, dzięki czemu łatwiej uzyskamy wymarzoną pracę, a nawet przekonać szefa do podwyżki!

Uśmiech pozytywnie wpływa również na nasz organizm. Oprócz zmniejszenia poziomu stresu pomaga on wyzwolić endorfiny, nazywane hormonem szczęścia.

» Lubisz być w centrum uwagi czy wolisz trzymać się z boku? Rozwiąż nasz test i sprawdź, czy bliżej ci do introwertyczki czy ekstrawertyczki!

Warto uśmiechać się nawet “na siłę”, tak aby zapewnić sobie realny powód do radości. Jeśli wcześniej zastanawiałaś się, czy uśmiechanie się jest zdrowe, teraz nie powinnaś mieć już wątpliwości.

Mało kto wie, że uśmiech… odmładza! Częste uśmiechanie się co prawda prowadzi do powstawania zmarszczek mimicznych, ale za to doskonale ujędrnia i pomaga dotlenić skórę, dzięki czemu będziemy wyglądać młodziej. Ponadto śmiech wpływa pozytywnie na układ krążenia i układ odpornościowy, dzięki czemu rzadziej chorujemy.

Szczęśliwe, uśmiechnięte osoby są zdrowsze, a nawet – jak dowodzą wyniki badań – żyją dłużej! Dzieje się tak dlatego, że optymiści są bardziej skłonni do wprowadzania w życiu zmian, rezygnowania ze złych nawyków (czyli np. rzucania palenia) i wprowadzania dobrych praktyk, np. diety. Optymiści po prostu wierzą, że im się uda. Sprawdza się to nawet w przypadku chorób: pozytywnie nastawieni pacjenci szybciej wracają do zdrowia, bo ich organizm walczy z większym zaangażowaniem.

» Szukasz ciekawych sposobów na odpoczynek i walkę ze stresem? Wypróbuj… drzewoterapię! Przeczytaj, jak przytulanie drzew może wpłynąć na zdrowie dojrzałej kobiety!

Jak uśmiechać się częściej?

Łatwiej powiedzieć niż zrobić – ta zasada sprawdza się też tutaj. Ciężko jest znaleźć powód do uśmiechu, gdy przytłacza nas nadmiar problemów: konflikty rodzinne, kłopoty w pracy, trudności finansowe czy szwankujące zdrowie. Warto jednak próbować, bo przecież trudno zaprzeczyć, że opisane powyżej zalety bycia optymistką to gra warta świeczki. A jeśli nadal nie jest ci do śmiechu? Cóż, próbujemy przekonać cię dalej!

Dla wielu z nas wspaniałą okazją do uśmiechu są spotkania ze znajomymi i rodziną. Wspomnienia dawnych czasów, wspólne oglądanie komedii czy rzucanie drobnych żartów poprawia humor w mgnieniu oka. Stąd też tak ważne jest jak najczęstsze przebywanie w ulubionym towarzystwie.

W miarę możliwości spotykaj się z przyjaciółkami i nawzajem dawajcie sobie powody do radości!

» Świetnym tłem do spotkania z przyjaciółkami jest wieczorek filmowy! Poznaj 5 wyjątkowych filmów, które warto obejrzeć w babskim gronie!

Oprócz spotkań w doborowym towarzystwie pozytywnie wpływa na nas również relaks. Dlatego nie zapominaj o tym, aby po tygodniu pełnym ciężkiej pracy znaleźć czas dla siebie. Wieczór przy ulubionym filmie lub książce czy też krótka, popołudniowa drzemka potrafią w mgnieniu oka nie tylko poprawić nasz humor, ale również “doładować” zapasy energii. Nie wspominając już o wycieczkach czy dniu spędzonym w SPA, o których marzy każda kobieta.

Jeśli masz wnuki, na pewno dobrze wiesz, jak bardzo dzieci potrafią poprawić nasz humor. W towarzystwie wszędobylskich kilkulatków nie sposób się nudzić… oraz smucić. Dni spędzone razem z wnukami są dniami pełnymi śmiechu i dobrej zabawy.

co nam daje radosc

Foto: Pixabay

Niezależnie od tego, czy siedzicie w domu, oglądając kreskówki, czy wybieracie się na spacer na plac zabaw – dzieci zawsze znajdą mnóstwo powodów do radości, która udziela się również dorosłym. Dlatego warto jak najwięcej czasu spędzać ze swoimi wnukami, poddając się ich dziecięcemu szczęściu.

Wspomniany już hormon szczęścia, czyli endorfiny, wydziela się w wielu zaskakujących sytuacjach. Wśród nich jest choćby jedzenie czekolady, bieganie oraz… orgazm! Nasz nastrój się poprawia i możemy nawet doświadczyć umiarkowanej euforii, natychmiast obniżając poziom stresu.

» Pośmiej się razem z nami, czytając najzabawniejsze (i nierzadko pieprzne) dowcipy o kobietach i mężczyznach!

No i na koniec pamiętajcie, że nie powinniśmy postrzegać życia wyłącznie w ciemnych barwach. Warto w każdej sytuacji szukać pozytywów, nawet tych najmniejszych. Szklanka przecież zawsze jest do połowy pełna! Dzięki temu oszczędzisz sobie stresu i, rzecz jasna, dużo częściej będziesz się uśmiechać!

Co daje ci największą radość?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *