Psychoterapia to nie powód do wstydu!

psychoterapia ręka optymizm

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o samorozwoju, zaburzeniach psychicznych i psychoterapii. Dbanie o siebie pod kątem zdrowia psychicznego stało się niemalże modą, której ulega coraz więcej osób w różnym wieku. Niektórzy wciąż jednak tkwią w błędnym przekonaniu, że po pomoc psychoterapeuty sięgają tylko osoby cierpiące na poważne zaburzenia psychiczne.

Tymczasem psychoterapia jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, komu zależy na poznaniu siebie lub na co dzień zmaga się z dużym stresem. Sprawdź, na czym polega psychoterapia i co można dzięki niej uzyskać.

» Ekstrawertyk czy introwertyk – który typ osobowości jest ci bliższy? Sprawdź! 

Dla kogo jest psychoterapia?

Można powiedzieć, że z psychoterapii powinni skorzystać wszyscy ci, którzy odczuwają wewnętrzną potrzebę do jej rozpoczęcia. Przewlekły stres, żałoba, rozstanie czy zaburzenia psychiczne – to główne problemy, z jakimi zwracamy się do psychoterapeuty.

Do psychoterapii powinny przystępować tylko te osoby, które chcą zmiany i tym samym są gotowe do podjęcia pracy nad sobą. Nawet najlepszy terapeuta nie będzie w stanie ci pomóc, jeśli sama nie pozwolisz sobie przyjąć pomocy.

Wskazania do psychoterapii to przede wszystkim:

  • zaburzenia psychiczne: w tym najczęściej depresja, zaburzenia lękowe, natrętne myśli, patologiczne wahania nastrojów, ADHD i zaburzenia ze spektrum autyzmu,
  • trudne sytuacje życiowe: żałoba, rozstanie, wypadek, trauma po przeżyciu agresji psychicznej lub fizycznej (w tym zespół stresu pourazowego),
  • syndrom pustego gniazda,
  • uzależnienia,
  • długotrwały stres,
  • objawy psychotyczne: halucynacje, urojenia wzrokowe i słuchowe – choć tu psychoterapia stanowi jedynie wsparcie do leczenia farmakologicznego,
  • niska samoocena,
  • chęć samorozwoju, pracy nad sobą, rozwijania pozytywnych nawyków.

Ponadto warto wspomnieć, że istnieją różne formy psychoterapii. Najczęściej wyróżnia się psychoterapię indywidualną, prowadzoną z jednym pacjentem (np. popularna terapia poznawczo-behawioralna), i grupową, wykorzystywaną najczęściej przy leczeniu uzależnień, lęków i trudności w relacjach społecznych. Całkowicie innym podtypem jest terapia dla par, która pomaga rozwiązywać problemy w związku.

Mitem jest więc stwierdzenie, że do psychoterapeuty udajemy się wyłącznie z poważnymi problemami psychicznymi. Co prawda są one ważnym powodem do rozpoczęcia terapii, ale zdecydowanie nie jedynym.

» Problemy z samooceną pojawiają się u wielu osób w każdym wieku. Sprawdź, jak poprawić swoją pewność siebie!

Psychoterapeuta a psycholog

psychoterapia smutny mężczyzna

Część z was może teraz zadawać sobie pytanie: właściwie czym różni się psychoterapeuta od psychologa? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Psycholog zajmuje się głównie diagnozą problemów psychologicznych i ich krótkotrwałym leczeniem. Warto zwrócić się do niego również wtedy, kiedy zależy nam na wykonaniu testu intelektu lub osobowości. Psychologowie często posiadają specjalizację wyłącznie w jednej dziedzinie – na przykład psychologii dziecięcej lub udzielaniu wsparcia ofiarom przemocy.

Spotkania z psychologiem nie mają zazwyczaj ciągłości i stanowią wyłącznie doraźne złagodzenie problemu.

Psychoterapeuta z kolei prowadzi terapię w formie długotrwałej, z zachowaniem odpowiedniej ciągłości. Dzięki temu wiele osób uważa spotkania z nim za dużo skuteczniejsze.

Podczas psychoterapii mamy okazję poznać mechanizmy rządzące naszą psychiką i nauczyć się je kontrolować. Relacja pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem jest również dużo głębsza i wymaga wzajemnego zaufania.

Zaznaczamy jednak, że ani psycholog, ani psychoterapeuta nie posiadają wykształcenia medycznego i nie są uprawnieni do przepisywania leków. Farmakologicznym leczeniem problemów psychicznych zajmuje się wyłącznie psychiatra.

Co daje psychoterapia?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, psychoterapeuta pomaga nam zrozumieć schematy, dzięki którym działamy tak, a nie inaczej. Analiza naszych zachowań i poprzednich doświadczeń potrafi naprawdę dużo wnieść do naszego życia.

Jednocześnie w trakcie psychoterapii mamy okazję nauczyć się nowych mechanizmów, które pomogą nam radzić sobie z problematycznymi doświadczeniami. Na przykład osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe uczy się najskuteczniejszego dla niej sposobu na radzenie sobie z lękiem.

Psychoterapia dla każdego jest indywidualnym doświadczeniem.

Już podczas pierwszego spotkania terapeuta pomaga określić problem, z jakim się zmagamy, i cel psychoterapii. Ten ostatni dla każdego może być inny – sami określamy, co musimy osiągnąć, aby już dłużej nie potrzebować pomocy z zewnątrz. Warto tutaj zaznaczyć, że psychoterapia kończy się dopiero wtedy, kiedy sama uznasz, że jesteś zadowolona z rezultatów.

Tym samym, jeśli korzystasz z psychoterapii w celach samorozwojowych, na pewno terapeuta przekaże ci techniki efektywniejszej pracy, radzenia sobie ze stresem i pomoże wprowadzić w życie pewne zdrowe nawyki. Pamiętaj jednak, że to od ciebie zależy, w jaki sposób je wykorzystasz.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że nie każdy psychoterapeuta będzie „dla ciebie”. Relacja pomiędzy terapeutą a pacjentem zazwyczaj opiera się na zaufaniu, niemal przyjaźni, dlatego to normalne, że pierwszy specjalista, do którego się udasz, może nie przypaść ci do gustu. Nie daj się jednak zrazić jednemu negatywnemu doświadczeniu – ani tym bardziej nie zmuszaj się do dalszej terapii z nielubianym psychoterapeutą – i szukaj dalej.

Jakie są wasze doświadczenia z psychoterapią? A może znacie kogoś, kto korzystał z pomocy psychoterapeuty?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *