Jak wzmocnić swoją pewność siebie?

kobieta zasłaniająca się kapeluszem

Nie wyjdziesz z domu w nowej sukience, bo martwisz się, co ludzie sobie pomyślą? Nie porozmawiasz z wnukiem w obcym języku, bo za słabo go znasz i boisz się krytki? Te i inne dylematy, z którymi wiele z nas spotyka się każdego dnia, wywoływane są przez brak pewności siebie.

Brak pewności siebie czy też obniżone poczucie własnej wartości potrafią uprzykrzyć życie. Dlatego jeśli nie chcesz wiecznie unikać stresujących sytuacji i kląć na swoją nieśmiałość, sprawdź, jak być pewnym siebie!

Nieśmiałość – kto ma z nią problemy?

Choć problemy z pewnością siebie mogą pojawić się u każdej z nas, istnieją pewne typy osobowości, które są na nie bardziej narażone. Zapewne nie jest wam obcy jeden z popularniejszych podziałów osobowości pod względem temperamentu – według niego największe problemy z nieśmiałością mają melancholicy i flegmatycy.

» Problemy z samooceną mogą mieć również zamknięci w sobie introwertycy, którzy lubią analizować samych siebie, swój wygląd i charakter. Sprawdź, czy jesteś jednym z nich! 

Nie ma tu jednak żadnej reguły – brak pewności siebie może pojawić się u każdego, bez względu na wiek, płeć i temperament.

Warto zaznaczyć, że często problemy z niską samooceną lub brakiem pewności siebie pojawiają się już w młodym wieku: mogą mieć podłoże w dzieciństwie lub zwyczajnie być integralną cechą naszego charakteru. Często zdarza się również, że z biegiem lat problem nieśmiałości nasila się.

Dlaczego warto być bardziej otwartym?

kobieta chowająca twarz w dłoniach

Odczuwany przez nas irracjonalny strach i niepewność mogą być niepotrzebnym hamulcem do wielu działań. Osoby nieśmiałe lub mające niskie poczucie własnej wartości częściej rezygnują z imprez, spotkań ze znajomymi czy wycieczek. Mając problem z pewnością siebie, tak naprawdę wiele musimy sobie odmawiać.

Pewność siebie otwiera nam wiele nowych dróg w życiu. Poznamy nowe osoby, odnowimy stare kontakty i przestaniemy odczuwać irracjonalny wstyd czy strach przed spotkaniami towarzyskimi. Otwartość przydaje się podczas wycieczek, ale również w wielu innych sytuacji – nawet tak codziennych jak wyjście do sklepu.

Pewnie część z was powie teraz, że po pięćdziesiątce już za późno na zmiany, ale to błąd! W każdym wieku możemy, a nawet powinniśmy pracować nad sobą i swoim charakterem. Wystarczy chcieć!

Jak być pewnym siebie?

Zaakceptuj siebie

Wiele z nas patrząc w lustro, zauważa same wady. Za grube nogi, za duży nos, brzuch już nie tak płaski, a włosy siwe i jakieś takie bez życia. 

Uważasz, że masz mnóstwo wad? I słusznie, bo każdy je ma! I choć początkowo bardzo trudno jest się z tym pogodzić i zrozumieć, że jesteśmy wartościowe pomimo pewnych mankamentów, warto nad tym pracować. Na początek postaraj się zaakceptować cechy, których nie możesz zmienić. To dzięki nim jesteś wyjątkowa!

» Krytyka może wpędzać w kompleksy! Dowiedz się, jak skrytykować męża (lub inną bliską osobę), aby go nie urazić!

Poszerzaj swoją strefę komfortu

Każdy z nas, niezależnie od tego jak otwarty się wydaje, posiada pewną strefę komfortu, poza którą nie lubi wychodzić. Czasami jednak zdarza się, że owa strefa komfortu nas ogranicza i przeszkadza w czerpaniu radości z życia. Dlaczego by więc nie spróbować przesunąć granicy?

Pamiętaj, żeby próbować nowych rzeczy małymi kroczkami. Odczuwasz irracjonalny lęk przed jedzeniem w miejscach publicznych? Na początek zamów kawę lub jakąś drobną przekąskę. Uśmiechnij się do nieznajomego na ulicy. Zaczep kogoś na przystanku. Wykonuj małe czynności, które pomogą ci stawać się coraz bardziej śmiałą.

Przywołaj pewność siebie

Potrzebujesz „przypływu śmiałości“ w konkretnym momencie, podczas wystąpienia publicznego lub przed ważną rozmową? Spróbuj przypomnieć sobie określony moment, w którym czułaś pewność siebie. Jakie emocje wtedy ci towarzyszyły? Dlaczego czułaś się w ten sposób?

Jeśli masz problem z przywołaniem takiego momentu, pomyśl o aktorze, piosenkarzu lub jakiejś innej osobistości ze świata showbiznesu, która wykazuje się dużą pewnością siebie. Wyobraź sobie jej postawę, sposób mówienia, ekspresję, a następnie spróbuj przenieść je na swoje własne zachowanie.

Przybierz „pewną siebie“ postawę

Wbrew pozorom to, jaką masz w danym momencie postawę, w dużym stopniu wpływa na to, jak się czujesz. Jeśli chodzisz zgarbiona, uciekasz przed wzrokiem innych i mówisz cicho, będziesz czuła się dużo bardziej nieśmiała. 

Swoją postawą możesz również podnieść pewność siebie. Przede wszystkim staraj się chodzić wyprostowana, z uniesioną głową. Oprócz tego bardzo ważne jest ułożenie rąk, które powinny być „otwarte“, a nie skrzyżowane na piersi. Podczas rozmowy z kimś staraj się zajmować dużo miejsca, opierając się o ścianę lub stojąc w swobodnym rozkroku.

Macie swoje sprawdzone sposoby na pewność siebie?

To też może cię zainteresować:

2 komentarze

  1. Onomatopeja pisze:

    Ostatni akapit namawia do udawania kogoś kim się nie jest… Ok, to ja dziś będę Tomem Cruise a jutro Sylvestrem Stallone.

    • Polka50plus.pl pisze:

      Odważna nadinterpretacja, ale oczywiście każdy ma prawo do własnej opinii.
      Jeżeli komuś przeszkadza brak pewności siebie, jeśli taka postawa utrudnia mu funkcjonowanie, to z pewnością szuka sposobów, żeby to zmienić. Taka drobna zmiana to coś, od czego można zacząć (poza tym – umówmy się – wyprostowane plecy chyba nikomu nie zaszkodzą ;)). A jeżeli zauważymy, że nasze drobne zmiany wpływają na to, jak jesteśmy odbierani, to z prawdopodobnie możemy liczyć na realny zastrzyk pewności siebie.
      Czy życzliwy uśmiech na widok sąsiada w windzie, nawet jeśli tego dnia wstaliśmy lewą nogą, to udawanie? Być może. Ale jak sąsiad odwzajemni uśmiech i obdaruje nas miłym słowem, to nasz dzień ma szansę stać się lepszy. Więc naszym zdaniem zdecydowanie warto. Miłego dnia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *