MĄDRA BABCIA radzi #3: Jak się dogadać z wnukami, które… nie gadają po polsku?!

jak sie dogadac z wnukami z zagranicy

Foto: Pixabay

W dzisiejszej odsłonie naszego cyklu MĄDRA BABCIA radzi prowadzonego przez Beatę Borucką, autorkę popularnego bloga Mądra Babcia, znów rozwiązujemy problem naszej Czytelniczki - oczywiście babci! Bo przecież babcie muszą sobie pomagać!

Nasza Czytelniczka stanęła przed trudnym zadaniem porozumienia się z wnukami, z którymi nie sposób znaleźć wspólnego języka. Ona w Polsce, one za granicą - czy uda się im dogadać?

Moja córka mieszka z mężem i dziećmi za granicą, w Hiszpanii. Siłą rzeczy widujemy się rzadko, ale staramy się przynajmniej kontaktować się za pośrednictwem wideorozmów na komputerze. Problem jednak w tym, że zięć jest Hiszpanem, więc dzieci świetnie mówią po hiszpańsku, ale córka zupełnie nie dba o to, żeby uczyły się również polskiego. Nie mówią więc po polsku, ja dukam z nimi trochę po angielsku i tyle. Tak bardzo chciałabym, żeby córka zmieniła zdanie i bardziej zadbała o ich edukację!

Teresa

¿Hablas español?

gdy wnuki mieszkaja za granica

Foto: Pixabay

Dzisiejsza swoboda poruszania się po świecie powoduje, że niemal już nikt nie umiera tam, gdzie się urodził. Rzeczywiście, sytuacja, którą opisujesz, Teresko, jest trudna i przykra, ale nie masz wpływu na to, co zrobi córka.

Skoro nie przywiązuje wagi do kultywowania języka polskiego w domu, to chyba niewiele wskórasz, tocząc o to boje. Ja bym w tej sytuacji poszła pod prąd i… zaczęłabym uczyć się hiszpańskiego! Przecież wnuki będą tam długo i pewnie do Polski nie wrócą.

» Nauka języka obcego może być pierwszym krokiem do zmiany naszego życia! Poznaj inne postanowienia, które warto spełniać (oraz takie, które lepiej sobie darować...)!

Zacznij od jutra, a za kilka miesięcy będziesz „abuela” albo nawet „abuelita”, a oni „nieto” 😉 Teresko, zamiast walczyć z wiatrakami, bierz byka za rogi i zostań toreadorem, który zwycięża!

beata borucka_portret

Beata Borucka - zdrowa, szykowna i rozrywkowa Babcia trojga wnucząt: Antka oraz bliźniaków, Stefanii i Gustawa. A jeszcze wcześniej - Mama dorosłej córki Marty. Zawodowo absolwentka Akademii Medycznej, psycholog biznesu. Wieloletni menedżer w międzynarodowych korporacjach, obecnie coach i trener biznesu prowadzący własną firmę szkoleniową.

Autorka poczytnego bloga Mądra Babcia oraz właścicielka bijącego rekordy popularności fan page'a na Facebooku Mądra Babcia, który ma już prawie 20 tysięcy fanów. W wolnych chwilach popełnia rękodzieło, tworząc deski kuchenne zdobione żywicą, które można zobaczyć i kupić na stronie ART energy, gotuje (stąd pomysł na kolejny fan page - Żarcie w dechę) oraz pisze wiersze i poetyckie bajki dla dzieci, które inscenizuje z całą rodziną w domowym Teatrze Za Szafą. Tryska humorem i kocha życie, bo udaje jej się zachować zdrowy dystans do świata. Mieszka w drewnianej chacie w lesie i dobrze jej z tym.

W roku 2017 otrzymała tytuł Kobieta Roku w dziedzinie coaching i edukacja dorosłych.

» Dowiedz się więcej, na temat Mądrej Babci. Przeczytaj wywiad, którego udzieliła nam w przeddzień premiery swojego bloga!

Chciałabyś zadać Mądrej Babci pytanie? Napisz do nas na adres redakcja@polka50plus.pl, a spróbujemy wspólnie rozwiązać Twój problem albo rozwiać wątpliwości na temat współczesnego babciowania. Do odważnych (babć) świat należy!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *