MĄDRA BABCIA radzi #3: Jak się dogadać z wnukami, które… nie gadają po polsku?!

jak sie dogadac z wnukami z zagranicy

Foto: Pixabay

W dzisiejszej odsłonie naszego cyklu MĄDRA BABCIA radzi prowadzonego przez Beatę Borucką, autorkę popularnego bloga Mądra Babcia, znów rozwiązujemy problem naszej Czytelniczki - oczywiście babci! Bo przecież babcie muszą sobie pomagać!

Nasza Czytelniczka stanęła przed trudnym zadaniem porozumienia się z wnukami, z którymi nie sposób znaleźć wspólnego języka. Ona w Polsce, one za granicą - czy uda się im dogadać?

Moja córka mieszka z mężem i dziećmi za granicą, w Hiszpanii. Siłą rzeczy widujemy się rzadko, ale staramy się przynajmniej kontaktować się za pośrednictwem wideorozmów na komputerze. Problem jednak w tym, że zięć jest Hiszpanem, więc dzieci świetnie mówią po hiszpańsku, ale córka zupełnie nie dba o to, żeby uczyły się również polskiego. Nie mówią więc po polsku, ja dukam z nimi trochę po angielsku i tyle. Tak bardzo chciałabym, żeby córka zmieniła zdanie i bardziej zadbała o ich edukację!

Teresa

¿Hablas español?

gdy wnuki mieszkaja za granica

Foto: Pixabay

Dzisiejsza swoboda poruszania się po świecie powoduje, że niemal już nikt nie umiera tam, gdzie się urodził. Rzeczywiście, sytuacja, którą opisujesz, Teresko, jest trudna i przykra, ale nie masz wpływu na to, co zrobi córka.

Skoro nie przywiązuje wagi do kultywowania języka polskiego w domu, to chyba niewiele wskórasz, tocząc o to boje. Ja bym w tej sytuacji poszła pod prąd i… zaczęłabym uczyć się hiszpańskiego! Przecież wnuki będą tam długo i pewnie do Polski nie wrócą.

» Nauka języka obcego może być pierwszym krokiem do zmiany naszego życia! Poznaj inne postanowienia, które warto spełniać (oraz takie, które lepiej sobie darować...)!

Zacznij od jutra, a za kilka miesięcy będziesz „abuela” albo nawet „abuelita”, a oni „nieto” 😉 Teresko, zamiast walczyć z wiatrakami, bierz byka za rogi i zostań toreadorem, który zwycięża!

beata borucka_portret

Beata Borucka - zdrowa, szykowna i rozrywkowa Babcia trojga wnucząt: Antka oraz bliźniaków, Stefanii i Gustawa. A jeszcze wcześniej - Mama dorosłej córki Marty. Zawodowo absolwentka Akademii Medycznej, psycholog biznesu. Wieloletni menedżer w międzynarodowych korporacjach, obecnie coach i trener biznesu prowadzący własną firmę szkoleniową.

Autorka poczytnego bloga Mądra Babcia oraz właścicielka bijącego rekordy popularności fan page'a na Facebooku Mądra Babcia, który ma już prawie 20 tysięcy fanów. W wolnych chwilach popełnia rękodzieło, tworząc deski kuchenne zdobione żywicą, które można zobaczyć i kupić na stronie ART energy, gotuje (stąd pomysł na kolejny fan page - Żarcie w dechę) oraz pisze wiersze i poetyckie bajki dla dzieci, które inscenizuje z całą rodziną w domowym Teatrze Za Szafą. Tryska humorem i kocha życie, bo udaje jej się zachować zdrowy dystans do świata. Mieszka w drewnianej chacie w lesie i dobrze jej z tym.

W roku 2017 otrzymała tytuł Kobieta Roku w dziedzinie coaching i edukacja dorosłych.

» Dowiedz się więcej, na temat Mądrej Babci. Przeczytaj wywiad, którego udzieliła nam w przeddzień premiery swojego bloga!

Chciałabyś zadać Mądrej Babci pytanie? Napisz do nas na adres redakcja@polka50plus.pl, a spróbujemy wspólnie rozwiązać Twój problem albo rozwiać wątpliwości na temat współczesnego babciowania. Do odważnych (babć) świat należy!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *