Narty po 50-ce – tak czy nie?

narty po piecdziesiatce

Foto: Pixabay

Aktywność fizyczna jest potrzebna w każdym wieku. Dzięki regularnemu uprawianiu sportów nasze ciało jest zdrowe i utrzymuje się w dużo lepszej kondycji. Może to być bieganie albo nordic walking, a zimą także… jazda na nartach!

Jeśli od dawna planowałaś zgłębić temat narciarstwa lub masz znajomych, którzy koniecznie chcą wyciągnąć cię na stok, nie wahaj się dłużej! Dzięki nam dowiesz się wszystkiego o jeździe na nartach – kiedy nie wolno jeździć, jak zacząć i dlaczego to sport dla osób w każdym wieku.

Kto nie może jeździć na nartach?

przeciwwskazania do jazdy na nartach

Foto: Pixabay

Jazda na nartach jest znana ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie. Regularne uprawianie tego sportu pomaga wzmocnić nasze mięśnie i stawy, jednocześnie poprawiając ogólną wydolność organizmu. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, ze względu na które nie każda osoba po pięćdziesiątce powinna jeździć na nartach.

Głównym przeciwwskazaniem do uprawiania narciarstwa są choroby stawów, które zwiększają ryzyko wystąpienia kontuzji lub ograniczają ruchomość. Są to przede wszystkim zwyrodnienia stawów, często dotykające osób w dojrzałym wieku.

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu swojej przygody z jazdą na nartach warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem medycyny sportowej, który pomoże nam określić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania zdrowotne do uprawiania tego sportu.

Narciarstwo odradzane jest również osobom po niedawno przebytych kontuzjach. Jeśli chcesz powoli wracać do aktywności fizycznej, wybierz łatwiejsze i mniej intensywne formy sportu.

» A może taniec? Dowiedz się, jak i co tańczyć po pięćdziesiątce!

Narty dla początkujących

Czy jazda na nartach jest trudna? Początkującym narciarzom może wydawać się, że to niezwykle wymagający i niebezpieczny sport, który niesie duże ryzyko kontuzji. Jeśli jednak podejdziemy do narciarstwa w odpowiedzialny sposób i skorzystamy z pomocy doświadczonego instruktora, opanowanie tej pozornie trudnej sztuki przyjdzie nam dużo łatwiej, niż wstępnie moglibyśmy założyć.

Jazdy na nartach najczęściej uczymy się od kogoś innego – bliskiej osoby, która ma mniejsze lub większe doświadczenie w uprawianiu tego sportu. Wielu narciarzy właśnie w ten sposób rozpoczyna swoją przygodę na stoku.

Ma to jednak swoje minusy. To, że nasz znajomy ma wiedzę praktyczną na temat narciarstwa, nie oznacza, że potrafi ją dobrze przekazać. Podczas takiej nauki łatwiej również o liczne wywrotki, co niektórych może zniechęcać do dalszej jazdy.

Jeśli chcemy nauczyć się jazdy na nartach i zależy nam na profesjonalnym podejściu, najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego instruktora. Coraz częściej organizowane są specjalne kursy indywidualne lub grupowe mające na celu pomoc początkującym narciarzom.

Jaki sprzęt narciarski wybrać?

jaki sprzet narciarski wybrac

Foto: Pixabay

Nie martw się, jeśli na widok sprzętu masz pustkę w głowie i nie wiesz, od czego zacząć – jeśli wybrałaś kurs z instruktorem, dokładnie powie ci on, jak dobrać narty i czego oprócz nich będziesz potrzebowała na stoku. Jeśli jesteś w górach ze znajomymi, z pewnością też podpowiedzą ci, co i jak.

Kupowanie nart na wczesnym etapie nauki jest kiepskim pomysłem, zwłaszcza że na każdym stoku znajdziemy wypożyczalnię.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że jazda na nartach jest dla każdego. Dlatego zamiast myśleć: “jestem na to za stara” albo “inni poradzą sobie lepiej ode mnie”, łap byka za rogi i ruszaj na stok!

Jaki strój do jazdy na nartach?

Oprócz odpowiedniego sprzętu bardzo ważny jest również strój, w jakim wybierzemy się na stok. Kask, buty narciarskie i gogle wypożyczymy bez problemu na większości stoków, jednak cała reszta leży już w naszym zakresie.

Zacznijmy od początku, czyli od bielizny termoaktywnej. Stanowi ona podstawowy element stroju przy każdym sporcie zimowym, zapewniając warstwę ochronną przed zimnem i termoregulację, która zapobiega zdradliwemu poceniu.

Po bieliźnie przychodzi czas na tzw. warstwę docieplającą, której zadaniem jest magazynowanie ciepła. Składa się ona z ciepłych spodni lub legginsów i bluzy bądź polara. Choć zdecydowanie jest ona istotna, w tym wypadku jako osoby początkujące możemy sięgnąć po ubrania, które już mamy w szafie, zamiast kupować profesjonalną odzież sportową.

Przy stroju narciarskim najważniejsza jest warstwa zewnętrzna, która chroni nas przed zimnem, wiatrem i śniegiem, a ponadto zapewnia dobrą izolację ciepła. Składa się z nieprzemakalnej kurtki narciarskiej i spodni.

Nawet jeśli jesteśmy początkującymi narciarzami i jeździmy wyłącznie rekreacyjnie, dobra kurtka i spodnie narciarskie koniecznie muszą znaleźć się w naszej szafie. Znajdziemy je w większości sklepów sportowych, zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy jest na nie największy popyt.

Przy zakupie kurtki narciarskiej warto zwrócić uwagę na to, by była ona wykonana z dobrej jakości, przepuszczającego powietrze, czyli „oddychającego”, materiału. Musi być również odpowiednio długa i wodoodporna, tak żeby nie przemokła podczas upadków, których bez wątpienia nie raz doświadczymy na stoku.

Cena dobrej kurtki narciarskiej zaczyna się od około 300 złotych, ale jeśli planujemy jazdę rekreacyjną i niezbyt częstą, możemy zdecydować się na nieco tańszą opcję.

» Co częściej zakładasz zimą: kurtkę czy płaszcz? Wiele zależy od sytuacji, dlatego dobrze mieć w szafie i jedno, i drugie. Przeczytaj, jak wybrać dobrą (i modną!) kurtkę na zimę!

Spodnie narciarskie również powinny być wykonane z tego samego materiału, który zapewni nam dobrą cyrkulację powietrza. Dodatkowo ważne jest to, żeby były wyposażone w wytrzymałe szelki.

Macie już jakieś doświadczenie na stoku?

To też może cię zainteresować:

1 Odpowiedź

  1. wymiarowy pisze:

    Super informacje 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *