Jakie są objawy świńskiej grypy?

jakie sa objawy swinskiej grypy

Foto: Pixabay

W 2009 roku wiele krajów ogłosiło pandemię nowego wirusa A/H1N1, nazywanego również świńską grypą. Choroba wywołała wówczas niemałą panikę, do dzisiaj jednak zdążyliśmy o niej praktycznie zapomnieć. Wbrew pozorom jednak wirus A/H1N1 nadal nam zagraża.

Sprawdź, po czym poznać świńską grypę i jakie są różnice pomiędzy nią a „zwykłą” grypą. Podpowiadamy również, jakie rokowania daje świńska grypa – jak bardzo może być niebezpieczna?

» Nie jesteś pewna, co dokładnie ci dolega? Sprawdź, jak odróżnić grypę od przeziębienia i jak skutecznie leczyć każde z nich!

Co to jest świńska grypa?

Świńska grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirusy z grupy A. Jej nazwa wzięła się od tego, że pierwotnie występowała właśnie u świń.

Pierwsze zachorowania wśród ludzi odnotowano w 2009 roku w Meksyku (stąd też nazwa „grypa meksykańska”), a wirus szybko zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie. Jeszcze w tym samym roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła szósty stopień zagrożenia pandemią.

Szczególnie niepokojący wydawał się fakt, że choroba jest wywoływana przez wirusy z tej samej grupy, które w latach 1918-1919 spowodowały epidemię hiszpanki – jedną z najbardziej śmiertelnych i niebezpiecznych pandemii w historii.

Wirus, w przeciwieństwie do „zwykłej” grypy, atakował osoby w różnym wieku, w tym zdrowych dorosłych. Było to szczególnie niepokojące i stanowiło główną przyczynę do ogłoszenia pandemii. Od 11 czerwca na grypę meksykańską zmarło około 500 tys. osób na całym świecie, w tym 182 osoby w Polsce.

W sierpniu 2010 roku ogłoszono koniec pandemii. Nie oznacza to jednak, że wirus całkowicie zniknął – do dzisiaj występuje jako choroba sezonowa.

» Do najpowszechniejszych chorób sezonowych zaliczamy również przeziębienie. Poznaj 7 najpopularniejszych mitów na jego temat!

A/H1N1 a „zwykła” grypa

Objawy świńskiej grypy są bliźniaczo podobne do grypy sezonowej, przez co łatwo je ze sobą pomylić i tylko specjalistyczne badania w kierunku zakażenia wirusem A/H1N1 pozwalają stwierdzić, z jaką odmianą choroby mamy do czynienia. Uspokajamy jednak – dzisiaj świńska grypa nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia niż zwykła grypa sezonowa.

czym sie rozni swinska grypa od zwyklej grypy

Foto: Pixabay

Do najpopularniejszych objawów świńskiej grypy zaliczamy:

  • bóle mięśniowe i stawowe
  • ból głowy
  • ból gardła i suchy kaszel
  • wysoka gorączka (nawet do 39,5 stopni)
  • poczucie ogólnego rozbicia i zmęczenia
  • katar
  • brak apetytu

Objawy te są więc niemal identyczne jak w przypadku znanej nam grypy, a różnić je od siebie może jedynie nasilenie symptomów i długość przebiegu choroby. W przypadku zakażenia wirusem A/H1N1 objawy mogą być bardziej dokuczliwe, a choroba wymaga dłuższej rekonwalescencji. Jest ona również bardziej zaraźliwa.

W większości przypadków nie wykonuje się kompleksowych badań pod kątem tego, jakie wirusy wywołały grypę. Również w przypadku zakażenia wirusem A/H1N1 znaczna większość chorych samoistnie powraca do zdrowia, a leczenie standardowymi lekami przeciwwirusowymi cechuje się dużą skutecznością.

Depresja – czy powinniśmy traktować ją równie poważnie co grypę? Dowiedz się wszystkiego na temat zaburzeń depresyjnych!

Czy świńska grypa jest groźna?

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że znaczna większość zakażeń wirusem A/H1N1 nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i nie powoduje niebezpiecznych powikłań. Zaledwie u 0,25% chorych może dojść do poważnego zagrożenia życia.

Grypa, nie tylko ta wywoływana wirusem A/H1N1, jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci poniżej 8. roku życia, u których nie zdążyła się jeszcze wykształcić pełna odporność, oraz u osób starszych. U tych chorych może pojawić się poważna niewydolność oddechowa, jak i inne groźne powikłania. Aby im zapobiec, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który w razie potrzeby zaleci hospitalizację.

Wśród powikłań świńskiej grypy wyróżniamy:

  • zapalenie płuc
  • zapalenie oskrzeli
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • zapalenie opon mózgowych

Wirus A/H1N1 jest wysoce zaraźliwy, przez co łatwo o zarażenie się nim zwłaszcza w styczniu i lutym. Ponadto atakuje on również dorosłe, zdrowe osoby, w przeciwieństwie do „zwykłego” wirusa grypy, który najczęściej dotyka dzieci oraz osoby po 60. roku życia.

Aby chronić się przed świńską grypą, warto stosować się do pewnych zaleceń higienicznych, które w pewnym stopniu zmniejszają ryzyko zachorowania.

Przede wszystkim należy często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem, szczególnie przed jedzeniem i po korzystaniu z toalety. Warto również sięgnąć po specjalne płyny antybakteryjne, które dodatkowo ochronią nasze dłonie przed zarazkami. W miarę możliwości powinniśmy również unikać dużych skupisk ludzi – grypą najłatwiej zarazić się w pracy, a w przypadku dzieci w szkole lub przedszkolu.

Ponadto starajmy się unikać kontaktu z osobami chorymi. Jeśli ktoś w domu ma objawy grypy, warto przeprowadzić małą kwarantannę i szczególnie zadbać o higienę, tak aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Pamiętaj o tym również wtedy, kiedy to ty zachorujesz – wirus A/H1N1 przenosi się drogą kropelkową, dlatego unikaj kichania i kasłania w kierunku innych osób.

Szczepicie się przeciwko grypie?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *