Jak dbać o bezpieczeństwo rodzica-seniora?
Choć nasi rodzice bardzo starają się być samodzielni, często wiek nie pozwala niektórym z nich na zachowanie pełnej niezależności. Seniorzy są szczególnie podatni na oszustwa, czasami też problem sprawiają im podstawowe czynności.
Dowiedz się, jak zadbać o bezpieczeństwo osób starszych, nie naruszając przy tym ich autonomii. W końcu żaden rodzic nie chce czuć, że jest ciężarem dla swoich dzieci, bez względu na wiek i sprawność umysłową.
Jak pomóc starszej osobie w codziennych czynnościach?
Wraz z wiekiem u seniorów pogarsza się wzrok, pojawiają się zaburzenia pamięci i działania funkcji umysłowych. Część osób po 80. roku życia dotyka demencja starcza, która znacznie utrudnia wykonywanie prostych, codziennych czynności, upośledzając funkcje poznawcze. Zwykły spacer może zamienić się w koszmar, kiedy nasz rodzic zapomni, gdzie mieszka, i nie zdoła wrócić samodzielnie do domu.
Niezależnie od tego, czy nasz rodzic świetnie sobie radzi z codziennymi czynnościami, czy pojawiają się u niego poważne problemy z pamięcią, warto podjąć pewne kroki, które ułatwią mu życie.
Przede wszystkim powinniśmy sprezentować mamie lub tacie specjalny telefon dla seniora, jeśli nie radzą sobie z obsługą standardowego urządzenia.
» Nagłe owdowienie rodzica to tragedia dla całej rodziny. Nie wolno się jednak załamywać! Osamotniony ojciec lub matka jak nigdy przedtem potrzebują naszego wsparcia i pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Przeczytaj koniecznie, jak pomóc owdowiałemu rodzicowi!
Telefony dla seniorów zostały stworzone specjalnie z myślą o osobach w podeszłym wieku – posiadają duże przyciski i są wyjątkowo proste w obsłudze. Niektóre z nich mają także specjalne przyciski alarmowe, które pomagają sprowadzić pomoc w niebezpiecznych sytuacjach.
Oprócz wprowadzenia swojego numeru do telefonu warto zapisać go dużymi literami w widocznym miejscu – tak na wszelki wypadek. Dodatkowo możemy w taki sam sposób zanotować numery alarmowe, tak aby nasz rodzic mógł bezpośrednio wezwać pomoc, jeśli wydarzy się coś niepokojącego.
Jeśli rodzic wychodzi samodzielnie na spacery, powinniśmy zabezpieczyć się przed sytuacją, w której straci on orientację i zapomni jak wrócić do domu. Nawet jeśli taka sytuacja nigdy się nie zdarzyła, a nasza mama lub tata to prawdziwy okaz zdrowia, nie zaszkodzi umieścić w portfelu lub przyszyć do ubrania notatkę z adresem i naszym numerem telefonu. W takiej sytuacji senior sam będzie mógł przypomnieć sobie adres lub skorzystać z pomocy osób trzecich.
Udogodnienia w mieszkaniu seniora
Nasi rodzice mogą miewać zawroty głowy, osłabiona jest również ich koordynacja ruchowa i siła mięśni. Zwykłe wyjście do łazienki lub kuchni może być więc dla nich wyczerpujące, dlatego należy szczególnie zatroszczyć się o ich bezpieczeństwo w ich własnym mieszkaniu.
Zwróćmy uwagę na to, aby nasz rodzic w każdym pomieszczeniu miał gdzie usiąść i odpocząć. W łazience możemy ustawić stabilny taboret, najlepiej wodoodporny – może sprawdzić się również podczas prysznica, znacznie ułatwiając seniorowi utrzymanie higieny.
W łazience warto również zamontować specjalny uchwyt, który ułatwi rodzicowi korzystanie z toalety. Dzięki niemu będzie mógł w łatwy sposób wstać, również w przypadku zawrotów głowy lub bólu kręgosłupa. Zwróćmy uwagę na to, aby uchwyt był wytrzymały i wygodnie umiejscowiony. W niektórych sytuacjach podobne udogodnieniem można również zamontować pod prysznicem.
Nasi rodzice często odmawiają korzystania z urządzeń, które ułatwiłyby im poruszanie się, głównie ze względu na swoją dumę. Tymczasem różnego rodzaju laski, kule i balkoniki znacznie pomagają seniorom w przemieszczaniu się, również w obrębie własnego mieszkania.
» Kule i balkoniki nie są jedynymi sprzętami, traktowanymi przez seniorów jako zamach na ich niezależność. Dowiedz się, jak przekonać rodzica do noszenia aparatu słuchowego!
Jeśli nasz rodzic ma problemy z chodzeniem, przekonajmy go, że nie ma nic uwłaczającego w korzystaniu z takich sprzętów. Pozwólmy mu samodzielnie sprawdzić, jak wygodne i poręczne jest takie wyposażenie medyczne – często można je wypożyczyć na próbę.
Naciąganie osób starszych – jak się przed tym uchronić?
Seniorzy niestety bardzo często padają ofiarą oszustwa na wnuczka lub oszustwa na policjanta. Mogą również łatwiej ulegać ofertom telemarketerów nakłaniających do zakupu drogich przedmiotów lub zapraszających na pozornie atrakcyjne spotkania. Często nawet osoby całkowicie zdrowe dają się oszukać – naciągacze doskonale wiedzą, jak nakłonić rozmówcę do zakupu!
W tym wypadku nie ma innego sposobu na przekręty niż rozmowa z rodzicem – i to na pewno nie jedna. Powinniśmy regularnie uświadamiać go o czyhających niebezpieczeństwach i przekrętach, jakie stosują oszuści wobec osób starszych. Mogą oni podszywać się pod policjanta, wnuka lub znajomego rodziny w celu wyłudzenia pieniędzy. Często grają na emocjach, powołując się na nierealne kłopoty bliskich osób, takie jak wypadek lub problemy finansowe.
Dobitnie przekonajmy rodzica, że w każdej sytuacji, kiedy skontaktuje z nim osoba prosząca o pieniądze, powinni najpierw zadzwonić do nas i potwierdzić, czy rzeczywiście miała miejsce alarmująca sytuacja. Jeśli podejrzewamy oszustwo, jak najszybciej wezwijmy policję!
Oszuści, zamiast dzwonić, mogą również stanąć w drzwiach naszego rodzica, podszywając się pod policjanta, hydraulika, listonosza lub znajomego rodziny. Po wpuszczeniu takiej osoby do domu ucierpieć może nie tylko budżet domowy naszego rodzica, ale również on sam, jeśli spróbuje stawiać opór. Dlatego powtarzajmy seniorowi, że nie powinien on otwierać nikomu drzwi, jeśli nie spodziewa się gości lub jeżeli nie rozpoznaje osoby, którą widzi.
Może macie jeszcze jakieś pomysły na ułatwienie życia i zapewnienie bezpieczeństwa osobie w podeszłym wieku? Warto dzielić się taką wiedzą!
Sytuację z fałszywymi telefonami znam niestety z autopsji… Babcia dała się naciągnąć. Od tego czasu odbiera jedynie telefony od nas, a wszelkie inne sprawy załatwia za nią opiekunka, którą zatrudniliśmy. Pani bardzo kompetentna i skrupulatna, mimo młodego wieku. Na początku się wahałam czy sobie poradzi, w końcu opieka nad 86-latką to nie lada wyzwanie, ale jak na razie wszystko działa jak w zegarku 🙂 Dla zainteresowanych zostawiam adres http://superwnuk.pl/ strony platformy, z której korzystamy.
Kupiłam mojej mamie specjalny telefon dla seniora z dużymi cyframi, co znacząco ułatwiło jej funkcjonowanie. Dla osób, które szukają specjalnych produktów dla seniora mogę polecić sklep https://www.pomocedlaseniora.pl/13-pomoce-do-kuchni, gdzie znalazłam kilka produktów, które są przydatne mojej mamie w kuchni czy w łazience. Mama ma już problemy z poruszaniem się. Najprostsze czynności sprawiają jej problem. Dlatego postanowiłam jej pomóc. Polecam przeróżne artykuły w internecie na temat zachowań seniorów i jak sobie z tym radzić. Bardzo przydatna wiedza.