Rzucanie palenia – co warto o tym wiedzieć?
Wiele osób zastanawia się, jak można w skuteczny sposób rzucić palenie. Pamiętajmy jednak, że trudno jest to zrobić z dnia na dzień.
Z drugiej strony – im dłużej palimy, tym bardziej wymagający jest proces rzucania palenia. Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia ma często dotkliwe skutki.
Objawami głodu nikotynowego mogą być:
- nerwowość,
- drżenie i pocenie się rąk oraz całego ciała,
- ból głowy,
- rozdrażnienie,
- zwiększone łaknienie.
Dlaczego występuje głód nikotynowy? Powstaje on, gdy receptory nikotynowe nie są zaspokajane. Niemniej skutki uboczne rzucania palenia trwają tylko kilka dni lub tygodni, a uwolnienie od nałogu i życie bez palenia są bezcenne.
Jak skutecznie rzucić palenie?
Sposoby na rzucenie palenia w postaci środków z nikotyną są dość skuteczne i dyskretne, ponieważ plastry dla palaczy można nosić w zasłoniętym miejscu tak, aby nikt tego nie zauważył.
Próby rzucenia palenia poprzez stosowanie substancji, od której organizm jest uzależniony, mogą jednak nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
1. Plastry nikotynowe
Plastry nikotynowe bądź gumy zawierają pewne dawki nikotyny, które dostają się do organizmu poprzez śluzówkę lub skórę. Są one dostępne bez recepty, można je kupić w aptece bądź drogerii.
Niemniej rzucania palenia przy pomocy plastrów z nikotyną nie poleca się osobom z chorobami skóry, dławicą piersiową, przy problemach z sercem czy zaburzeniach krążenia.
Jakie mogą wystąpić efekty uboczne? Jedynymi z efektów, które często występują po zastosowaniu plastrów/gum, są zawroty głowy i nudności, zaczerwienienie i podrażnienie skóry, uczucie niepokoju czy problemy ze snem.
2. Pastylki na rzucanie palenia
Leki na rzucanie palenia są substancjami zawierającymi nikotynę. Najczęściej są to tabletki w postaci pastylek do ssania, jak na przykład Recigar – https://recigar.pl/, dzięki którym nikotyna dostaje się do organizmu poprzez śluzówkę. Taka pomoc w rzucaniu palenia działa podobnie do plastrów czy wspomnianych wcześniej gum.
Problematyczna może być ilość zażywanych pastylek w ciągu dnia, wynosząca nawet kilkanaście sztuk w zależności od tego, ile razy pojawi się chęć na papierosa. Niektóre osoby mogą również zapomnieć o wzięciu tabletki, co może zepsuć całą kurację. Dość długi jest również czas – rzucanie palenia z pomocą tabletek trwa od dwóch do trzech miesięcy.
Decydując się na taki sposób na rzucenie palenia, należy przygotować się na ewentualne skutki uboczne, do których zalicza się chociażby podrażnienie jamy ustnej, suchość w ustach i zgagę, nudności i wymioty.
3. Hipnoza na rzucenie palenia
Alternatywną kuracją, która ma pomóc rzucić palenie, jest hipnoza. Podczas seansów sugestie i informacje, które przekazuje osoba prowadząca, trafiają do podświadomości, a palacz nie jest w stanie ich negować.
Dobre efekty daje już nawet kilka spotkań, po których osoba uzależniona zaczyna rozumieć i dostrzegać negatywny wpływ nałogu na zdrowie. Jednak aby taka terapia stała się skuteczna, pacjent musi w pełni uwierzyć, że zamierzony efekt będzie osiągnięty. Rzucenie palenia dzięki hipnozie jest możliwe także w warunkach domowych.