Co symbolizują wigilijne potrawy?

co symbolizuja wigilijne dania

Foto: Kaboompics.com/Pexels

W Polsce tradycja wigilijna jest szeroko rozwinięta i dość intensywnie zakorzeniona w ludzkiej świadomości. Każda z nas wie, że na stole w ten wyjątkowy wieczór musi znaleźć się dwanaście postnych potraw. Tylko dlaczego właśnie dwanaście? Poza tym – czy wiemy, co symbolizują konkretne potrawy?

Dowiedz się, dlaczego na wigilijnym stole może zabraknąć wszystkiego, tylko nie karpia, oraz co symbolizują pierogi czy popularne kluski z makiem. Będziesz zaskoczona… albo zaskoczysz swoją wiedzą innych!

» Puk, puk… Kto tam? Święty Mikołaj! Kliknij i przeczytaj wszystko, czego do tej pory nie wiedziałaś o tym poczciwym staruszku z workiem na plecach!

Dlaczego w Wigilię jemy ryby?

Na wigilijnym stole powinny znaleźć się przede wszystkim ryby – najczęściej karp i śledzie. Dlaczego w Wigilię nie jemy mięsa? Tradycyjnie tego dnia katolików obowiązuje post, czyli całkowita rezygnacja z dań mięsnych. Stąd też 24 grudnia przez cały dzień jemy wyłącznie potrawy jarskie. Zasada ta obowiązuje również podczas kolacji wigilijnej, na której zamiast mięs jemy właśnie ryby.

Post ma nam przypominać o wędrówce Świętej Rodziny, która podróżowała do Betlejem pomimo zmęczenia i głodu.

Dla większości z nas jest to świetna okazja do tego, by w ten jeden wieczór sięgnąć po potrawy, które przez całą resztę roku pozostają praktycznie zapomniane.

Jeśli chodzi o symbolikę, to w przypadku ryb można ją rozwikłać drogą dedukcji. Ryby stanowią dość popularny symbol wiary chrześcijańskiej, rozpowszechniony już za czasów pierwszych Chrześcijan. Po pierwsze część apostołów parała się właśnie rybactwem, a po drugie symbol ryby bardzo często przewija się w Nowym Testamencie przy okazji czynionych przez Jezusa cudów. Podczas kolacji wigilijnej dania rybne przypominają nam więc o religijnym znaczeniu całej uroczystości, symbolizując – po prostu – Jezusa Chrystusa.

karp wigilijny jezus

Foto: Jeswin Thomas/Pexels

» Masz swój sposób na karpia? Poznaj 3 superprzepisy na tę rybę oraz dowiedz się, jakie triki sprawią, że będzie jeszcze smaczniejsza!

Co symbolizują pierogi z kapustą i barszcz?

Same ryby, choć oczywiście bardzo ważne, nie są jedynymi potrawami, które pojawiają się na stole w ten wyjątkowy wieczór. Dlaczego w Wigilię jest 12 potraw? Tutaj również jest to ściśle powiązane z wiarą chrześcijańską. Dwanaście potraw symbolizuje dwunastu apostołów, którzy podążali za Chrystusem. Istnieje również wersja mówiąca, że ilość potraw ma odzwierciedlać liczbę dostatnich miesięcy w roku.

Każdy uczestnik kolacji wigilijnej musi spróbować każdego dania, tak aby zapewnić sobie dobrobyt na cały przyszły rok – na każdy nadchodzący miesiąc!

Ważnymi potrawami, które spożywamy podczas każdej kolacji wigilijnej, są pierogi z kapustą i grzybami oraz barszcz z uszkami. Te pierwsze niekiedy zastępuje się pierogami ruskimi, które, choć mniej tradycyjne, są dużo chętniej jedzone przez dzieci – wie o tym każda mama i babcia.

Przygotowywany z buraków barszcz czerwony ma zapewnić nam urodę i dobre zdrowie, a w połączeniu z uszkami gwarantuje również dobrobyt i szczęście. Podobne znaczenie mają również pierogi z kapustą i grzybami: zjedzenie ich powinno uchronić nas przed chorobami i zapewnić witalność niezależnie od wieku.

Wigilijna wieczerza z założenia powinna składać się z potraw przyrządzanych z płodów ziemi, dlatego jej nieodłącznym elementem są właśnie dania na bazie zbóż (pszenica w kutii czy mąka w cieście na pierogi i uszka) oraz ze zbieranych w lesie grzybów.

symbol grzybow wigilia

Foto: Valeria Boltneva/Pexels

A co do tego, że dzięki wigilijnej uczcie mamy się stawać silniejsi, zdrowsi i pełni sił witalnych, nie powinno być wątpliwości. Przecież odpowiednio przyrządzona kapusta ma mnóstwo witamin!

» Chcesz zadbać o to, by potrawy na wigilijnym stole były nie tylko smaczne, ale też lekkostrawne? Kliknij i przeczytaj, na czym najlepiej smażyć!

Wigilia na słodko: ciasta i kluski z makiem

Wiemy już, dlaczego w Wigilię jemy karpia i dlaczego na stole musi znaleźć się dwanaście potraw. Na szczęście istnieje też logiczne wytłumaczenie dla słodkich potraw wigilijnych!

wigilijne ciasta symbol

Foto: Pixabay

Wśród ciast na wigilijnym stole pojawia się najczęściej makowiec i sernik z bakaliami. One również przyrządzane są z tej okazji nie bez powodu. Sam mak stanowi dość znany symbol obfitości i bogactwa, stąd też 24 grudnia pojawia się on w kilku tradycyjnych potrawach – nie tylko w znanym i lubianym makowcu, ale również w kluskach z makiem oraz w kutii.

» A dla tych z was, które dopiero zaczynają wigiljny szał gotowania, przygotowałyśmy proste i sprawdzone przepisy na potrawy z makiem!

Z kolei w przypadku sernika największe znaczenie ma wbrew pozorom nie ser, a znajdujące się w cieście bakalie. Podobnie jak mak, mają one zagwarantować nam bogactwo, ale również oczyszczenie ciała i ducha.

Dawniej wierzono, że mak przynosi bogactwo. Bardzo pilnowano zatem, żeby nie zabrakło go na wigilijnym stole, bo mogło się to zakończyć nieszczęściem!

Rzecz jasna nie są to jedyne potrawy, które pojawiają się na wigilijnym stole. Bardzo ważny jest również kompot, przygotowywany z suszonych owoców. W gotowych mieszankach koniecznie powinny znaleźć się jabłka (symbol pokoju i zdrowia) oraz śliwki (symbol dobroci, który ma chronić nas przed złymi mocami).

Nie zapominajmy też o tradycyjnych piernikach, które często przygotowujemy wspólnie z bliskimi na długo przed Wigilią. Stanowią one znany symbol dobrobytu i od lat kojarzone są właśnie z bogactwem.

» Pieczenie pierników i świątecznych ciastek to także świetny sposób na spędzenie popołudnia z wnukami. Gotowe dzieła można później wykorzystać jako dodatek do prezentów lub dekorację choinki! Oto 5 przepisów na pyszne bożonarodzeniowe pierniczki!

O czym najczęściej zapominamy, nakrywając do świątecznego stołu? O czymś podstawowym i oczywistym, a jednocześnie aż kipiącym od duchowej symboliki. Tak, o chlebie! Możemy zjeść go z barszczem, rybą po grecku lub smażonym karpiem. Jego obecność wśród dwunastu potraw zapewni nam dostatek, a także stanowi symbol nowego życia.

Które potrawy wigilijne najbardziej lubicie? Dajcie znać w komentarzu!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *