Na jakim poziomie trzeba znać niemiecki, aby pracować jako opiekunka seniora?

Znajomość niemieckiego w pracy jako opiekunka w Niemczech

Pracą jako opiekunka lub opiekun seniora zainteresowanych jest coraz więcej Polek i Polaków. Popularność wyjazdów do Niemiec jest wynikiem chęci podjęcia stabilnego zatrudnienia i zarabiania w euro.

Aby jednak móc pracować jako opiekunka seniora, trzeba spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest znajomość języka niemieckiego.

Na jakim poziomie trzeba go znać, aby mieć szansę na niemieckim rynku pracy?

Praca jako opiekunka bez znajomości języka niemieckiego

Przekonanie, że opiekunką seniora w Niemczech może zostać tylko osoba znająca niemiecki, jest mitem. Na https://opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/ publikowanych jest wiele ogłoszeń, w których poszukuje się osób do opieki w Niemczech bez znajomości języka.

Zazwyczaj takim osobom oferowana jest praca w domach polskich rodzin, które wyemigrowały za zachodnią granicę. Mogą one również liczyć na zatrudnienie przy opiece nad tzw. seniorem leżącym – czyli takim, który nie mówi i wymaga całodobowej troski.

Na opiekunkę bez znajomości niemieckiego często też decydują się rodziny, które chcą obniżyć koszty opieki nad seniorem. Trzeba bowiem pamiętać, że nieznajomość języka często wiąże się z niższymi zarobkami.

Pensja opiekunki nieznającej niemieckiego jest średnio o 30% niższa niż tej, która umie porozumieć się na poziomie komunikatywnym.

Znajomość niemieckiego w pracy jako opiekunka w Niemczech

Praca dla opiekunki seniora znającej niemiecki

Znając język niemiecki nawet w stopniu komunikatywnym, opiekunka seniora ma o wiele większe możliwości zatrudnienia. Ofert dla takich osób jest więcej, pojawiają się częściej, a także są lepiej płatne.

Znajomość podstaw języka obcego przekłada się jednak nie tylko na lepsze warunki zatrudnienia, ale i na szybszą aklimatyzację.

Opiekunce, która będzie umiała się porozumieć z podopiecznym, jego rodziną, pielęgniarką, w aptece czy sklepie, łatwiej będzie się przystosować do nowych warunków i mniej będzie zestresowana nowym miejscem i okolicznościami.

Aby móc liczyć na lepszą pracę w Niemczech, warto znać niemiecki w stopniu minimum komunikatywnym. Oznacza to, że bez problemu jest się w stanie porozumieć w sklepie, aptece, u lekarza, na dworcu, w taksówce. Umie się budować proste zdania i rozumie, co odpowiada rozmówca. Potwierdzeniem, że zna się niemiecki w stopniu komunikatywnym, będzie certyfikat językowy w stopniu B1.

Znajomość niemieckiego w pracy jako opiekunka w Niemczech

Gdzie nauczyć się niemieckiego?

Osoby planujące wyjazd do Niemiec jako opiekunki seniorów mają wiele możliwości nauczenia się podstaw niemieckiego. Mogą robić to we własnym zakresie, korzystając z ogólnodostępnych podręczników i materiałów, słuchając i oglądając filmy czy seriale, ćwicząc rozmówki.

O wiele skuteczniejszym rozwiązaniem jest jednak zapisanie się na kurs niemieckiego dla opiekunek, który organizowany jest przez wiele agencji pośrednictwa pracy.

Zajęcia odbywają się stacjonarnie lub online, a lekcje obejmują specjalistyczne słownictwo potrzebne w pracy opiekunki osoby starszej.

To też może cię zainteresować:

1 Odpowiedź

  1. ANNA pisze:

    Wystarcza kiepska znajomość niemieckiego takie totalbe a1, czyli poziom początkujący. Z lepszym niemieckimi w Polsce znajdziesz prace w biurze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *