Technologia w krzywym zwierciadle

czarne lustro recenzja

Foto: Pixabay

“Czarne lustro” to serial, który przeraża bardziej niż niejeden klimatyczny horror. Nie za sprawą sprytnych trików reżyserskich czy zjaw wyskakujących w najmniej oczekiwanym momencie – najstraszniejszy jest tutaj realizm i świat, który sprawia wrażenie bardzo nam bliskiego. Z każdym kolejnym odcinkiem tej nietypowej antologii zaczynamy sobie uświadamiać, że rozwój technologiczny niesie ze sobą więcej niebezpieczeństw, niż mogłoby się nam wydawać. Okazuje się bowiem, że człowiek otoczony najnowszą technologią zmienia się nie do poznania.

» Nie boisz się bać przed telewizorem? Sprawdź, jak odważna będziesz, oglądając “Obecność” okrzykniętą najlepszym horrorem ostatnich lat!

Czarna wizja przyszłości

Wizji przyszłości widzieliśmy już wiele – chociażby w serii “Mad Max” z Melem Gibsonem czy kultowym “Łowcy androidów” Ridleya Scotta. Jednak to, co serwują nam twórcy brytyjskiego serialu “Czarne lustro”, znacząco odbiega od wszystkich wyobrażeń przyszłości, jakie znamy.

W każdym odcinku mamy okazję przyjrzeć się odbiciu cywilizacji, a także poznać konsekwencje, jakie grożą przedstawionemu światu, jeśli nic się nie zmieni. Poruszane są m.in. takie kwestie, jak przekraczanie barier obyczajowych w imię sztuki czy podporządkowanie życia regułom rządzącym telewizją.

czarne lustro technologia

Foto: Pixabay

W serialu poruszono przede wszystkim aspekt społeczny, tak często pomijany w filmach i serialach z tego gatunku. To czyni z niego produkcję całkowicie oryginalną, której niektóre odcinki można śmiało zaklasyfikować jako dramat psychologiczny. Są jednak i takie momenty, w których fabuła ociera się o luźną satyrę wywołującą uśmiech na twarzy widza.

W serialu spotykamy się z wizją niedalekiej przyszłości. “Czarne lustro” to antropologia, w której każdy odcinek przedstawia inną historię. Poszczególne opowieści łączy ze sobą motyw ludzkiego zepsucia i wykorzystywania najnowszej technologii dla osobistych korzyści.

Twórcy serialu rozpoczęli od kontrowersji (dlatego jeśli nie interesują was treści skrajnie szokujące, lepiej rozpocznijcie seans od drugiego odcinka), która poniekąd przyniosła mu ogromny rozgłos. Dalej jest już tylko lepiej – każdy odcinek przedstawia inną historię, skrajnie inne spojrzenie na tę samą przyszłość. Możemy na nią patrzeć oczyma zatroskanej matki, która posunie się do wszystkiego, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej córeczce, lub oczyma bizneswoman, próbującej zatuszować morderstwo sprzed lat.

» Szukasz angażującej i szokującej propozycji filmowej na jeden wieczór? Kliknij i przeczytaj więcej o ekranizacji kultowego “Portretu Doriana Graya”!

Pomimo mnogości wątków wszystko łączy się w jedną, spójną całość, przez co nim się obejrzysz, będziesz miała za sobą cały sezon. To czyni z “Czarnego lustra” świetny serial na wieczór spędzany z rodziną – każde pokolenie będzie czerpało z niego coś całkiem nowego!

Straszny świat połączy pokolenia?

Tym, co najbardziej przeraża i jednocześnie najbardziej fascynuje w serialu “Czarne lustro”, jest realizm. Przyszłość, którą widzimy na ekranie, wcale nie jest odległa ani nieprawdopodobna. Zamiast tego odnosimy wrażenie, że pewne wydarzenia z serialu już zaczęły się dziać. Jest to cecha, którą może się poszczycić niewiele filmów i seriali z gatunku science-fiction, w których przyszłość jest raczej odległym wytworem wyobraźni autora, a nie tym, co może się wydarzyć praktycznie lada chwila.

» Lubisz intrygujące seriale? Koniecznie obejrzyj naszego polskiego “Belfra” z rewelacyjną rolą Macieja Stuhra! Uwaga: lepiej zarezerwuj sobie na oglądanie cały weekend, bo przez kilka godzin trudno ci się będzie oderwać od telewizora!

Choć “Czarne lustro” jest serialem satyrycznym i wiele motywów dość mocno w nim przerysowano, wciąż nie możemy oprzeć się wrażeniu, że świat przedstawiony jest niepokojąco bliski naszemu. Inteligentne oprogramowanie, technologia na wyciągnięcie ręki, media społecznościowe, które dla niektórych są nieodłączną częścią rzeczywistości – to wszystko brzmi znajomo, prawda?

Już po kilku obejrzanych odcinkach możemy przyłapać się na tym, że zaczynamy całkowicie inaczej postrzegać najnowsze rozwiązania technologiczne. Pod tym względem serial to prawdziwy majstersztyk.

Twórcy umiejętnie żonglują emocjami widza: z jednej strony wzbudzają w nim głęboką refleksję, a z drugiej nierzadko bawią wyszukanym humorem. Z tego powodu produkcja jest bardzo uniwersalna i atrakcyjna dla odbiorcy w każdym wieku. Niewykluczone więc, że to dobry pomysł na spędzenie czasu z dorastającymi dziećmi lub wnukami!

» Masz ochotę na więcej seriali? Poznaj 5 najciekawszych seriali na kanale Netflix, które spodobają się dojrzałym kobietom!

Intrygujący od początku do końca

Producenci telewizyjni serwują nam co roku wiele nowych, często wybitnych seriali. Bywa jednak tak, że z każdą kolejną serią tracą one na jakości. Podczas gdy pierwsze sezony są świetne i przykuwają widza do ekranu na wiele godzin, wraz z każdym kolejnym wątki stopniowo się “wypalają”.

Na szczęście reżyserom “Czarnego lustra” udało się uniknąć takiej wpadki. Produkcja liczy w tej chwili cztery sezony, a każdy kolejny odcinek jest tak samo wciągający jak pierwsze. Piąty sezon, który będzie miał premierę w tym roku, z pewnością również nie rozczaruje stałych widzów.

Każdy odcinek budzi refleksję i sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad rolą technologii w naszym życiu. Patrząc na znaczenie mediów społecznościowych i Internetu w życiu każdego z nas, nie można oprzeć się wrażeniu, że wizja przyszłości przedstawiona w “Czarnym lustrze” zaczyna stawać się samospełniającą się przepowiednią.

Czarne lustro” to pozycja, którą z przyjemnością obejrzą nie tylko fanki science-fiction. W końcu nie bez powodu stała się ona najgłośniejszym serialem ostatnich lat. Zafascynuje widza w każdym wieku, wciągnie realizmem i zatrzyma przy sobie nieoczekiwaną głębią. Jeśli nie wiesz, co oglądać, koniecznie sięgnij po tę nietypową antologię, która wbije cię w fotel. Wszystkie odcinki serialu znajdziesz w serwisie z telewizją internetową Netflix.

czarne lustro
Czarne lustro” (“Black Mirror”) – sezon 1, sezon 2, sezon 3 i sezon 4
serial science-fiction, Wielka Brytania, 2011 (sezon 1), 2013 (sezon 2), 2016 (sezon 3), 2017 (sezon 4)
Reżyseria: Otto Bathurst, Euros Lyn
Scenariusz: Charlie Brooker
Premiera telewizyjna sezonu 1: 4 grudnia 2011 (Wielka Brytania), 2013 (Polska, HBO), 4 marca 2015 (Polska, TVN 7)
Z kim obejrzeć: z dorastającymi dziećmi lub wnukami – różnica pokoleń dodaje serialowi całkiem nowej głębi!
Ocena:
ocena 5 na 5

Zobacz zwiastuny:

Sezon 1:
Sezon 2:
Sezon 3:
Sezon 4:

Co sądzicie o technologii – daje nam zupełnie nowe możliwości czy prowadzi do zatracenia człowieczeństwa?

Oceń post
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *