Włos się jeży na głowie…

obecnosc duchy

Foto: Pixabay

Jeśli lubicie czasem obejrzeć emocjonujący horror, zapewne wiecie, że obecnie bardzo trudno o dobry film grozy. Wytwórnie filmowe zasypują nas miernymi produkcjami, w których straszy co najwyżej brak spójności w fabule i słaba gra aktorska. Nie oznacza to oczywiście, że dobrych horrorów nie da się znaleźć – “Obecność” to najlepszy film grozy ostatniej dekady!

Mroczny klimat bez hektolitrów krwi

Wiele współczesnych horrorów wpasowuje się w klimat gore – twórcy stawiają na makabrę, która bardziej obrzydza widza, niż rzeczywiście go straszy. W nurt ten wpasowuje się choćby bardzo drastyczna seria “Piła” czy popularna produkcja “Wzgórza mają oczy” Wesa Cravena. To jednak dość niszowe filmy i nie zainteresują każdego – wytrawny widz (a za takich się przecież uważamy!) stawia raczej na wyważony klimat, a nie rozlew krwi i ohydę.

Choć reżyserem “Obecności” jest James Wan, znany właśnie ze wspomnianej “Piły”, w tej produkcji nie znajdziecie podobnych treści. Film nawiązuje przede wszystkim do tradycyjnych horrorów, w których główną rolę odgrywają zjawiska paranormalne, a nie żądni krwi psychopaci. „Obecność” to propozycja dla fanek kultowych “Egzorcyzmów Emily Rose” i “Ducha” z 1982 roku.

Reżyser nie ukrywa swojej fascynacji konwencją klasycznego kina grozy. Umiejętnie utrzymuje napięcie na najwyższym poziomie, praktycznie nie dając widzowi odetchnąć ani na moment.

Obecność” jest horrorem doskonale wyważonym – choć nie brakuje w nim straszaków wyskakujących zza rogu ekranu bądź zza pleców bohaterów, główną rolę gra tutaj oprawa muzyczna. To ona buduje klimat i sprawia, że nawet najbardziej zaprawiony w bojach fan filmów grozy czuje się niepewnie. Autorem ścieżki dźwiękowej jest Joseph Bishara, który na swoim koncie ma również muzykę do innej rewelacyjnej produkcji tego reżysera – “Naznaczonego” z 2010 roku. Film ten, podobnie jak “Obecność”, jest uważany za jeden z lepszych tego gatunku.

» Lubisz emocje, ale horrory to dla ciebie zbyt gruby kaliber? Sprawdź ekranizację kultowego “Doriana Graya” – świetny film na wieczór z pogranicza fantastyki i thrillera!

Nowatorskie spojrzenie na ograny motyw

obecnosc nawiedzony dom

Foto: Pixabay

W filmie Jamesa Wana znajdziemy wszystko to, co oferują nam klasyczne horrory sprzed lat – mamy tutaj rodzinę z dziećmi i nawiedzony dom ze wstrząsającą historią. Tym, co wyróżnia “Obecność” na tle innych filmów grozy, jest pojawienie się pary pogromców duchów, Eda i Lorraine Warrenów.

Podczas gdy większość bohaterów horrorów jest zdana wyłącznie na siebie i widz dosłownie wyczekuje ich dramatycznej śmierci, w „Obecności” rodzina doświadczająca paranormalnej aktywności ma do swojej dyspozycji prawdziwe medium.

» Interesują cię produkcje na więcej niż jeden wieczór? Poznaj „Czarne lustro” – niesamowity serial science-fiction, który podbił serca widzów na całym świecie!

Dzięki obecności pogromców duchów tak naprawdę aż do końca seansu nie mamy pewności, jak zakończy się ta mrożąca krew w żyłach historia. Czy rodzina zdoła wyjść cało z tej nietypowej opresji, a może zwycięskie okażą się siły nawiedzające dom? Nie zdradzę wam zakończenia, a jedynie powiem, że doskonale wpasuje się w konwencję filmu i jednocześnie nie odbiega od całości pod względem jakości. Jest to coś, co zdecydowanie warto zobaczyć, nawet jeśli horrory rzadko przypadają wam do gustu. Świetny wybór filmu do obejrzenia w domu podczas wieczoru z przyjaciółkami.

Horror, który wydarzył się naprawdę?

Niewiele filmów grozy może poszczycić się fabułą opartą na rzeczywistych wydarzeniach. Stąd też twórcy “Obecności” wykorzystali to jako dodatkowy atut. Małżeństwo Warrenów istniało bowiem naprawdę, a przedstawiona w produkcji historia wydarzyła się w drugiej połowie XIX wieku. Warto tu jednak zaznaczyć, że w rzeczywistości cała sprawa budzi jednak spore wątpliwości – w końcu nie wszyscy wierzymy w duchy i jest to jak najbardziej zrozumiałe.

» Duchy na ekranie to jedno, ale co powiesz na spotkanie ze zjawą… oko w oko? Jeśli nie brakuje ci odwagi, sprawdź, jakie przeżycia czekają cię na zamku Ogrodzieniec na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej!

Ed i Lorraine Warren przez wiele lat starali się wyjaśniać różnego rodzaju zjawiska paranormalne. Co ciekawe, w wielu przypadkach udało im się przekonać Kościół do odprawienia w wybranych miejscach egzorcyzmów.

Biorąc pod uwagę jakość współczesnych produkcji z gatunku horror, bycie fanem tego typu filmów wymaga sporego samozaparcia. Trzeba jednak przyznać, że „Obecność” jest jednym z najlepszych filmów grozy, jakie widziałam w ciągu ostatnich lat. Jeśli lubicie tego typu produkcje i nie wiecie co oglądać, koniecznie odważcie się stanąć oko w oko z „Obecnością” Jamesa Wana.

okladka obecnosc„Obecność” („The Conjuring”)
horror, USA, 2013
Reżyseria: James Wan
Obsada: Vera Farmiga, Patrick Wilson, Lili Taylor
Premiera DVD: 29 listopada 2013
Z kim obejrzeć: z kimś, kto lubi się bać albo niczego się nie boi
Ocena:
ocena 5 na 5

Zobacz zwiastun:

Co myślicie na temat horrorów – są emocjonujące czy raczej kiczowate?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *