„Gambit królowej“ – na czym polega jego fenomen?

gambit królowej szachy

W 2020 roku ukazało się wiele fantastycznych seriali – „Outsider“, „Normalni ludzie“, „Mrs. America“ czy nasze polskie „W głębi lasu“. Dla wielu jednak to „Gambit królowej“ okazał się największym hitem minionego roku, którego tak naprawdę nikt się nie spodziewał.

Według danych udostępnionych przez Netflix „Gambit królowej“ został odtworzony łącznie 62 miliony razy w ciągu pierwszych 4 tygodni od premiery. Daje mu to tytuł jednego z najpopularniejszych mini-seriali wszechczasów. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę produkcji dostępnych na platformie oraz fakt, że serial ma zaledwie 9 odcinków, jest to naprawdę imponujący wynik. (Źródło: Observer.com)

Ale co sprawiło, że niepozorny serial o grze w szachy okazał się aż tak dużym hitem? Sprawdźcie, co dokładnie ma nam do zaoferowania „Gambit królowej“!

» Netflix ma w swojej ofercie wiele fantastycznych seriali. Sprawdź, które z nich szczególnie polecamy dla dojrzałych widzów!

Historia, którą dobrze znamy

Serial rozpoczyna się tak, jak wiele popularnych dramatów. Niespełna 9-letnia Beth Harmon na skutek rodzinnej tragedii trafia do żeńskiego domu dziecka w Kentucky. Zagubiona dziewczynka odnajduje odskocznię od codziennego życia w grze w szachy. Pierwszy trener, dozorca w sierocińcu, dość niechętnie uczy młodą podopieczną nowych zasad i taktyk.

W XX wieku, w którym toczy się akcja serialu, szachy uważane były za typowo męską rozrywkę. Do dziś na profesjonalnej arenie szachowej bardzo rzadko pojawiają się kobiety, choć wydawałoby się, że stereotyp mężczyzny-szachisty został już dawno przełamany.

Szybko jednak okazuje się, że Beth ma prawdziwy talent, a z pozoru gburowaty dozorca postanawia dołożyć wszelkich starań, aby pomóc jej go rozwinąć. Jeszcze przed opuszczeniem sierocińca dziewczynka poznaje przewodniczącego lokalnego klubu szachowego, który później okazuje się kluczową postacią w rozwoju jej kariery.

Z czasem Beth zaczyna brać udział w zawodach szachowych i – ku zaskoczeniu wszystkich – odnosić spektakularne wygrane. Dziewczynka staje się fenomenem w świecie szachowym. Lekceważona przez przeciwników ze względu na swoją płeć i młody wiek z łatwością wygrywa każdą partię. Z lokalnej gwiazdy szybko awansuje na profesjonalną szachistkę z prawdziwego zdarzenia. A to wszystko w wieku zaledwie kilkunastu lat.

Wraz z rozwojem kariery szachowej u Beth rozwija się również niebezpieczne uzależnienie. Już od czasu swojego pobytu w sierocińcu dziewczynka przyjmowała silne leki uspokajające, które miały jej pomóc pogodzić się z utratą rodziny. Te same leki powodują halucynacje, dzięki którym Beth uczy się wizualizować i analizować rozgrywki szachowe.

Nieświadoma powagi sytuacji nastolatka zaczyna przyjmować coraz większe dawki leków, aby wywołać halucynacje i tym samym pomóc sobie w grze. Odnosząca szachowe sukcesy Beth stale balansuje pomiędzy geniuszem a obłędem. Który z nich okaże się nad nią zwyciężyć?

» Nie tylko szachy stanowią świetną rozrywkę na rozruszanie szarych komórek. Sprawdźcie, dlaczego warto grać w gry planszowe i jakie tytuły wybrać!

Realizacja na medal

gambit królowej anya taylor joyFoto: Gage Skidmore, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Unported (zdjęcie przycięte)

„Gambit królowej“ to jeden z tych seriali, które możemy „pochłonąć“ jednym duszkiem i zdecydowanie nie będziemy żałować straconego czasu. Fantastyczna gra aktorska (Anyę Taylor-Joy z pewnością zobaczymy jeszcze w niejednej głośnej produkcji) i niesamowita praca kamery sprawiają, że trudno oderwać się od ekranu.

Serial ma swój unikalny klimat, którego nie sposób porównać z jakąkolwiek inną produkcją. Dzięki temu przyciąga widzów nie tylko wciągającą fabułą.

Warto też docenić wyjątkową kreację Beth Harmon. Ze względu na doskonałą grę aktorską Anyi Taylor-Joy, o której już wspomnieliśmy, oraz pracę kostiumografa, Beth jest nie tylko serialową postacią, ale wręcz bohaterką z krwi i kości. Ma ona swoje własne przyzwyczajenia, styl ubioru i wyjątkowy sposób wyrażania emocji. Jedno spojrzenie lub gest wystarczą, byśmy nie mieli wątpliwości, jak w danym momencie czuje się główna bohaterka.

Choć serial ma tylko 9 odcinków, każdy z nich oglądamy z zapartym tchem i nie możemy doczekać się, co będzie działo się dalej. A dzieje się wiele. Mamy tu nie tylko piękny pokaz możliwości ludzkiego umysłu, ale również manifest niezależności kobiet, zmierzenie się z trudnościami dorastania w niesprzyjających warunkach i walkę z własnymi demonami – ukazaną bardzo wiarygodnie, bez zbędnej dramaturgii.

Zwykły serial o szachach?

Pomimo ogromnej mnogości wątków pobocznych i dużego skupienia na profilu psychologicznym Beth Harmon szachy nadal pozostają wątkiem głównym serialu. I gwarantujemy wam, że żaden szachista nie będzie po seansie rozczarowany.

W „Gambicie królowej“ pokazane zostały rozgrywki szachowe z prawdziwego zdarzenia, bez sztuczek filmowych i półśrodków. Co bardziej zapaleni fani szachów mogą znaleźć w internecie dokładne notacje z partii wraz z omówieniem taktyk stosowanych przez bohaterów.

Serial dobrze obrazuje, że nauka gry w szachy na poziomie profesjonalnym jest procesem długim i żmudnym. Nie wystarczy poznać podstawowe zasady i usiąść przy szachownicy. Aby dobrze grać w szachy, należy spędzić miesiące, a nawet lata na nauce teorii, taktyk ataku i obrony. I to właśnie robią bohaterowie „Gambitu królowej“.

Co ciekawe, po obejrzeniu serialu tysiące osób zainteresowało się bliżej grą w szachy. I bardzo dobrze – wbrew pozorom to niezwykle przyjemna rozrywka, która uczy improwizacji i abstrakcyjnego myślenia.

„Gambit królowej“ to serial, który z pewnością zasługuje na waszą uwagę, kiedy zastanawiacie się co obejrzeć w ponury, zimowy wieczór. Nie odwracajcie się od niego, jeśli nigdy nie grałyście w szachy – gwarantujemy, że i tak znajdziecie w nim coś dla siebie.

Grałyście kiedyś w szachy?

Oceń post
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *