Gry planszowe nie tylko dla młodych!

Gry planszowe pionki na planszy

Za czasów naszej młodości gry planszowe i karciane ograniczały się do makao, chińczyka i warcabów – co ambitniejsi sięgali po szachy czy też inne, popularne za granicą gry. Dziś natomiast rynek „planszówek“ rozrósł się do tego stopnia, że z każdej księgarni i sklepu z zabawkami zasypują nas nowe tytuły. 

Nie ulega wątpliwości, że gry planszowe to doskonały sposób na spędzenie czasu z dziećmi i wnukami. Uczą myślenia strategicznego i współpracy, a także pokazują młodszemu pokoleniu, że można świetnie się bawić bez dostępu do internetu. 

Oto gry planszowe dla dzieci i dorosłych, które świetnie sprawdzą się przy każdym spotkaniu rodzinnym. Dzięki nim spędzisz niezapomniany czas w gronie najbliższych, a może i nauczysz się czegoś całkiem nowego. Pamiętaj – możesz w nie grać bez względu na wiek!

» Nie tylko gry planszowe są świetną zabawą bez względu na wiek, ale również… kolorowanki! Dowiedz się wszystkiego o kolorowankach dla dorosłych!

Dobble

Gry planszowe, Dobble

Dobble (Foto: Kiliweb, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0
Międzynarodowe
)

Dobble to gra karciana, która sprawdza nie tylko spostrzegawczość, ale również refleks i koordynację wzrokowo-ruchową. Rozwój tej ostatniej jest kluczowy dla małych dzieci, co czyni Dobble idealną grą na spotkanie z wnukami. Jej zasady są wyjątkowo proste, a korzystając z barwnych, okrągłych kart można zagrać w aż pięć różnych mini-gier!

Najbardziej popularny jest wariant, w którym gracze dokładają karty do głównego stosu, dopasowując na nich takie same symbole. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart.

W Dobble, bardziej niż w innych grach planszowych, króluje refleks i spostrzegawczość.

Gra ma wytrzymałe, metalowe opakowanie, dzięki czemu możecie zabrać ją, gdzie tylko chcecie – na wakacje lub weekend na wsi. Dobble ukazało się w wielu wariantach i do dziś jest jedną z najchętniej kupowanych gier planszowych.

Dixit

Gry planszowe Dixit

Dixit (Foto: Katarzyna Urczyńska)

W przypadku gry planszowej Dixit na pierwszy plan wysuwa się jej przepiękna oprawa graficzna. Planszówka ma ręcznie malowane, barwne karty autorstwa Marie Cardouat, które robią wrażenie zarówno na dzieciach, jak i dorosłych. Wiele z nich ociera się o abstrakcję, co nadaje grze bajkowego wymiaru. 

W Dixit każdy gracz wciela się w rolę bajarza, który wymyśla historię pasującą do wybranej karty. Może to być cała opowieść, zdanie, pojedyncze słowo, wiersz lub piosenka. Im kreatywniej, tym lepiej! 

Następnie każdy z graczy dokłada jedną ze swoich kart, która ich zdaniem najlepiej obrazuje opowiedzianą historię. Jednocześnie ma ona jak najlepiej zwieść przeciwników, których zadaniem będzie wskazanie oryginalnej karty. Wygrywa ten, kto najtrafniej będzie typował karty bajarza, opowiadał niebanalne historie i najlepiej zwodził przeciwników. W Dixit jednak najbardziej liczy się nie zwycięstwo, ale kreatywność.

W praktyce gra jest bardzo prosta i przyjemna – po kilku turach jej zasady nie będą miały przed wami tajemnic. Do gry Dixit ukazały się liczne dodatki, rozszerzenia i unikalne karty. Tytuł cieszy się ogromną popularnością, przede wszystkim dlatego, że zmusza całe rodziny do zabawy w opowiadanie bajek.

» Lubisz robić zdjęcia? Dzięki naszym trikom fotograficznym każda fotografia będzie wychodzić ci idealnie!

Uno

Gry planszowe, Uno

Uno (Foto: Pixabay)

To jedna z najbardziej popularnych – pomijając oczywiście klasyczne – gier karcianych. Dzięki prostym zasadom jest świetnym, uniwersalnym wyborem na każde spotkanie w gronie znajomych lub rodziny. 

Zadaniem graczy jest pozbycie się wszystkich kart z ręki: ten, kto zrobi to jako pierwszy, wygrywa rozdanie. Nie jest to jednak takie proste, bo pozostali gracze zrobią wszystko, by pokrzyżować nam plany, korzystając z kart funkcyjnych. Zmuszają one przeciwników do dobrania kolejnych karty, utraty kolejki lub zmieniają kierunek rozgrywki. 

Uno oparte jest na klasycznej grze karcianej makao, ale ze względu na kolorową oprawę i minimalistyczne karty jest bardziej intuicyjne i łatwiejsze do opanowania, zwłaszcza przez dzieci. W Uno gra się niezwykle przyjemnie i choć gra jest dość powtarzalna, wyjątkowo trudno się od niej oderwać! 

Dla największych fanów Uno polecamy również Tres – drugą grę z serii, opierającą się na podobnych zasadach, ale prezentującą graczom nowe mechaniki i karty funkcyjne. Dobra zabawa gwarantowana!

5 Sekund

Gry planszowe, 5 sekund

5 Sekund (Foto: Katarzyna Urczyńska)

Gra, która zawojowała polski rynek przed kilkoma laty, a dziś liczy sobie wiele odsłon – oprócz dwóch głównych wydań i edycji Junior o uproszczonych zasadach, w sklepach możemy znaleźć tematyczne dodatki i zestawy pytań.

Jak sama nazwa wskazuje, gracze mają za zadanie odpowiedzieć na pytanie w ciągu 5 sekund odmierzanych przez dołączony czasomierz. Przykładowe pytania to chociażby „wymień 3 polskich piłkarzy”, „wymień 3 dania kuchni włoskiej” – niektóre z nich mogą stanowić duże wyzwania, zwłaszcza że na odpowiedź mamy jedynie 5 sekund!

5 Sekund to nie tylko quiz wiedzy dla dużych i małych, ale również świetna zabawa, ucząca szybkiego myślenia. 

Gra jest niesamowicie prosta, a bardziej zaawansowani gracze mogą skorzystać z opcjonalnych kart funkcyjnych pozwalających zmienić pytanie lub funkcji wyzwań, które dodatkowo utrudniają rozgrywkę.

Eksplodujące Kotki 

Gry planszowe, Eksplodujące Kotki

Eksplodujące Kotki (Foto: Katarzyna Urczyńska)

Na koniec najbardziej złożona gra na naszej liście, która kilka lat temu podbiła serca Polaków barwnymi kartami (kto nie lubi kotów?), nietuzinkowym humorem i niepowtarzalną, emocjonującą rozgrywką. Jej zasady, choć bardziej skomplikowane niż w przypadku chociażby 5 Sekund, wciąż są dość intuicyjne i nawet dziecko opanuje je w ciągu kilkunastu minut.

Gra karciana porównywana jest do rosyjskiej ruletki – w talii, z której dobieramy karty, znajdują się eksplodujące kotki, które na dobre wykluczają nas z gry. Na szczęście każdy z graczy ma do dyspozycji karty funkcyjne, które pomogą zneutralizować kotka lub odpowiednio połączone utrudnią życie przeciwnikom. Wygrywa ten, kto jako ostatni pozostanie „przy życiu“.

Każda rozgrywka w Eksplodujące Kotki jest inna i daje graczom w każdym wieku mnóstwo radości. Gra uczy myślenia strategicznego, zachęcając do snucia intryg i obmyślania własnego sposobu na zwycięstwo.

Lubicie grać w gry planszowe? Może znacie jakieś inne tytuły, które są szczególnie warte polecenia?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *