MĄDRA BABCIA radzi #1: Jak się zachować wobec wegetarianizmu dzieci?

kacik madrej babci wegetarianizm

Foto: Pixabay

MĄDRA BABCIA radzi to nasz nowy cykl artykułów, w których Beata Borucka, najsłynniejsza babcia polskiego Internetu, autorka bloga Mądra Babcia, pomaga innym babciom radzić sobie z zawiłościami bycia babcią w tym szalonym świecie. Problemy z wnukami, trudne relacje z dorosłymi dziećmi, wątpliwości odnośnie współczesnych metod wychowania, różnice zdań na tle międzypokoleniowym...

Wy pytacie, a Mądra Babcia odpowiada - kto wie, być może uda się w ten sposób uniknąć rodzinnej katastrofy? 😉

Zaczynamy od dylematu... kulinarnego. Jak się okazuje, to wcale nie taka błaha sprawa...

Moja córka jest wegetarianką i taką dietę serwuje również swoim dwóm kilkuletnim córkom. Pilnuje, żeby dzieci dostawały zbilansowane posiłki, dziewczynki rozwijają się prawidłowo, jednak kiedy są u mnie, często pytają o mięso. Myślę, że są po prostu ciekawe, jak smakuje, zwłaszcza że przy różnych okazjach widzą, jak cała rodzina się nim zajada. Wiem, że chciałyby spróbować wędliny albo innego mięsnego dania. Jak się w tej sytuacji zachować? Kilka razy prosiły mnie o „kawałek”, ale póki co jakoś udawało mi się wymigać. Nie chcę używać argumentu, że „mama nie pozwala”, ale nie mam też serca tak ciągle im odmawiać. Co robić?

Ilona

Dziadkowie i rodzice muszą mówić jednym głosem!

Wybory dzieci, odmienne od naszych przekonań, są często trudne do zaakceptowania i przestrzegania w odniesieniu do wnucząt. Temat dotyczy nie tylko żywienia, ale także religii, polityki, legalizacji związku, orientacji seksualnej czy wyborów zawodowych.

» A jak podejść do kwestii żywienia... noworodka? Przeczytaj, w jaki sposób przekonać synową do karmienia piersią!

Z pytania wynika, że w Tobie, Ilonko, jest akceptacja wyboru wegetarianizmu przez córkę i jej rodzinę - i to jest bardzo dobra wiadomość! Natomiast trudno Ci zastosować się do tego, kiedy dziewczynki przebywają u Ciebie, w mięsożernym towarzystwie. Warto również zauważyć, że świat wokół dziewczynek jest bardziej mięsożerny niż wegetariański. Dziewczynki widzą mięso w sklepach, w restauracjach, w telewizji i w szkole czy przedszkolu.

madra babcia wegetarianizm

Foto: Pixabay

Według mnie najważniejsze jest porozmawianie z córką i zięciem oraz ustalenie, w jaki sposób rodzice wyjaśniają dzieciom wegetarianizm. Potem warto iść tym samym tropem. Koalicja pokoleniowa, czyli współpraca dorosłych z dorosłymi, jest podstawą prawidłowego postępowania względem dziecka. Historia, którą stworzyli dzieciom rodzice, powinna być bazą Twoich działań i odpowiedzi wobec ukochanych wnuczek. Nie podjęłabym się łamania tych zasad, nawet przez danie mięska tylko do spróbowania.

» Brakuje ci czasem pomysłów na ciekawe dania dla wnuków? Zobacz, jakimi kanapkami (z mięsem lub bez!) możesz ich poczęstować przy następnym spotkaniu!

Nie wiem, ile wnuczki mają lat i jak często są u Ciebie, ale jeśli jest to sporadyczne, to w czasie ich pobytu może warto pobyć na diecie bezmięsnej, żeby ułatwić wspólne funkcjonowanie?

Jeśli dziewczynki są już w wieku rozumnym i znają powody wegetarianizmu przedstawione przez rodziców, można na tym oprzeć jadłospis i robić posiłki mieszane.

Kluczem jest tu według mnie ustalenie spójnej narracji i działań wobec dzieci.

beata borucka_portret

Beata Borucka - zdrowa, szykowna i rozrywkowa Babcia trojga wnucząt: Antka oraz bliźniaków, Stefanii i Gustawa. A jeszcze wcześniej - Mama dorosłej córki Marty. Zawodowo absolwentka Akademii Medycznej, psycholog biznesu. Wieloletni menedżer w międzynarodowych korporacjach, obecnie coach i trener biznesu prowadzący własną firmę szkoleniową.

Autorka poczytnego bloga Mądra Babcia oraz właścicielka bijącego rekordy popularności fan page'a na Facebooku Mądra Babcia, który ma już prawie 20 tysięcy fanów. W wolnych chwilach popełnia rękodzieło, tworząc deski kuchenne zdobione żywicą, które można zobaczyć i kupić na stronie ART energy, gotuje (stąd pomysł na kolejny fan page - Żarcie w dechę) oraz pisze wiersze i poetyckie bajki dla dzieci, które inscenizuje z całą rodziną w domowym Teatrze Za Szafą. Tryska humorem i kocha życie, bo udaje jej się zachować zdrowy dystans do świata. Mieszka w drewnianej chacie w lesie i dobrze jej z tym.

W roku 2017 otrzymała tytuł Kobieta Roku w dziedzinie coaching i edukacja dorosłych.

» Dowiedz się więcej, na temat Mądrej Babci. Przeczytaj wywiad, którego udzieliła nam w przeddzień premiery swojego bloga!

Chciałabyś zadać Mądrej Babci pytanie? Napisz do nas na adres redakcja@polka50plus.pl, a spróbujemy wspólnie rozwiązać Twój problem albo rozwiać wątpliwości na temat współczesnego babciowania. Do odważnych (babć) świat należy!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *