MĄDRA BABCIA radzi #1: Jak się zachować wobec wegetarianizmu dzieci?

kacik madrej babci wegetarianizm

Foto: Pixabay

MĄDRA BABCIA radzi to nasz nowy cykl artykułów, w których Beata Borucka, najsłynniejsza babcia polskiego Internetu, autorka bloga Mądra Babcia, pomaga innym babciom radzić sobie z zawiłościami bycia babcią w tym szalonym świecie. Problemy z wnukami, trudne relacje z dorosłymi dziećmi, wątpliwości odnośnie współczesnych metod wychowania, różnice zdań na tle międzypokoleniowym...

Wy pytacie, a Mądra Babcia odpowiada - kto wie, być może uda się w ten sposób uniknąć rodzinnej katastrofy? 😉

Zaczynamy od dylematu... kulinarnego. Jak się okazuje, to wcale nie taka błaha sprawa...

Moja córka jest wegetarianką i taką dietę serwuje również swoim dwóm kilkuletnim córkom. Pilnuje, żeby dzieci dostawały zbilansowane posiłki, dziewczynki rozwijają się prawidłowo, jednak kiedy są u mnie, często pytają o mięso. Myślę, że są po prostu ciekawe, jak smakuje, zwłaszcza że przy różnych okazjach widzą, jak cała rodzina się nim zajada. Wiem, że chciałyby spróbować wędliny albo innego mięsnego dania. Jak się w tej sytuacji zachować? Kilka razy prosiły mnie o „kawałek”, ale póki co jakoś udawało mi się wymigać. Nie chcę używać argumentu, że „mama nie pozwala”, ale nie mam też serca tak ciągle im odmawiać. Co robić?

Ilona

Dziadkowie i rodzice muszą mówić jednym głosem!

Wybory dzieci, odmienne od naszych przekonań, są często trudne do zaakceptowania i przestrzegania w odniesieniu do wnucząt. Temat dotyczy nie tylko żywienia, ale także religii, polityki, legalizacji związku, orientacji seksualnej czy wyborów zawodowych.

» A jak podejść do kwestii żywienia... noworodka? Przeczytaj, w jaki sposób przekonać synową do karmienia piersią!

Z pytania wynika, że w Tobie, Ilonko, jest akceptacja wyboru wegetarianizmu przez córkę i jej rodzinę - i to jest bardzo dobra wiadomość! Natomiast trudno Ci zastosować się do tego, kiedy dziewczynki przebywają u Ciebie, w mięsożernym towarzystwie. Warto również zauważyć, że świat wokół dziewczynek jest bardziej mięsożerny niż wegetariański. Dziewczynki widzą mięso w sklepach, w restauracjach, w telewizji i w szkole czy przedszkolu.

madra babcia wegetarianizm

Foto: Pixabay

Według mnie najważniejsze jest porozmawianie z córką i zięciem oraz ustalenie, w jaki sposób rodzice wyjaśniają dzieciom wegetarianizm. Potem warto iść tym samym tropem. Koalicja pokoleniowa, czyli współpraca dorosłych z dorosłymi, jest podstawą prawidłowego postępowania względem dziecka. Historia, którą stworzyli dzieciom rodzice, powinna być bazą Twoich działań i odpowiedzi wobec ukochanych wnuczek. Nie podjęłabym się łamania tych zasad, nawet przez danie mięska tylko do spróbowania.

» Brakuje ci czasem pomysłów na ciekawe dania dla wnuków? Zobacz, jakimi kanapkami (z mięsem lub bez!) możesz ich poczęstować przy następnym spotkaniu!

Nie wiem, ile wnuczki mają lat i jak często są u Ciebie, ale jeśli jest to sporadyczne, to w czasie ich pobytu może warto pobyć na diecie bezmięsnej, żeby ułatwić wspólne funkcjonowanie?

Jeśli dziewczynki są już w wieku rozumnym i znają powody wegetarianizmu przedstawione przez rodziców, można na tym oprzeć jadłospis i robić posiłki mieszane.

Kluczem jest tu według mnie ustalenie spójnej narracji i działań wobec dzieci.

beata borucka_portret

Beata Borucka - zdrowa, szykowna i rozrywkowa Babcia trojga wnucząt: Antka oraz bliźniaków, Stefanii i Gustawa. A jeszcze wcześniej - Mama dorosłej córki Marty. Zawodowo absolwentka Akademii Medycznej, psycholog biznesu. Wieloletni menedżer w międzynarodowych korporacjach, obecnie coach i trener biznesu prowadzący własną firmę szkoleniową.

Autorka poczytnego bloga Mądra Babcia oraz właścicielka bijącego rekordy popularności fan page'a na Facebooku Mądra Babcia, który ma już prawie 20 tysięcy fanów. W wolnych chwilach popełnia rękodzieło, tworząc deski kuchenne zdobione żywicą, które można zobaczyć i kupić na stronie ART energy, gotuje (stąd pomysł na kolejny fan page - Żarcie w dechę) oraz pisze wiersze i poetyckie bajki dla dzieci, które inscenizuje z całą rodziną w domowym Teatrze Za Szafą. Tryska humorem i kocha życie, bo udaje jej się zachować zdrowy dystans do świata. Mieszka w drewnianej chacie w lesie i dobrze jej z tym.

W roku 2017 otrzymała tytuł Kobieta Roku w dziedzinie coaching i edukacja dorosłych.

» Dowiedz się więcej, na temat Mądrej Babci. Przeczytaj wywiad, którego udzieliła nam w przeddzień premiery swojego bloga!

Chciałabyś zadać Mądrej Babci pytanie? Napisz do nas na adres redakcja@polka50plus.pl, a spróbujemy wspólnie rozwiązać Twój problem albo rozwiać wątpliwości na temat współczesnego babciowania. Do odważnych (babć) świat należy!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *