Duchy i kwiaty na Zamku Książ (tylko dla dorosłych!)

duchy i kwiaty na zamku ksiaz

Foto: Pixabay

Zamek Książ to jeden z najważniejszych zabytków Dolnego Śląska i każdego roku jest odwiedzany przez tysiące turystów. Ten znajdujący się na terenie Wałbrzycha trzeci co do wielkości zamek w Polsce jest miejscem wyjątkowo klimatycznym i skrywającym wiele tajemnic!

Poznaj największe atrakcje Zamku Książ, wybierając się z nami w ekscytującą podróż do miejsca, które zachwyca, intryguje i nikogo nie pozostawia obojętnym!

» Podróżujesz po Dolnym Śląsku? Tego nie możesz przegapić! Odwiedzając Zamek Książ, koniecznie wybierz się także do pobliskiej Świdnicy i poznaj jej najważniejsze atrakcje!

Tajemnicza historia Zamku Książ

Historia wałbrzyskiego zamku jest dość rozbudowana i zawiła. Nie chcę zarzucać was zbędnymi faktami, więc nakreślę tylko te najważniejsze.

Zamek został zbudowany pod koniec XIII wieku i pierwotnie był nazywany “Książęcą Górą” lub “kluczem do Śląska”. Na tle innych zamków dzisiejszy Książ wyróżniał się malowniczą lokalizacją, która nadal stanowi jego unikalną zaletę.

Otaczający budowlę Książański Park Krajobrazowy czaruje wyglądem zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Na terenie kompleksu znajduje się stadnina i hotel, a w niedalekiej odległości również wałbrzyska Palmiarnia.

atrakcje zamku ksiaz

Foto: Pixabay

Przez lata zamek odwiedziło wiele znanych osobistości: szósty prezydent Stanów Zjednoczonych, John Quincy Adams, księżna Izabela Czartoryska czy Winston Churchill. W 1941 roku obiekt został przejęty przez III Rzeszę, która zamieniła zamek w filię berlińskiej Biblioteki Państwowej.

Według niektórych historyków oficjalne przeznaczenie zamku miało być jedynie przykrywką. W rzeczywistości bowiem podziemia wykorzystywano do produkcji sprzętu wojskowego i przeprowadzania badań nad bronią atomową. Jaka była prawda – tego możemy się już nigdy nie dowiedzieć.

» Zwiedzanie starych zamków to twój konik? Koniecznie wybierz się też do Zamku Ogrodzieniec w województwie śląskim!

Legenda o księżnej Daisy z Zamku Książ

Szczególnie ciekawym tematem są legendy Zamku Książ, a zwłaszcza słynna legenda o księżnej Daisy. Daisy, a raczej Maria Teresa Hochberg von Pless, była panią na Zamku Książ przed II wojną światową. Zmarła w 1943 roku wykończona ciężką chorobą, jednak zdaniem niektórych jej duch nigdy nie opuścił zamku. Na Książu można podobno zobaczyć zjawę kobiety w białych szatach utożsamianą z księżną Daisy.

Niektórzy z kolei uważają, że zjawa to tak naprawdę panna młoda, która zmarła na zamku dużo wcześniej przed Daisy. Miała być ona rażona piorunem w dniu swojego zamążpójścia. Nie odstrasza to jednak współczesnych par młodych – świeżo poślubieni bowiem często wybierają scenerię Książa do małżeńskich sesji zdjęciowych.

Boisz się ciemności? Nie jedź tam!

Zabytkowe wnętrza Zamku Książ po zmroku mogą kojarzyć się z pomieszczeniami znanymi z filmów grozy, co też wykorzystali właściciele zamku. W każdy weekend odwiedzający Książ mogą uczestniczyć w nocnym zwiedzaniu – tylko dla dorosłych!

zwiedzanie zamku ksiaz

Foto: Pixabay

Turyści wyposażeni wyłącznie w latarki przemierzają nocą tajne przejścia i specjalne pomieszczenia zamkowe, normalnie niedostępne w czasie dnia. Wszystko to z mrożącymi krew w żyłach legendami i historiami na temat zamku w tle!

» Duchy i strachy nie są dla ciebie? A co powiesz na Szklarską Porębę i jej niesamowity park dinozaurów?

Aby jeszcze bardziej urozmaicić nocne zwiedzanie i zapewnić odwiedzającym dreszczyk emocji, często organizowane są specjalne wydarzenia. Podczas nich na zamku pojawiają się aktorzy, ucharakteryzowani na zjawy związane z historią Książa.

Mrożące krew w żyłach sceny zapewniają wszystkim turystom niezapomniane wrażenia i… sprawiają, że aż chce się wrócić na spowity tajemniczą aurą zamek!

Jeśli duchy nie są ci straszne, a horrory śledzisz z zapartym tchem, nie możesz przegapić nocnego zwiedzania zamku Książ. Edycje specjalne odbywają się nawet kilka razy w miesiącu, w piątek albo w sobotę.

» Zamki zachwycają swoimi legendami, tajemnicami i… wieżami. Niektóre z nich są nie do końca takie, jak zaplanowali ich budowniczowie. Poznaj najsłynniejsze krzywe wieże w Polsce!

Święto Kwiatów

Co roku wiosną na terenie Zamku Książ odbywa się głośny Festiwal Kwiatów, na który zjeżdżają się turyści z całej Polski. Jak nietrudno się domyślić, na terenie zamku zobaczymy wówczas liczne aranżacje kwiatowe, m.in. nawiązujące do takich hitów filmowych jak „Alicja w Krainie Czarów” czy „Harry Potter”. Organizowane są tam również warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych. Nie brakuje atrakcji dla całej rodziny!

Choć wejście na teren zamku jest płatne (cena za bilet to około 30 zł), wstęp na tereny dookoła Książa jest całkowicie bezpłatny. Stąd też możemy za darmo obejrzeć barwne jarmarki, kupić produkty regionalne czy wziąć udział w loteriach.

Coroczne Święto Kwiatów to zdecydowanie największe wydarzenie w tej okolicy, dlatego jeśli interesuje cię wycieczka do Zamku Książ, koniecznie śledź informacje na temat festiwalu w bieżącym roku.

Szczegóły dotyczące zwiedzania

Godziny otwarcia:

kwiecień-październik:

  • od poniedziałku do piątku: 9:00-17:00
  • w sobotę i niedzielę: 9:00-18:00

listopad-marzec:

  • od poniedziałku do piątku: 10:00-15:00
  • w sobotę i niedzielę: 10:00-16:00

nocne zwiedzanie:

  • w poniedziałek: 20:00-21:30 (zwiedzanie dla rodzin z dziećmi)
  • w piątek i sobotę: 21:00-22:30 (nocne zwiedzanie i edycje specjalne)

Ceny biletów:

  • normalny: 35 zł
  • ulgowy: 25 zł (dzieci i młodzież szkolna, studenci do 26. roku życia, osoby odbywające studia doktoranckie)
  • nocne zwiedzanie zamku: 55 zł
  • zwiedzanie zamku z przewodnikiem + palmiarnia: 39 zł (normalny), 29 zł (ulgowy)

Dane kontaktowe:

Zamek Książ w Wałbrzychu
ul. Piastów Śląskich 1
58-306 Wałbrzych
Punkt Obsługi Klienta – tel. 74 664 38 34 (codziennie 8:00-17:00)

Palmiarnia Wałbrzych
ul. Wrocławska 158
58-306 Wałbrzych

Piszecie się na zwiedzanie zamku Książ?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *