Polska też ma swoje krzywe wieże!

Krzywa wieża w Polsce – Ząbkowice ŚląskieFoto: Jacek Halicki, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Mimo że budowniczowie zawsze dokładają wszelkich starań, żeby tworzone przez nich budowle były bez zarzutu, na świecie roi się od architektonicznych „niedoróbek”, a my niektóre z nich nazywamy swojsko krzywymi wieżami.

Spośród wszystkich tego typu tworów najsłynniejsza jest oczywiście dzwonnica katedralna na Campo dei Miracoli, czyli Krzywa Wieża w Pizie. Polska również ma jednak swoje krzywe wieże – właśnie, nie jedną, a nawet kilka! Warto wiedzieć, gdzie się znajdują, bo są to często budowle bardzo urokliwe, magiczne i tajemnicze, które można obejrzeć, nawet będąc przejazdem w miejscowości, nad którą górują.

Działając wbrew zasadzie „cudze chwalicie, swego nie znacie”, przedstawiamy krzywe wieże w Polsce, które zasługują na uwagę i oczywiście pamiątkowe zdjęcie!

» A jeśli krajobraz upstrzony wieżami to coś, co cię zachwyca, wybierz się z nami w podróż do San Gimignano i poznaj tajemnice średniowiecznego Manhattanu!

Gdzie jest krzywa wieża w Polsce?

Jak kraj długi i szeroki – w naprawdę wielu miastach Polski. Krzywa wieża w Krakowie, czyli wznosząca się na Rynku Wieża Ratuszowa odchyla się od pionu o 55 cm, jasnogórska krzywa wieża odchyla się od pionu o 78 cm, a krzywa wieża w Słupsku to odchylona od pionu o 89 cm wieża gotyckiego kościoła Najświętszej Marii Panny.

A to tylko początek, bo lista jest naprawdę długa. Tak długa, że zamiast pytać, gdzie znajduje się krzywa wieża w Polsce, powinno się raczej zapytać, które miasto jej nie ma! Ale spokojnie – nie będziemy pisać o wszystkich. Poniżej przedstawiamy 3 niezwykłe krzywe wieże w Polsce, które zdecydowanie warto zobaczyć!

Krzywa wieża w Toruniu

Krzywa wieża w ToruniuFoto: Zorro2212, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Unported

Jest częścią dawnych murów miejskich Starego Miasta. Mimo że dziś średniowieczna baszta obronna odchyla się od pionu o 1,46 m, to w XIII wieku, kiedy powstała, była całkowicie prosta i mierzyła 15 m wysokości. Wkrótce po tym, jak została wybudowana, pod wpływem jej ciężaru osunęły się piaski, na których stała, przez co budowla zaczęła się przechylać. Ostatecznie się zatrzymała, opierając na bardziej trwałym podłożu.

Krzywa wieża w Toruniu pełniła przez wieki wiele funkcji. Gdy przestała być basztą, zamieniono ją w karcer dla kobiet, później była kuźnią, a z czasem przerobiono ją na budynek mieszkalny z lokalami usługowymi.

Z toruńską krzywą wieżą wiąże się wiele legend. Jedna z nich opowiada o rycerzu zakonnym, który zakochał się w mieszczce. Gdy ich romans wyszedł na jaw, dziewczynę wychłostano, a rycerzowi kazano wybudować wieżę tak krzywą, jak krzywe było jego postępowanie. Budowla symbolizuje odejście od reguły zakonnej i do dziś jest wykorzystywana przez zakochanych do sprawdzania ich niewinności. Należy oprzeć się plecami o mur, wyciągnąć ręce przed siebie i wytrzymać w takiej pozycji przez kilka minut. Ktoś chętny?

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa wieża w Ząbkowicach ŚląskichFoto: 1089hruskapetr, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Unported

Średniowieczna budowla odchyla się od pionu o 2,14 m, wznosi się na wysokość 34 m, a jej mury mają grubość aż 4 m. Dziś na jej szczycie widnieje zdobienie zwane attyką w kształcie jaskółczych ogonów, jednak wcześniej znajdował się tam blaszany hełm.

Jej początki nie są do końca znane. Prawdopodobnie pierwotnie była to baszta obronna, jednak z czasem zrobiono z niej dzwonnicę kościoła parafialnego św. Anny. Pod koniec XVI wieku najpewniej wskutek ruchów tektonicznych wieża przechyliła się o 1,5 m. Dziś można ją zwiedzać codziennie od 9:30 do 17:30.

Krzywa wieża w Świeciu

Krzywa wieża w Świeciu

Jest elementem zabudowań wchodzących w skład kompleksu zamku krzyżackiego w Świeciu i o ile on sam w całości zasługuje na uwagę, my skupimy się tylko na wieży. Jest to jedna z czterech, a dokładniej – główna baszta muru otaczającego zamek. Ma średnicę 10 m i wysokość 34 m, a odchyla się od pionu o 106 cm. Niezwykle malownicza, zwieńczona tzw. krenelażem albo blankami.

» Lubisz zwiedzać zamki? Dowiedz się, jakie atrakcje czekają na ciebie w zjawiskowym Zamku Ogrodzieniec!

Jest udostępniona do zwiedzania i uchodzi za najwyższą krzywą wieżę w Polsce dostępną dla turystów, choć biorąc pod uwagę fakt, że zarówno budowla w Świeciu, jak i wieża w Ząbkowicach Śląskich mają 34 m wysokości, różnica pomiędzy nimi może być prawdopodobnie liczona w centymetrach!

Miałyście okazję podziwiać którąś z polskich krzywych wież na żywo? A może byłyście na wycieczce w Pizie? Jak wrażenia?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *