5 najpiękniejszych uzdrowisk Dolnego Śląska

najpiekniejsze uzdrowiska na dolnym slasku

Foto: Pixabay

Polska, a zwłaszcza jej południe, uzdrowiskami stoi. I to jakimi! W wielu miejscowościach nie tylko podratujemy nasze zdrowie, ale także możemy odpocząć w zapierającej dech w piersiach scenerii.

Uzdrowiska czekają na nas przez cały rok. W każdym miesiącu, o każdej porze roku znajdziemy w nich coś wyjątkowego. Odpoczniemy, naładujemy akumulatory, a także popracujemy… nad swoim zdrowiem psychicznym i fizycznym!

Gdzie jest najpiękniej? Które domy i parki zdrojowe zasługują na szczególną uwagę? Jakie schorzenia można leczyć w polskich uzdrowiskach? Które dolnośląskie kurorty warto odwiedzić? Oto 5 wyjątkowych miejsc, które powinny obowiązkowo znaleźć się na podróżniczej mapie każdej dojrzałej kobiety!

» Odwiedzając Dolny Śląsk koniecznie zajrzyj do Szklarskiej Poręby! Sprawdź, jakie atrakcje skrywa ta niepozorna miejscowość!

Miejsce 5.: Świeradów-Zdrój

swieradow zdroj dom zdrojowyDom zdrojowy w Świeradowie-Zdroju (Foto: Zenobia Miszewska, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska – zdjęcie przycięte)

O atrakcyjności kurortu zwykle świadczy przede wszystkim piękno domu zdrojowego i otaczającego go parku. W Świeradowie-Zdroju ten ostatni nie jest może zbyt imponujący (choć nadal wart zobaczenia!), ale za to dom zdrojowy to prawdziwy majstersztyk!

Obecny budynek pochodzi z końca XIX wieku. Choć tak naprawdę są to dwa malownicze budynki (jeden z wieżą zegarową o wysokości 46 m) połączone modrzewiową Halą Spacerową – imponującą, bo najdłuższą na Dolnym Śląsku!

swieradow zdroj hala spacerowaHala Spacerowa (Foto: Zenobia Miszewska, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska – zdjęcie przycięte)

Wnętrze hali ozdobione jest malowidłami z motywami roślinnymi, a przez to, że konstrukcja liczy aż 80 metrów długości, już samo zwiedzanie domu zdrojowego może być małą wyprawą. Dodajmy do tego 160-metrowy taras przed samym kompleksem i robi nam się z tego nie lada spacerek!

Jakie schorzenia można leczyć w Świeradowie-Zdroju?

W świeradowskiej pijalni można raczyć się wodami leczniczymi – radoczynnymi szczawami o różnym stopniu zmineralizowania – których można używać zarówno do picia, jak i do kąpieli. W uzdrowisku popularne są także okłady borowinowe. W Świeradowie-Zdroju leczy się choroby reumatyczne i narządów ruchu, choroby układu nerwowego i krążenia, choroby kardiologiczne oraz ginekologiczne.

Miejsce 4.: Kudowa-Zdrój

kudowa zdroj park zdrojowyPijalnia Wód w Kudowie-Zdroju (Foto: Jacek Halicki, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska – zdjęcie przycięte)

Tutaj mamy już park zdrojowy z prawdziwego zdarzenia. Jego początki sięgają drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to zaprojektowano go na wzór parków angielskich.

W parku czeka na nas masa atrakcji: podświetlana fontanna, muszla koncertowa oraz dawna hala spacerowa połączona z monumentalną, półkolistą Pijalnią Wód z początku XX wieku. Tuż obok biegnie główna aleja parku i mieszczą się tzw. Nowe Łazienki.

Lata świetności całego kompleksu przypadają wprawdzie na drugą dekadę XX wieku, ale dobra wiadomość jest taka, że władze miasta robią wszystko, żeby przywrócić parkowi tamten wygląd i klimat. Dzięki niedawnym pracom renowacyjnym naprawdę się to udało!

Jakie schorzenia można leczyć w Kudowie-Zdroju?

Tutejsze wody mineralne zbawiennie wpływają na nasz organizm, wspomagając leczenie reumatyzmu, chorób przewodu pokarmowego, narządów ruchu, schorzeń kardiologicznych oraz otyłości.

Miejsce 3.: Cieplice Śląskie-Zdrój

cieplice slaskie zdroj park zdrojowyDom zdrojowy „Edward” (Foto: Enamo, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska – zdjęcie przycięte)

Cieplicki Park Zdrojowy z XVIII-XX wieku wchodzi w skład majestatycznego zespołu pałacowego Schaffgotschów. To właśnie do tego arystokratycznego rodu należało swego czasu jedno z dwóch znajdujących się tutaj szczelinowych źródeł geotermalnych.

Wody lecznicze w Cieplicach-Zdroju osiągają temperaturę do 86 stopni Celsjusza – i jest to temperatura najwyższa w Polsce.

W kurorcie leczyli się m. in. księżna Izabela Czartoryska, królowa polska Marysieńka, książę Stanisław Poniatowski, Józef Wybicki, Hugo Kołłątaj, a także John Quincy Adams, czyli późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych.

Jakie schorzenia można leczyć w Cieplicach-Zdroju?

Gorące wody termalne umożliwiają przeprowadzanie najróżniejszych zabiegów leczniczych. W cieplickim kurorcie walczy się z chorobami ortopedyczno-urazowymi i reumatologicznymi, chorobami układu nerwowego, osteoporozą, a także chorobami nerek, dróg moczowych, oka i przydatków oka.

Miejsce 2.: Duszniki-Zdrój

duszniki zdroj park zdrojowyPijalnia wody mineralnej w Dusznikach-Zdroju (Foto: Jacek Halicki, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 – zdjęcie przycięte)

Dusznicki park zdrojowy to prawdziwa perełka. Objęty jest strefami przyrody (obszarem chronionego krajobrazu Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich i Gór Orlickich) oraz strefą otuliny Parku Narodowego Gór Stołowych, a na jego terenie znajduje się aż 6 pomników przyrody i ogród fenologiczny.

Cechą charakterystyczną ogrodu fenologicznego jest fakt, że jest on podzielony na 4 części, zwane porami roku, i roślinność w każdej z nich kwitnie w innym czasie.

» Kochasz polskie góry, ale nie zawsze masz ochotę zdobywać szczyty? Poznaj 6 atrakcji Karpacza dla leniwych!

Oprócz atrakcji przyrodniczych w parku zdrojowym znajduje się także kolorowa fontanna, Pijalnia Wód Mineralnych oraz Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina (zwany Dworkiem Chopina), w którym swego czasu koncertował Chopin, a dziś odbywa się słynny Festiwal Chopinowski.

Jakie schorzenia można leczyć w Dusznikach-Zdroju?

Wyjątkowy klimat i bogactwo naturalnych wód mineralnych umożliwiają leczenie przede wszystkim chorób układu oddechowego, ale również schorzeń przewodu pokarmowego i narządów ruchu oraz chorób reumatologicznych, kardiologicznych i osteoporozy.

Miejsce 1.: Polanica-Zdrój

polanica zdroj park zdrojowyDom zdrojowy w Polanicy-Zdroju (Foto: Halicki, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska – zdjęcie przycięte)

Nasz absolutny numer jeden wśród dolnośląskich uzdrowisk! Zresztą, to nie tylko nasz faworyt, bo kurort ten przyciąga co roku najwięcej turystów. Kuracjusze przyjeżdżają tu m. in. dla niezwykłej, zabytkowej architektury, wyjątkowych zabiegów leczniczych i rytuałów SPA, a także zjawiskowej przyrody.

Różne oblicza tej ostatniej podziwiać można w Parku Zdrojowym z malowniczą promenadą prowadzącą do parku różaneczników, które kwitną w okresie od maja do czerwca.

W pijalni wód mineralnych można przejść się po zabytkowej hali spacerowej, skosztować wody ze źródła „Wielka Pieniawa” albo zjeść coś słodkiego w klimatycznej kawiarence.

» Chcesz wiedzieć więcej na temat atrakcji Polanicy-Zdroju? Przeczytaj nasz dwuczęściowy przewodnik po tym pięknym kurorcie!

Jakie schorzenia można leczyć w Polanicy-Zdroju?

Osoby przyjeżdżające do kurortu, żeby podreperować swoje zdrowie, mogą liczyć na pomoc w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych czy przewodu pokarmowego, a także chorób kardiologicznych i reumatologicznych.

Które polskie uzdrowisko najbardziej przypadło wam do gustu?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *