Polskie uzdrowiska – malownicza Kudowa-Zdrój

Widok na kompleks uzdrowiskowy w Kudowie-Zdroju, park zdrojowy, a w nim Dom Zdrojowy, wokół niego piękny ogród z palmami i spacerujący turyści.

Kudowa-Zdrój to miasteczko bardzo popularne wśród kuracjuszy ze względu na piękne okolice, wspaniały klimat i dogodne położenie – leży w połowie drogi między Wrocławiem a Pragą. Panuje tutaj łagodny podgórski klimat, doskonały do wypoczynku i wędrówek.

W Kudowie najwięcej słońca jest od maja do października, ale miasto warto odwiedzić o każdej porze roku, ponieważ każda z nich ma swój urok i oferuje inne atrakcje.

Kudowa-Zdrój położona jest 390-420 m.n.p.m. Na północny wschód od uzdrowiska rozciąga się masyw Gór Stołowych. Jeśli kondycja pozwala, warto wybrać się na górską wędrówkę. My polecamy koniecznie zobaczyć Błędne Skały oraz Szczeliniec.

Miasto ma także ciekawą ofertę dla amatorów spacerów, aromatycznej kawy i dobrego jedzenia.

Przed laty Kudowa była miejscem, gdzie wręcz wypadało bywać. To tutaj spacerowały po parku damy, pijały wody i odpoczywały. Było to miejsce luksusowe, w którym kwitło życie kulturalne i towarzyskie. Wojenna zawierucha ominęła miasto i budynki pozostały do dziś w nienaruszonym stanie.

Po wojnie zmodernizowano infrastrukturę i uzdrowisko działa dalej, jak miejsce leczenia wielu schorzeń i odpoczynku w zaciszu Parku Zdrojowego.

Kudowa-Zdrój – miasteczko uzdrowiskowe

Kompleks uzdrowiskowy Kudowy-Zdroju to uroczy Park Zdrojowy, znajdująca się z nim Pijalnia Wód Mineralnych oraz dwa sanatoria: “Polonia” oraz “Zameczek”. W mieście znajdziesz także sanatoria, które oferują komercyjne, czyli prywatne pobyty.

Miasto swoją popularność zawdzięcza popularnym wodom mineralnym. To właśnie one są największym skarbem Kudowy-Zdroju. Wody te to szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-sodowe, borowe i żelaziste. Pozyskuje się je z trzech ujęć noszących nazwy “Moniuszko”, “Śniadecki” i “Marchlewski”, wszystkie ujęcia i miejsca przeznaczone do pobierania i picia wód znajdują się w Parku Zdrojowym.

Kobieta po pięćdziesiątce pozująca przy ujęciu wody zdrojowej w Parku Zdrojowym w Kudowie-Zdroju
W jednej z alejek parku znajduje się ujęcie wody zdrojowej, dostępne za darmo dla każdego.

Jakie schorzenia leczy się w Kudowie-Zdroju?

Miasto jako uzdrowisko działa od 1636 roku. To właśnie wtedy odkryto leczniczą moc wód i klimatu. Schorzenia, które leczy się, czy to popijając wodę, czy zażywając kąpieli mokrych oraz suchych, to:

  • anemie różnego rodzaju i pochodzenia,
  • cukrzyca,
  • nadkwasota i niedokwasota przewodu pokarmowego,
  • kamica nerkowa,
  • zapalenie nerek,
  • choroby tarczycy, stany po operacji tarczycy,
  • reumatyzm, 
  • miażdżyca,
  • nadciśnienie, 
  • otyłość i choroby przemiany materii,
  • ogólne przemęczenie, osłabienie.
Para kuracjuszy ćwiczy w basenia. Kobieta używa do tego deski do pływania, mężczyzna dwóch rolek z pianki.
Ciekawą formą rehabilitacji są ćwiczenia wykonywane w basenie.

Uzdrowisko oferuje ponad 50 rodzajów zabiegów

Zakład Przyrodoleczniczy oraz Pijalnia Wód są usytuowane w samym centrum Parku Zdrojowego. Do wyboru jest ponad 50 rodzajów zabiegów leczniczych. W ofercie znajdziesz m.in.:

  • okłady borowinowe, 
  • fango, czyli okłady z podwodnego osadu, podobnego do borowiny, 
  • kąpiele mineralne, solankowe, borowinowe i gazowe z CO2,
  • zabiegi odchudzające, 
  • masaże, 
  • komora hiperbaryczna, 
  • krioterapia,
  • fala uderzeniowa, 
  • hydroterapia, 
  • masaże podwodne, 
  • bicze szkockie, 
  • kąpiele wirowe, 
  • kąpiele perełkowe,
  • inhalacje,
  • suche kąpiele, 
  • lasero- i magnetoterapia,
  • ultradźwięki.

Leczenie dorosłych obejmuje choroby przewodu pokarmowego, ortopedyczno-urazowe, endokrynologiczne, otyłość i choroby układu krwiotwórczego, układu krążenia, choroby reumatologiczne.

Uzdrowisko Kudowa-Zdrój jako jedno z nielicznych w Polsce specjalizuje się w leczeniu otyłości i nadwagi wśród dzieci oraz młodzieży. Podczas tej kuracji rehabilituje się schorzenia układu ruchu. Kuracje dla dzieci i młodzieży odbywają się w Szpitalu Uzdrowiskowym “Jagusia”.

Dodatkowo dla kuracjuszy dostępny jest nowoczesny kompleks rekreacyjny „Słoneczne Termy Zameczek”, w którym znajduje się basen z bogatym systemem masaży podwodnych, strefa saun oraz Słoneczne Fit Centrum.

Atrakcje turystyczne Kudowy-Zdroju

Do Kudowy-Zdroju dostaniesz się samochodem, ale i autobusem lub pociągiem. Miasto oferuje wiele miejsc parkingowych, a baza noclegowa pozwala bez problemu znaleźć miejsce pobytu, czy to na weekend, czy na kilka dni. To świetna opcja, jeśli podczas twojego pobytu odwiedzi cię rodzina.

Park Zdrojowy

Niewątpliwie największą atrakcją Kudowy-Zdroju jest Park Zdrojowy. W okresie wiosenno-letnim zdobią go niezliczone palmy, które przyciągają wielu turystów.

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju z pięknymi zielonymi rabatami, krzewami i palmami.
Park Zdrojowy zdobi ok. 50 palm. Są nie tylko atrakcją, ale i symbolem kurortu. Trudno już sobie wyobrazić park bez nich.

Pijalnia Wód Mineralnych

W samym sercu Parku Zdrojowego znajdziesz Pijalnię Wód Mineralnych. To właśnie w jej okrągłej części znajduje się źródło dwóch tutejszych wód mineralnych: “Moniuszko” i “Marchlewski”. Wstęp dla osób chcących napić się wody to 3 zł. Warto zabrać ze sobą kubek lub butelkę, ale można także kupić pamiątkowy kubek z dziubkiem w sklepiku w Pijalni.

Pijalni Wód w Parku Zdrojowym w Kudowie-Zdroju, na pierwszym planie ujęcie wody Machlewski z piękną szklaną kopułą, w tle siedzą kuracjusze i piją wodę.
Wstęp do Pijalni Wód ma każdy. Dla kuracjuszy czerpanie ze źródełka jest darmowe.

Po drugiej stronie budynku znajduje się prześliczna, urządzona w stylu wiedeńskim kawiarnia “Cafe Sissi”, w której poczujesz się jak w dawnych czasach.

W sali znajdują się także sklepiki z pamiątkami. Kupisz tutaj także naturalne kosmetyki na bazie wód leczniczych.

Kawiarnia “Cafe Sissi” w budynku Pijalni Wód w Kudowie-Zdroju. Kawiarnia urządzona jest w stylu wiedeńskim, w tle roślinność i piękny kryształowy żyrandol.
W budynku Pijalni Wód znajduje się urocza, stylowa kawiarnia, w której napijesz się pysznej kawy, zjesz ciasta i lody.

Ogrodnik z Konewką

Na głównej alei Parku Zdrojowego, tuż obok Pijalni Wód Mineralnych oraz sanatorium „Zameczek” znajduje się wykonana z brązu rzeźba Ogrodnika. Trzyma on w rękach atrybut swego zawodu, czyli konewkę, na której widnieje herb Kudowy. Nie bez powodu akurat ta rzeźba została umiejscowiona w kudowskim parku, ponieważ to właśnie ogrodnik dbał o park, roślinność, otwieranie i zamykanie bram oraz o odpowiedni strój kuracjuszy, których przed laty obowiązywał strój wyjściowy.

Ławka na której znajduje się rzeźba Ogrodnika z konewką – ogrodnik siedzi na ławce. Dosiadły się do niego dwie kobiety, jedna trzyma rękę na konewce.
Do Ogrodnika z konewką można się dosiąść i odpocząć po wędrówce przez park.

Ogród Muzyczny im. Harcmistrza Władysława Skoraczewskiego

W południowej części Parku Zdrojowego znajduje się Ogród Muzyczny im. Harcmistrza Władysława Skoraczewskiego. Stoją tam wykonane z metalu rzeczywistych rozmiarów instrumenty muzyczne. Wielu turystów robi sobie pamiątkowe zdjęcie z fortepianem i napisem Kudowa-Zdrój – my też:-)

Rzeźba fortepianu w Ogrodzie Muzycznym. Siedzi przy nim kobieta po pięćdziesiątce i udaje, że gra.
Na fortepianie nie zagrasz może koncertu, ale zrobisz przy nim piękne zdjęcie.

Tężnie solankowe w Parku Zdrojowym

Od 2022 roku na terenie Parku Zdrojowego można korzystać z dobroczynnych właściwości tężni solankowej.

Obiekt ma 6,5 m wysokości, 13,5 m długości i 6 m szerokości. Tężnia to zbudowana jest z drewna i gałęzi tarniny, pomiędzy nimi bez przerwy krąży woda siarczkowa. Sól gromadzi się na gałązkach, a minerały z wody odparowywane są do atmosfery. W ten właśnie sposób powstaje specjalny terapeutyczny mikroklimat.

Korzystanie z tężni poleca się szczególnie osobom z chorobami dróg oddechowych. Warto usiąść przy niej jeśli masz katar, chore zatok lub krtani. Osoby z astma i zapaleniem oskrzeli powinny korzystać z tężni jak najczęściej. A dla osób zdrowych pobyt przy solance to świetna profilaktyka.

Ta morska bryza pozwoli poczuć się przez chwilę jak nad morzem, wycisza umysł i ciało. Polecana jest także osobom z nadciśnieniem, chorobami psychosomatycznymi i dermatologicznymi.

Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym w Kudowie-Zdroju, a wokół niej ludzie siedzący na ławkach i wdychający czyste, świeże powietrze.
Tężnia działa jak potężny filtr, dlatego powietrze wokół niej jest wyjątkowo czyste.

Okolice Kudowy-Zdroju oferują dużo atrakcji

W mieście i jego okolicach znajdziesz wiele atrakcji, które warto, a nawet trzeba zobaczyć.

Kaplica Czaszek w Czermnej

Najciekawszą i robiącą największe wrażenie jest Kaplica Czaszek w Czermnej, czyli północnej dzielnicy Kudowy-Zdroju. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i zaledwie jeden z trzech podobnych w całej Europie. Choć jej zwiedzaniu mogą towarzyszyć emocje, warto tam zaglądnąć.

Barokowa Kaplica Czaszek jest wielką nekropolią – cmentarzyskiem ofiar zarazy oraz wojen śląskich z lat 1740-1742 oraz 1744-1745.

Proboszcz ksiądz Wacław Tomaszek przez kilka lat zbierał wraz z kościelnym szczątki poległych, dezynfekował je, impregnował i gromadził w Kaplicy. Stworzył grobowiec, który stał się symbolem kruchości ludzkiego życia oraz miejscem zadumy. Ściany i sufit Kaplicy wyłożone są około trzema tysiącami czaszek i kości ludzkich, a pod podłogą, w krypcie, spoczywa dodatkowo kilkadziesiąt tysięcy szczątków.

Zdjęcie kaplicy z czasek w Kudowie-Zdroju, kaplica z ołtarzem i ścianami pokryta czaszkami.
Kaplica Czaszek robi ogromne wrażenieszczątki tam umieszczone mają prawie 300 lat.

Szlak Ginących Zawodów

Szlak Ginących Zawodów to kolejna atrakcja miasta. W gospodarstwie Urszuli i Bogusława Gorczyńskich poczujesz się, jakbyś przeniosła się w czasie. Możesz zobaczyć tutaj pokaz garncarstwa, zobaczyć jak pracuje kowal, odwiedzić chatkę robótek ręcznych, wypiek chleba zwierzyniec, wiatrak, kuźnie i chatkę robótek ręcznych. W domu chleba można zjeść wiejski chleb ze smalcem.

Drewniany wiatrak na tle łąk i lasów w Kudowie-Zdroju.
Wiatrak koźlak to jedna z atrakcji Szlaku. Można do niego wejść i zobaczyć, jak działa.

Wycieczki do Adrspachu, Pragi i okolic

Kudowa-Zdrój warta jest zobaczenia i czas spędzony tam w sanatorium na pewno można atrakcyjnie zaplanować. W mieście znajdziesz także biura podróży, które zabiorą cię do Skalnego Miasta “Adrspach”, do Pragi lub innych ciekawych miejsc.

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *