Najsłynniejsze polskie wodospady. Musisz je zobaczyć!

najslynniejsze polskie wodospady

Foto: Josh Hild/Pexels

Jak nazywa się największy wodospad w Polsce? Gdzie się znajduje i jaka jest jego wysokość? Liczby robią wrażenie, ale to, co tak naprawdę zapiera dech w piersiach, to widok spienionej wody spadającej w dół ze stromych skał. Do tego dudniący w uszach szum i delikatna bryza owiewająca twarze osób podziwiających ten niesamowity spektakl.

Czy nie po to właśnie przemierzamy szlaki prowadzące do najsłynniejszych wodospadów w polskich górach? Trzeba przyznać, że trudno wyobrazić sobie bardziej satysfakcjonującą nagrodę! Jeśli lubicie takie spektakularne widoki, zapraszamy do naszej galerii.

Kto wie – może zachęci was ona do tego stopnia, że już wkrótce zdecydujecie się podziwiać najsłynniejsze polskie wodospady na żywo?

1. Wielka Siklawa, Zakopane

wodospad wielka siklawa

Foto: Pixabay

Ten mierzący 70 metrów wodospad na potoku Roztoka w Tatrach Wysokich to najwyższy wodospad w Polsce. W zależności od wysokości poziomu wody w Wielkim Stawie ze skały spadają dwie lub trzy szumiące strugi. Najpiękniej prezentują się one w słoneczny dzień, najlepiej po deszczu, kiedy wokół wodospadu tworzą się efektowne mgiełki i tęcze.

Zimą, gdy okolice Wielkiej Siklawy są oblodzone, należy zachować szczególną ostrożność na szlaku.

» Potoki, rzeczki, a może… nieco większa woda? Jeśli kochasz morze, ale nie przepadasz za tłumami, przeczytaj, jakie są powody, dla których warto pojechać nad polskie morze w trakcie chłodniejszych pór roku!

2. Wodospad Kamieńczyka, Szklarska Poręba

wodospad kamienczyka

Foto: Pixabay

To najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Wody potoku Kamieńczyk spadają do Wąwozu Kamieńczyka trzema kaskadami z wysokości 27 metrów.

Legenda głosi, że z wodami wodospadu mieszają się łzy siedmiu rusałek opłakujących ich siostrę – Łabudkę – która zginęła w przepaści, szukając swojego ukochanego, Kamieńczyka Bronisza.

Wodospad Kamieńczyka „zagrał” w superprodukcji „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

» Wodospady to cuda natury, a co powiesz na cuda architektury? Poznaj najsłynniejsze krzywe wieże w Polsce!

3. Wodospad Szklarki, Szklarska Poręba

wodospad szklarkiFoto: Mietax007

Ma nieco ponad 13 metrów wysokości i należy do jednych z najbardziej malowniczych wodospadów w Polsce. Kaskada u szczytu jest dość szeroka, a potem zwęża się ku dołowi i na dodatek spiralnie się skręca, co wygląda naprawdę spektakularnie!

Ciekawostką jest fakt, że w XIX wieku istniała możliwość regulowania przepływu wody wpływającej do wodospadu, a następnie spuszczania jej. Dziś można sobie tylko wyobrazić, jak ciekawa była to atrakcja.

4. Wodospad Podgórnej, Przesieka

wodospad podgornejFoto: SchiDD, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Unported

Otoczony 15-metrowymi granitowymi urwiskami potok Podgórna spada z wysokości 10 metrów, tworząc efektowną dwustopniową kaskadę. To trzeci co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach.

Co odważniejsi latem decydują się nawet na kąpiel w lodowatym nurcie potoku!

» Lubisz góry, ale niekoniecznie musisz zdobywać najwyższe szczyty? Poznaj 6 atrakcji Karpacza wprost stworzonych dla nieco mniej aktywnych turystów!

5. Wodogrzmoty Mickiewicza, Zakopane

wodogrzmoty mickiewiczaFoto: Aneta Pawska, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Unported

Imponujący kilkukaskadowy wodospad o równie imponującej nazwie. Zasila go potok Roztoka wypływający z Pięciu Stawów Polskich. Kaskady mają wysokość od 3 do 10 metrów.

Wodospad otrzymał nazwę Wodogrzmoty ze względu na huk, jaki powoduje spadająca ze skał woda. Dźwięk ten jest jeszcze bardziej intensywny po ulewnych deszczach, kiedy wody jest naprawdę dużo. Z kolei nazwisko wieszcza pojawiło się tu w 1891 roku, kiedy to Towarzystwo Tatrzańskie postanowiło w ten sposób upamiętnić sprowadzenie prochów Adama Mickiewicza na Wawel. Co ciekawe, sam poeta w żaden sposób nie był związany z Tatrami – nawet nigdy nie odwiedził tych okolic!

Który z wymienionych wodospadów widziałyście na własne oczy? A może udało wam się dotrzeć już do wszystkich?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *