6 atrakcji Karpacza dla leniwych

atrakcje karpacza dla leniwych

Foto: KL

Leżący w dolinie rzeki Łomnicy Karpacz to jeden z najbardziej znanych ośrodków turystycznych w Karkonoszach. Można tu pojeździć na nartach i wyruszyć na najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę.

Ale można też tego wszystkiego nie robić i mimo to cudownie spędzić czas, bo Karpacz oferuje mnóstwo atrakcji również tym nieco mniej aktywnym turystom. I wcale ich nie dyskryminuje, bo z każdego zakątka miasta, bez względu na to, co akurat robimy, możemy podziwiać zapierający dech w piersiach widok na góry, który trudno znaleźć gdziekolwiek indziej!

Przedstawiamy 6 atrakcji turystycznych Karpacza, które z pewnością przypadną do gustu leniuchom i wygodnickim!

» A po wizycie w Karpaczu zapraszamy do Polanicy-Zdroju, w której każda kuracjuszka znajdzie coś dla siebie!

Świątynia Wang

karpacz_swiatynia wang

Świątynia Wang (Foto: Pixabay)

A mówiąc bardziej precyzyjnie: Kościół Górski Naszego Zbawiciela. Ten ewangelicki kościół parafialny to wizytówka całego Karpacza i nie ma w tym nic dziwnego, bo sama budowla i jej położenie to majstersztyk łączący pracę ludzkich rąk oraz bogactwo natury.

Świątynia położona jest w Karpaczu Górnym i mimo że prowadzi do niej piesza trasa turystyczna, to niemal pod samą budowlę można podjechać samochodem lub autokarem.

» Miłośniczki zwiedzania z pewnością zainteresuje wyprawa na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Przeczytaj, jakie atrakcje czekają na ciebie w zamku Ogrodzieniec na słynnym Szlaku Orlich Gniazd!

Zbudowany z sosnowych bali kościółek uznawany jest za najstarszą drewnianą świątynię w Polsce. Powstał bowiem na przełomie XII i XIII wieku, ale… nie w naszym kraju! Zbudowano go w norweskiej miejscowości Vang, jednak po 600 latach okazało się, że kościół jest już za mały na potrzeby mieszkańców Vang i trzeba wybudować nową świątynię. Dotychczasowa budowla, choć zniszczona, nadawała się do sprzedaży, rozbiórki i odbudowania w innym miejscu, więc przedsiębiorczy Norwegowie postanowili ten fakt wykorzystać.

Świątynia Wang wyruszyła w długą podróż po Europie i ostatecznie, wskutek działalności hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca została przewieziona w 1841 roku do Karpacza. Znaczną część budowli trzeba było zrekonstruować, bo czas i zawiłe losy kościółka mocno sfatygowały większość jej oryginalnych elementów, jednak efekt prac miejscowych architektów i budowniczych jest spektakularny. Konstrukcja została wykonana bez użycia gwoździ, a jej malownicze krużganki, rzeźbione lwy nordyckie, bogato zdobiony krucyfiks i inne oryginalne rzeźby oraz kamienna dzwonnica chroniąca całość przed wiatrem ze Śnieżki sprawiają, że jest to budowla o wyjątkowym charakterze.

Świątynia otoczona jest skłaniającym do zadumy cmentarzem, na którym pochowani zostali m.in. dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryk Tomaszewski oraz poeta Tadeusz Różewicz.

» Planujesz wypad w góry? Przeczytaj, jakie ubrania zabrać, żeby nie przesadzić z bagażem i mieć pod ręką wszystko, co trzeba!

Młynek Miłości

karpacz_mlynek milosci

Młynek Miłości (Foto: KL)

Na niepozornym skwerku w północnej części miasta stoi otoczona wodą minibudowla niczym chatka wyjęta wprost z bajki dla dzieci. Takie skojarzenie jest tutaj jak najbardziej na miejscu, ponieważ urokliwa budowla upamiętnia miejscową legendę o miłości córki młynarza do dzielnego rycerza, któremu przewrotny Los najpierw kazał zawalczyć o rękę księżniczki, a potem połączył go z prostą młynarzówną.

Legenda kończy się słowami: „Okoliczna ludność na pamiątkę tego zdarzenia nazwała to miejsce „Młynkiem Miłości”, bo tylko tu koło młyńskie nie tylko ziarno na mąkę zmieniało, ale tak losami ludzi zakręciło, że córkę młynarza księżniczce równą uczyniło.”

Do Młynka Miłości można dotrzeć spokojnym spacerkiem wzdłuż jednej z głównych ulic miasta, a następnie rozsiąść się wygodnie na jednej z otaczających atrakcję ławek i… kontemplować. Turyści z inżynierskim zacięciem będą mieli również okazję wprawić koło młyńskie w ruch, ale pssst – nie zdradzimy wam, jak to zrobić!

» Znasz wszystkie tajemnice Karkonoszy? Wybierz się do Huty Szkła Julia i zobacz, jakie skarby w sobie kryje!

Dziki Wodospad

karpacz_dziki wodospad

Dziki Wodospad (Foto: KL)

Marzysz o bajkowej, nieco tajemniczej sesji zdjęciowej jak w scenerii wyjętej z „Władcy Pierścieni” albo „Opowieści z Narni”? Okolice Dzikiego Wodospadu idealnie się do tego nadają!

Mijając (pieszo lub samochodem) hotel Biały Jar, docieramy do bardzo malowniczego spadku wód na rzece Łomnicy. Woda spływa z 2-metrowej naturalnej kaskady, która latem otoczona jest bujną zieloną roślinnością, a zimą lodowymi blokami i śnieżną kołderką. To trzeba zobaczyć!

» A jeśli naprawdę uwielbiasz podziwiać szumiące kaskady, przeczytaj, jakie polskie wodospady zapierają dech w piersiach turystów!

Papugarnia

karpacz_papugarnia

Papugarnia (Foto: Pixabay)

Dość nietypowa atrakcja na mapie turystycznej Karpacza, której warto poświęcić odrobinę uwagi.

Na powierzchni 200 m2 stworzono niezwykłą enklawę, w której można z bliska przyjrzeć się i sfotografować (a nawet dotknąć czy nakarmić!) bajecznie kolorowe papugi. Te egzotyczne ptaki cechuje nie tylko zjawiskowa uroda, ale także wyjątkowa inteligencja oraz zaskakujące umiejętności – choćby naśladowanie najróżniejszych dźwięków.

Tak naprawdę Papugarnia znajduje się nieco poza północną granicą miasta, ale zmotoryzowani turyści dotrą do niej bez najmniejszego problemu.

Anomalia grawitacji

karpacz_anomalia grawitacjiPunkt anomalii grawitacyjnej (Foto: SkywalkerPL, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 – zdjęcie przycięte)

Na ulicy Strażackiej czeka na nas spotkanie z siłami nadprzyrodzonymi. Można tam bowiem zaobserwować zjawisko polegające na tym, że przedmioty samoistnie przemieszczają się pod górę. Co więcej, nawet ciecze zdają się płynąć pod górę! Mówi się, że jest to złudzenie optyczne, nazywane „magiczną górką”, ale czy zwiedzanie nie będzie bardziej ekscytujące, jeśli uwierzymy, że w Karpaczu działają czary?

Muzeum Sportu i Turystyki

karpacz_muzeum sportu i turystyki

Muzeum Sportu i Turystyki (Foto: Zbigniew Kulik/MSiT)

Ha, sport w muzeum to taki rodzaj aktywności, której mogą się podjąć nawet najbardziej zagorzali zwolennicy nieprzemęczania się! Inni się napracowali, trenowali w pocie czoła i zdobywali medale, a nam pozostaje się tylko poprzyglądać.

Niedaleko od centrum, na niepozornej ulicy Mikołaja Kopernika stoi zabytkowy XVIII-wieczny budynek przysłupowy, w którym zgromadzone zostały eksponaty i dokumenty upamiętniające sport, turystykę i ochronę przyrody na terenie Karkonoszy. Zobaczymy tu m.in. najstarsze egzemplarze nart, sanek i bobslejów, trofea wybitnych zawodników oraz otaczające muzeum alpinarium, czyli skalny ogród przedstawiający środowisko przyrodnicze Karkonoszy.

» Karkonosze i Dolny Śląsk kryją wiele perełek. Poznaj 5 najpiękniejszych uzdrowisk na południu Polski!

Byłaś już w Karpaczu? Jeśli tak, to która z atrakcji tego miasta najbardziej zapadła ci w pamięć? Podziel się swoimi wspomnieniami w komentarzu!

To też może cię zainteresować:

1 Odpowiedź

  1. Bardzo leniwym ale wrażliwym na piękno polecam Galerię Szkła w Karpaczu. Kto był i widział na pewno potwierdzi, że jest to magiczne miejsce. Można spędzić kilka godzin w miłej atmosferze i wrócić do siebie z bagażem pozytywnych wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *