Sposoby na świąteczne (i sylwestrowe) przejedzenie
Podczas Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra wiele z nas pozwala sobie zapomnieć o diecie. W końcu święta zdarzają się tylko raz w roku i grzechem byłoby odmówić którejś z tradycyjnych dla tego okresu potraw – nawet jeśli w efekcie zyskamy kilka dodatkowych cyferek na wadze.
Może się jednak okazać, że w konsekwencji świątecznego łakomstwa nie tylko przybierzemy na wadze, ale również doświadczymy nieprzyjemnych rewolucji żołądkowych. Aby ich uniknąć i cieszyć się świąteczną atmosferą, mamy dla was sposoby na przejedzenie, które skutecznie pomogą pozbyć się dokuczliwych objawów.
Przejedzenie może objawiać się na wiele sposobów – do najczęstszych objawów zaliczamy ból brzucha, wzdęcia, uczucie ciężkości i ospałość. W ekstremalnych przypadkach mogą do nich jednak dołączyć dużo poważniejsze objawy, takie jak wymioty czy zaparcia.
Jak pozbyć się efektu przejedzenia? Najlepiej mu zapobiegać, a więc pilnować, co jemy, i pamiętać o umiarze. Niestety, każdemu zdarza się zapomnieć, zwłaszcza podczas świąt, wszelakich imprez i wizyt u znajomych. Na szczęście z przejedzeniem możemy skutecznie walczyć przy pomocy domowych metod.
» Po świętach przybyło wam kilka kilogramów? Sprawdźcie, jak bezpiecznie i bez zbędnych wyrzeczeń schudnąć po 50-tce!
1. Napar ziołowy
Nic lepiej nie rozgrzeje i nie pomoże nam pozbyć się uczucia przejedzenia, jak gorący napar ziołowy. Najbardziej polecamy miętę – napar z niej skutecznie łagodzi ból brzucha i inne problemy żołądkowe.
Jeśli nie masz pod ręką mięty, inne sposoby na przejedzenie to napar z rumianku, pokrzywy i dziurawca.
Oprócz stosowania naparów po obfitym posiłku dobrze wypić ciepłą herbatę, czarną lub zieloną, bez dodatku cukru. Rozgrzeją i pobudzą trawienie – zwłaszcza zielona herbata – pomagając uniknąć przykrych dolegliwości.
2. Rozruszaj się
Kiedy zaczyna dokuczać nam przejedzenie, zazwyczaj mamy ochotę resztę dnia spędzić bezczynnie w łóżku. Tymczasem leżąca pozycja i ucisk na żołądku sprawiają, że dolegliwości nie tylko się nasilają, ale również utrzymują się przez dłuższy czas.
Aby szybko pozbyć się niestrawności, warto postawić na lekką aktywność fizyczną.
Świetnym rozwiązaniem będzie krótki spacer lub proste ćwiczenia rozciągające, podczas których zaangażujemy do pracy również brzuch.
Już po kilku minutach aktywności fizycznej powinnyście poczuć zdecydowaną ulgę. To dlatego, że podczas ruchu poprawia się krążenie i, co jest dla nas szczególnie ważne, perystaltyka jelit. Krótki spacer lub ćwiczenia rozciągające powinny więc wystarczyć, żebyśmy poczuły widoczną ulgę.
» Lubisz prowadzić aktywny tryb życia? Dowiedz się, jaki sport będzie dla ciebie odpowiedni, jeśli cierpisz na ból kolan!
3. Ocet jabłkowy
Ten sposób na przejedzenie często nazywany jest sposobem Kleopatry, który rzekomo pomagał jej uniknąć niestrawności po obfitych ucztach. Na czym on polega?
Do szklanki ciepłej wody dodaj łyżkę octu jabłkowego i odrobinę miodu na osłodę. Tak przygotowaną miksturę wypij zaraz po obfitym posiłku, aby uniknąć przejedzenia.
Czy tajemnicza receptura Kleopatry rzeczywiście działa? Wiemy, że ocet jabłkowy poprawia trawienie, więc wypicie takiej mikstury powinno skutecznie zapobiec objawom przejedzenia. Podkreślamy jednak: zapobiec, a nie je zwalczyć. Dlatego też stosując tę metodę, musimy pamiętać, by ocet jabłkowy wypić tuż po posiłku.
4. Preparaty z apteki
Kiedy wszystkie inne sposoby na przejedzenie zawodzą, nie pozostaje nam nic innego, jak wybrać się do apteki. Farmaceuta powinien nam doradzić, jaki preparat zażyć, żeby objawy przejedzenia na dobre zniknęły.
Wiele preparatów na przejedzenie to leki ziołowe mające w swoim składzie naturalne składniki.
Ponadto uczulamy was, aby na ból brzucha wywołany przejedzeniem nie zażywać zwykłych leków przeciwbólowych (np. paracetamolu). Pomogą one na krótki czas, ale nie zwalczą źródła bólu, przez co później może on wrócić ze zdwojoną siłą.
Pamiętajcie, że jeśli przejedzenie pojawia się u was częściej niż ten jeden raz w roku, warto skonsultować to ze specjalistą. Za powtarzającymi się objawami przejedzenia mogą kryć się poważniejsze dolegliwości układu pokarmowego, dlatego nie powinniśmy ich lekceważyć. Lekarz pomoże nam również dobrać odpowiednią dietę, która na dobre rozwiąże ten nieprzyjemny problem.
Jakie są wasze sposoby na przejedzenie? A może stosujecie najlepszą metodę – nie przejadać się? Piszcie!