Przyczyny przebarwień na skórze
Przebarwienia na skórze to często skutek nadmiernego opalania, ale także na przykład przyjmowania leków hormonalnych. Czym się charakteryzują poszczególne przyczyny przebarwień i jak im przeciwdziałać?
Posłoneczne przebarwienia na skórze
Jedną z najczęstszych przyczyn przebarwień na skórze jest nadmierne opalanie. Oddziaływanie promieni UV słońca, a także korzystanie z solarium mogą zaburzyć wytwarzanie melaniny.
Przebarwienia na skórze przyjmują w tym przypadku wygląd małych plam o okrągłym kształcie.
Na posłoneczne przebarwienia najbardziej narażone są osoby po 40. roku życia. Plamy ujawniają się w miejscach, które najczęściej były eksponowane na słońce – twarzy, dekolcie, plecach lub przedramionach.
Przebarwienia hormonalne
Oprócz przebarwień związanych z ekspozycją na słońce spotykamy także plamy pigmentacyjne wywołane zaburzeniami hormonalnymi. Szacuje się, że dotykają one 30% kobiet po 30. roku życia i aż 90% po 50. roku życia!
Tego rodzaju przebarwienia cery są najczęściej spowodowane nieprawidłowym poziomem estrogenu oraz progesteronu. Mogą się przyczyniać do nich także tabletki antykoncepcyjne i niektóre schorzenia, jak stany zapalne jajników i jajowodów oraz zespół policystycznych jajników PCOS.
Hormonalne przebarwienia na skórze przyjmują najczęściej wygląd ostudy, czyli niewielkich plam o nieregularnych kształtach i rozmytych krawędziach.
Występują głównie na twarzy oraz na szyi i dekolcie.
Plamy potrądzikowe i pozapalne
Inną przyczyną powstawania przebarwień jest przejście przez choroby skóry, jak trądzik czy łuszczyca. Wówczas plamy pojawiają się w wyniku stanów zapalnych, gdzie ma miejsce nadprodukcja melaniny.
Przebarwienia tego rodzaju są niestety bardzo trwałe. Mają czerwonawy odcień, czasami beżowy. Krawędzie plam są często rozmyte. Zlokalizowane są tam, gdzie miały miejsce zmiany trądzikowe czy łuszczyca.
Duży wpływ na pojawianie sie przebarwień na skórze mają także silne kosmetyki oraz substancje chemiczne, które w nieodpowiednim stężeniu mogą wywoływać poważne zapalenie skóry.
Leczenie przebarwień
Pierwszym etapem leczenia przebarwień jest zlikwidowanie czynnika, który go powoduje. Należy zrezygnować z opalania, stosować filtry lub przejść badania pod kątem gospodarki hormonalnej.
Na zmiany miejscowe można zacząć stosować krem rozjaśniający, który wyrównuje koloryt skóry i neutralizuje nadmierną aktywność melaniny. Oprócz tego powinien mieć także działanie nawilżające oraz regenerujące.
Jeśli przebarwienia będą głębiej umiejscowione, może być konieczne zastosowanie bardziej inwazyjnych zabiegów dermatologicznych. W tym celu stosuje się chemiczne peelingi lub zabiegi laserowe. Tego typu leczenie stosowane jest przy zaawansowanych plamach pigmentacyjnych. W większości przypadków pomogą nam nieinwazyjne sposoby, jak rozjaśniające kremy.
Szukasz kosmetyków do różnych rodzajów cery? Sprawdź ofertę sklepu https://callunamedica.com/ i wybierz produkt odpowiedni dla swojej skóry.