Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy, leczenie i wizyty w specjalistycznych poradniach

Kobieta stoi tyłem i masuje sobie stawy – RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów – inaczej gościec lub RZS – jest podstępną i bolesną chorobą. Jednak wcześnie rozpoznane RZS można zwykle opanować za pomocą dobrze dobranych lekarstw. Nieleczone prowadzi do wielu powikłań, a w skrajnych przypadkach do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci.

Jak rozpoznać RZS? Na czym polega leczenie tej choroby? W jaki sposób zmniejszyć ból chorych stawów? Wyjaśniamy.

Reumatoidalne zapalenie stawów – co wiemy o tej chorobie?

Reumatoidalne zapalenie stawów to stan zapalny tkanki maziowej otaczającej stawy. To jednostka chorobowa na pograniczu chorób reumatycznych i ortopedycznych.

Wynikiem zapalenia mazi stawowej jest niszczenie przylegających do niej ścięgien, chrząstek, więzadeł i kości. Staw staje się sztywny, bolesny i opuchnięty, a z czasem ulega zniszczeniu. Tworzą się zwyrodnienia, poza tym choroba ma destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Przyczyny powstania RZS są nieznane, ale jest ono zaliczane do schorzeń autoimmunologicznych. Oznacza to, że bezpośrednim powodem są zaburzenia działania układu odpornościowego. Polegają one na tym, że przeciwciała systemu immunologicznego atakują zdrowe komórki organizmu zamiast patogenów. W tym przypadku błona maziowa niszczy mechanizm jednego lub kilku stawów.

Prawdopodobieństwo zachorowania na RZS zwiększa silny stres, palenie papierosów, ciężka fizyczna praca i otyłość. Na RZS częściej zapadają kobiety niż mężczyźni, a wiek zachorowania to najczęściej 30-40 lat.

Jakie są objawy RZS?

Pierwsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów to obrzęk jednego stawu lub kilku stawów. Najczęściej są to stawy międzypaliczkowe i śródpaliczkowe palców dłoni. Bolą również palce stóp. Stawy są zesztywniałe, zwłaszcza po przebudzeniu i dłuższym odpoczynku. Stan ten mija stopniowo po rozruszaniu kończyn.

Dolegliwościom towarzyszą zwykle objawy grypopodobne, w tym stan podgorączkowy, bóle mięśni i ogólne rozbicie, a także uczucie ciągłego zmęczenia.

W zaawansowanym stadium choroby palce i nadgarstki ulegają zniekształceniu. Do tego dochodzą bóle kręgosłupa, kolan i bioder. Na tym etapie pacjent nie może funkcjonować bez silnych leków przeciwbólowych, a postęp choroby trudno zatrzymać. Ważne jest, aby jak najwcześniej zdiagnozować chorobę i rozpocząć leczenie.

Nieleczone RZS lub przerwane leczenie prowadzą do powstania różnych powikłań i trwałych zmian w obrazie organów wewnętrznych. Przede wszystkim stawy stają się sztywne i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Inne częste powikłania, to:

  • guzki reumatoidalne w postaci podskórnych bolesnych zgrubień,
  • uszkodzenia nerek,
  • kardiomiopatia serca,
  • zapalenie osierdzia,
  • zapalenie żył,
  • zespół cieśni nadgarstka i inne dolegliwości układu nerwowego.

Dlatego już pierwsze niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który zleci pierwsze badania i skieruje do poradni reumatologicznej.

Warto też rozważyć wizytę w prywatnym gabinecie reumatologa, na przykład w sieci przychodni Polmed. Leczenie prowadzone przez doświadczonego specjalistę reumatologii umożliwia remisję choroby, czyli ustąpienie objawów i dolegliwości bólowych.

Badania diagnostyczne w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów

Diagnostykę reumatoidalnego zapalenia stawów rozpoczyna się od takich badań, jak:

  • badanie palpacyjne bolących stawów;
  • morfologia wraz z czynnikiem RF, OB i CRP oraz przeciwciała anty-CCP – o chorobie świadczą podwyższone wyniki czynnika reumatoidalnego (RF), obecność ciał antycytrulinowych oraz podwyższony odczyn Biernackiego i CRP;
  • rentgen zmienionych chorobowo stawów;
  • rezonans magnetyczny.

Jak uzdrowić stawy? Czy RZS da się wyleczyć?

Reumatoidalne zapalenie stawów uznawane jest za chorobę nieuleczalną, postępującą w przypadku braku prawidłowej terapii. Pacjent staje się coraz mniej sprawny i niezdolny do normalnej aktywności zawodowej i społecznej.

Natomiast obserwuje się często remisję RZS, ale tylko przy dobrze dobranych lekarstwach, takich jak np.: metotreksat, cyklosporyna, leflunomid, kortykosteroidy. Zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, w tym spacery, pływanie i lekka gimnastyka. Chorym pomaga też leczenie uzdrowiskowe i zabiegi rehabilitacyjne.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest bardzo uciążliwą i bolesną chorobą. Tym bardziej warto powierzyć swoje stawy w ręce doświadczonego reumatologa, który pomoże zachować sprawność i dobre samopoczucie na długie lata.

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *