Przy tych chorobach zrezygnuj z pierścionków!
Wiele z nas ma słabość do eleganckiej biżuterii. Naszyjniki, bransoletki i pierścionki dodają charakteru niejednej kreacji, jednocześnie będąc niepowtarzalnymi ozdobami, które pozwalają nam wyrazić siebie. Okazuje się jednak, że noszenie pierścionków nie dla każdego jest wskazane.
Sprawdź, kiedy noszenie pierścionka jest niebezpieczne i przy jakich chorobach powinnaś zrezygnować z tego typu biżuterii. Podpowiadamy również, co robić, kiedy pierścionek utknie na spuchniętym palcu.
» Nie tylko pierścionki pomogą zwrócić uwagę na twoje dłonie! Dowiedz się, jak dbać o paznokcie, tak aby były one twoją największą ozdobą!
Kiedy nie można nosić pierścionków? Uważaj na opuchliznę!
Największym przeciwwskazaniem do noszenia pierścionków, a niekiedy również bransoletek, jest występowanie obrzęków w obrębie rąk i nóg. Znana wielu z nas opuchlizna często jest efektem wysokich temperatur, zwłaszcza u tych z nas, które mają do niej wrodzoną skłonność. Niestety czasami zdarza się, że niepozorne, miejscowe obrzęki tak naprawdę świadczą o tym, że coś złego dzieje się z naszym organizmem.
Obrzęki najczęściej towarzyszą chorobom serca i układu krążenia, ale także zaburzeniom czynności wątroby, nerek bądź tarczycy. Niekiedy stanowią również objaw reakcji alergicznej – wówczas pojawiają się po spożyciu określonego produktu lub na skutek zewnętrznego kontaktu z alergenem.
Jeśli zauważymy u siebie powtarzające się obrzęki, warto skonsultować ten niepokojący symptom z lekarzem.
W większości przypadków opuchlizna w obrębie dłoni i nóg nie jest groźna; powoduje dyskomfort i co najwyżej zmusza nas do noszenia specjalistycznego obuwia. Takie obrzęki stanowią jednak główne przeciwwskazania do noszenia pierścionków.
» Zwykła chrypka – ale czy na pewno? Sprawdź, o jakich chorobach może świadczyć utrzymująca się chrypka!
Skutki noszenia pierścionków przy opuchliźnie
Osoby mające problem z nadmierną opuchlizną powinny bezwzględnie unikać noszenia pierścionków, w tym również obrączek. Choć w większości przypadków obrzęk nie jest na tyle duży, by biżuteria na dobre utknęła na palcu, czasami zlekceważenie go może być naprawdę nieprzyjemne w skutkach.
W skrajnych przypadkach przy noszeniu pieścionka może dojść do tak silnego obrzęku, że zostanie utrudniony lub zatrzymany dopływ krwi do palca. Dodatkowo sprzyja temu zakładanie biżuterii w zbyt małym rozmiarze. Takiemu stanowi towarzyszy często nasilający się ból, dyskomfort oraz ograniczona ruchomość palca. Wówczas zdjęcie pierścionka domowymi metodami może okazać się zawodne.
Ograniczony dopływ krwi do palca może prowadzić do uszkodzenia nerwów, dlatego z zaklinowanym pierścionkiem nie ma żartów. Kiedy domowe metody na zdjęcie go zawodzą, pomóc może jedynie specjalista.
Z opuchlizną należy udać się do lekarza, w celu rozcięcia pierścionka lub zaaplikowania preparatów zmniejszających obrzęk. Często słyszymy też o tym, że przy usunięciu zaklinowanego pierścionka pomagają… strażacy, którzy posiadają odpowiedni sprzęt do pozbycia się zbyt ciasnej biżuterii. Podobne usługi świadczą również niektóre pracownie jubilerskie.
Pocieszy was zapewne fakt, że większość rozciętych pierścionków wprawny jubiler przywróci do pierwotnego stanu. Dlatego jeśli spotkała was ta nieprzyjemna sytuacja (choć oczywiście lepiej jej zapobiegać), wasza obrączka lub pamiątkowy pierścionek nie muszą być spisane na straty.
» Każda kobieta lubi czuć się pięknie – a najlepszym sposobem na podkreślenie urody jest makijaż. Sprawdź, jak go wykonywać, aby wyglądać i czuć się wyjątkowo!
Jak zdjąć pierścionek ze spuchniętego palca?
Zanim zaczniesz panikować, sprawdź kilka domowych metod, które znacznie ułatwią ściągnięcie przyciasnego pierścionka bez ingerencji specjalisty.
Przede wszystkim należy zacząć od natłuszczenia palca, dzięki czemu zdjęcie biżuterii będzie dużo łatwiejsze. Pomoże nam w tym zwykłe mydło, krem do rąk lub oliwa. Jest to podstawowy krok, który często pozwala na bezbolesne usunięcie pierścionka.
Innym popularnym sposobem jest zastosowanie folii spożywczej lub taśmy klejącej, którą ciasno owijamy cały palec wraz z problematyczną biżuterią. Po natłuszczeniu i ewentualnym schłodzeniu dłoni, należy stanowczym ruchem pociągnąć pierścionek wraz z folią.
Opuchlizna zmniejsza się pod wpływem zimna, dlatego pomiędzy kolejnymi próbami zdjęcia biżuterii warto chłodzić dłoń w zimnej wodzie.
Pamiętajmy również, aby zachować zdrowy rozsądek i cierpliwość – jeśli będziemy usuwać pierścionek na siłę, nie tylko sprawimy sobie dodatkowy ból, ale możemy również doprowadzić do powiększenia się obrzęku.
Zdarzyło się wam kiedyś, że przez opuchliznę nie mogłyście zdjąć pierścionka? Jak sobie z tym poradziłyście?