Uderzenia gorąca w trakcie menopauzy – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Dojrzała kobieta podczas uderzeń gorąca w menopauzie wachluje się kartkami papieru

Uderzenia gorąca przy menopauzie to problem, na który uskarża się wiele z nas. Dotyczą one nawet 80% kobiet przechodzących klimakterium. Kto tego nie przeżył, ten nie wie!

Wiele kobiet nie kryje, że ta przypadłość mocno je zaskoczyła. Niby coś tam słyszały, niby wydawało się, że to nic takiego, a tymczasem okazało się, że uderzenia gorąca w klimakterium to całkiem spory problem.

Nie zwykła niedogodność, na którą można przymknąć oko, tylko realne uprzykrzenie życia.

My nie bagatelizujemy problemów kobiet dojrzałych! Piszemy o nich jasno, a jak trzeba, to i dosadnie. Wyjaśniamy i przede wszystkim rozwiązujemy. Bo od tego jesteśmy.

Czym charakteryzują się uderzenia gorąca podczas menopauzy? Jaka jest ich przyczyna? Jak sobie z nimi radzić i jak je przetrwać?

Jeśli doskwierają ci uderzenia gorąca podczas menopauzy, koniecznie czytaj dalej.

Jak wyglądają uderzenia gorąca podczas menopauzy?

Dojrzała kobieta doświadcza uderzenia gorąca w menopauzie
W czasie menopauzy nieoczekiwane fale ciepła zalewają nas w różnych momentach, sytuacjach i okolicznościach.

Każdemu czasem bywa gorąco. W sumie nie ma w tym nic dziwnego.

Problem pojawia się wtedy, gdy nieoczekiwane fale ciepła zalewają nas w różnych momentach, sytuacjach i okolicznościach – i do tego kilka razy dziennie. Bez ostrzeżenia.

W jednej chwili wszystko jest OK, a już parę minut później – bum! – przez całe ciało przepływa uczucie ciepła. Wcale niekoniecznie przyjemnego.

„To tak jakby stanąć nagle obok kuli emitującej wysoką temperaturę” – opisują kobiety, które doświadczyły uderzeń gorąca w klimakterium.

I jeszcze:

  • „Często zaczyna się od góry i rozchodzi na całe ciało.”
  • „U mnie zaczyna się w klatce piersiowej i idzie do głowy i twarzy. Momentalnie robię się czerwona jak burak, miewam też dreszcze.”
  • „Jak walnie, to nawet twarz się poci! A przy tym czuję jakiś taki niepokój, kołatanie serca i zawroty głowy.”
  • „Co kilka minut człowiek się tylko rozbiera i ubiera. Ciągły striptiz! To jest nie do opisania.”
  • „Najgorzej jest nocą, trudno po tym zasnąć. Zwłaszcza, że taki stan może trwać nawet pół godziny!”

Przyznasz, że to może zaskoczyć. Uderzenia gorąca nie są tym samym, co uczucie gorąca po intensywnym biegu czy w upalny dzień. Wtedy poci się większość z nas i ten stan jest zrozumiały. Przy uderzeniach gorąca trudno przewidzieć, kiedy znów zrobimy się mokre.

Oprócz dyskomfortu spowodowanego wypiekami i przemoczonym od potu ubraniem, pojawia się wspomniane już uczucie niepokoju i lekkiej paniki. Może to powodować przyspieszony oddech, pogorszenie samopoczucia i bezsenność. Jakbyśmy już jej nie doświadczały w dojrzałym wieku…

Są jednak dwie wiadomości: dobra i zła. Dobra jest taka, że uderzenia gorąca w końcu mijają. A zła – że nieprędko, bo mogą trwać nawet… 10 lat!

Jakie są przyczyny uderzeń gorąca w menopauzie?

Zaniepokojona dojrzała kobieta czyta artykuł na laptopie
Przyczyny występowania uderzeń gorąca podczas klimakterium nie są do końca znane.

Ha! Problem w tym, że… nie do końca wiadomo, skąd się ta przypadłość bierze. Jest oczywiście związana z menopauzą, ale co konkretnie ją wywołuje, jest już kwestią nieco dyskusyjną.

Większość ekspertów skłania się ku tezie, że wszystkiemu winien jest estrogen, a dokładniej – jego spadek, do którego dochodzi właśnie w okresie klimakterium.

Wahania poziomu estrogenu i hormonu folikulotropowego (FSH) mają powodować zmiany w układzie termoregulacyjnym i układzie naczyniowym. Aktywowane są procesy, przez które zaczynasz inaczej odczuwać temperaturę.

To dlatego ty uskarżasz się na nagły przypływ ciepła, podczas gdy pozostałe osoby w twoim otoczeniu czują się świetnie.

Przy okazji warto wspomnieć, że istnieją pewne – nazwijmy to – czynniki ryzyka, które sprawiają, że uderzenia gorąca występują częściej i są intensywniejsze. Badania pokazują, że przypadłość ta mocniej uderza (nomen omen…) w kobiety z nadwagą, palące papierosy oraz doświadczające ataków lęku lub cierpiące na depresję.

Uderzenia gorąca przy menopauzie – jak sobie z nimi radzić?

Kobiece dłonie trzymające szklankę z wodą i tabletkę
HTZ to jedna z metod radzenia sobie z przykrymi objawami menopauzy.

Skoro już mniej więcej wiemy, skąd biorą się uderzenia gorąca podczas menopauzy, zastanówmy się, co zrobić, żeby jakoś je przetrwać. Tym bardziej, że mogą nam towarzyszyć nawet dekadę.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) i suplementacja

Uzupełnianie poziomu estrogenu może pomóc. Można też rozważyć suplementację preparatów przeznaczonych dla kobiet przechodzących menopauzę. Przyjmowanie tych środków może łagodzić również inne przykre objawy menopauzy.

Oczywiście – nie musimy ci przypominać, że zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek leki czy suplementy, powinnaś skonsultować się ze swoim ginekologiem?

Odpowiednia dieta

Fitoestrogeny to związki roślinne działające podobnie do estrogenów. Warto więc włączyć je na stałe do swojego menu.

Jakie produkty zawierają dużo fitoestrogenów? Są to m.in. soja, olej lniany, słonecznik, cebula, czosnek, wiśnie, winogrona, pestki dyni oraz kiełki fasoli.

Zadbaj o dostarczanie sobie solidnej porcji owoców i warzyw, a posiłki spożywaj w miarę regularnie.

Postaraj się też ograniczyć spożycie alkoholu, kawy, soli, ostrych przypraw i tłuszczów zwierzęcych.

Zioła – naturalnie!

Liście świeżej mięty
Matka natura podsuwa nam różne rozwiązania wielu problemów zdrowotnych.

Nie od dziś wiadomo, że matka natura podsuwa nam różne skuteczne rozwiązania wielu problemów zdrowotnych.

Kobiety w okresie klimakterium mogą wypróbować koniczynę czerwoną i łąkową, mniszek pospolity, malwę różową, szałwię, miętę pieprzową, kozłek lekarski czy liście malin.

Garderoba dla ochłody

Poliester i inne syntetyczne tkaniny nie są przyjaciółmi nie tylko naszej planety, ale również kobiet dojrzałych. Zdecydowanie lepiej, zdrowiej (i modniej!) będzie, jeśli przerzucisz się na bawełnę czy len, które pozwalają skórze oddychać i ograniczają pocenie się. Powinno być lekko, luźno i przewiewnie.

Poza tym, gdy wiesz, że być może za chwilę będziesz musiała się rozebrać, żeby za kolejną chwile znów się ubrać, staraj się ubierać na cebulkę. Tak, żeby uderzenia gorąca nie mogły cię zaskoczyć!

Za gorąco to niezdrowo

To oczywista oczywistość, ale i tak o tym wspomnimy: w przegrzanym pomieszczeniu uderzenia gorąca zdarzają się częściej. Staraj się więc regularnie wietrzyć mieszkanie, a zwłaszcza sypialnię – jeśli będzie w niej zbyt ciepło, twój sen z pewnością będzie mniej spokojny.

Zdrowy styl życia

A to zaskoczenie, prawda? Styl życia ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz funkcjonowanie całego organizmu.

Zadbaj o ruch, zrezygnuj z palenia i zapoznaj się z technikami medytacyjnymi i ćwiczącymi oddech. Przydadzą się, kiedy będziesz potrzebowała się uspokoić po kolejnym seansie gorąca, potów i niepokoju.

Jakie objawy menopauzy najbardziej dają ci się we znaki? Daj znać w komentarzu! Chętnie o nich napiszemy w kolejnych artykułach.

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *