Nie pisz do szuflady! Weź udział w konkursie literackim

konkurs literacki

Foto: Pixabay

Pisać każdy może, a niektóre z nas robią to nawet całkiem nieźle i dość często. Problem polega na tym, że ukrywamy naszą pasję w szufladzie, zamiast pochwalić się nią przed całym światem. Być może od lat spisujemy nasze przemyślenia w pamiętnikach, wymyślamy barwne historie, których odbiorcami są tylko nasze wnuki, piszemy listy, których nigdy nie wysłałyśmy, tworzymy poezję dla samych siebie, bojąc się, że nikt inny jej nie zrozumie… Tymczasem od literackiego debiutu – i być może sławy – dzieli nas zaledwie jeden mały krok! Wystarczy wziąć udział w konkursie literackim, a niewykluczone, że ktoś dostrzeże nasz talent. Wyróżnienie w konkursie to dopiero początek, który rozbudzi naszą wenę i – jeśli zrobimy z niej dobry użytek – zaprowadzi nas prosto na szczyt list książkowych bestsellerów.

Koniec z pisaniem do szuflady! Przedstawiamy najciekawsze konkursy literackie nadchodzących miesięcy, w których bez problemu mogą brać udział kobiety 50 plus. Wykorzystaj fakt, że masz teraz więcej czasu dla siebie i pisz. A potem weź udział w konkursie i bądź jak Małgorzata Kalicińska czy Zofia Stulgińska, które debiutowały – i to z rewelacyjnym skutkiem – w dojrzałym wieku. Do dzieła!

I Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Mariana Janusza Kawałko

Propozycja dla miłośniczek poezji, które nie tylko czytają, ale też próbują swoich sił w pisaniu wierszy. Aby wziąć udział w konkursie upamiętniającym zmarłego w ubiegłym roku poetę, tłumacza, krytyka literackiego i publicystę, należy wysłać do biura organizatora zestaw 5 wierszy posiadających cechy wiersza klasycznego (m.in. regularna, stroficzna budowa, rymy, niewielka ilość neologizmów), które nie były nigdzie wcześniej publikowane ani nagradzane. Zwycięzca otrzyma płaskorzeźbę Białego Kruka i nagrodę pieniężną.

Termin nadsyłania prac: 31 października 2018
Regulamin: kliknij tutaj

X edycja konkursu literackiego „Romanse niezmyślone”

konkurs na romans

Foto: Pixabay

Organizator, „Tygodnik Zamojski”, kieruje swój konkurs do wszystkich, bo – jak przekonuje redakcja – „strzała Amora nie wybiera”. To prawda: kochać można w każdym wieku, o każdej porze i w dowolnym miejscu na ziemi. Podobnie zresztą, jak można pisać o miłości: zawsze i wszędzie. Jeśli zatem w twoim sercu kryje się soczysta miłosna historia, przelej ją na papier i obwieść światu wszem i wobec. Jedyny warunek stawiany uczestnikom to: „prosimy nie zmyślać”. Historie mają być prawdziwe i autentycznie przeżyte – najlepiej przez autora. Najlepsi otrzymają nagrody pieniężne, a ich opowieści mają szansę na publikację na łamach „Tygodnika Zamojskiego”.

Termin nadsyłania prac: 31 października 2018
Regulamin: kliknij tutaj

» Realizujesz się nie tylko przez pisanie? Może uwielbiasz robić zdjęcia? Jeśli nie zawsze jesteś zadowolona z efektu, kliknij i poznaj 10 trików, dzięki którym będziesz pstrykać lepsze fotki!

Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Haliny Snopkiewicz

Patronka konkursu uznawana była za autorkę tzw. powieści dla dziewcząt, których akcję osadzała w latach 60. XX wieku, nie stroniąc od wątków autobiograficznych, miłosnych, a nawet erotycznych. Kto wie, może nawet część z nas zaczytywała się w „Słonecznikach”, czyli pamiętniku Lilki Sagowskiej, która dzieliła się z nami swoimi nastoletnimi troskami i radościami? Aby wziąć udział w konkursie dedykowanym Halinie Snopkiewicz, należy wysłać na adres organizatora zestaw od 3 do 5 wierszy lub jednej formy prozą do 15000 znaków. Jury przyzna laureatom i wyróżnionym narody pieniężne i książkowe.

Termin nadsyłania prac: 31 października 2018
Regulamin: kliknij tutaj

Nagroda Poetycka „Fundamenty”

konkurs literacki patriotyczny

Foto: Pixabay

Organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy i Wydział Promocji Urzędu Miasta Dębicy konkurs ma dwa wymiary: lokalny i ogólnopolski. W obu jednak zmusza do refleksji nad naszym dziedzictwem, patriotyzmem i tym, co nas ukształtowało. Na rok 2018 przypadają bowiem dwa jubileusze: 660. rocznica lokacji miasta Dębicy oraz – oczywiście – 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs ma charakter otwarty – mogą w nim brać udział osoby pełnoletnie i niepełnoletnie, które powinny przesłać na adres organizatora 3 utwory poetyckie inspirowane nazwą i ideą konkursu. Na laureatów czekają nagrody pieniężne, a ich utwory zostaną opublikowane w wydawnictwie pokonkursowym.

Termin nadsyłania prac: 16 listopada 2018
Regulamin: kliknij tutaj

» Jesienna aura sprzyja pisaniu – możemy zaszyć się w domowym zaciszu i zatopić we własnych myślach… Jeśli jednak to dla ciebie za mało, żeby uprzyjemnić sobie tę porę roku, kliknij i poznaj 10 sposobów na to, aby ją wreszcie polubić!

XI Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Refleksy”

Kolejna szansa na zaistnienie dla osób, które piszą wiersze. Wystarczy, że zgłoszą na konkurs 5 swoich utworów poetyckich, a być może otrzymają za nie nagrodę pieniężną, a także będą mogły ujrzeć je na łamach kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”.

Termin nadsyłania prac: 23 listopada 2018
Regulamin: kliknij tutaj

Konkurs Literacki Miasta Gdańska im. Bolesława Faca

Tym razem do literackiej rywalizacji zaprasza Prezydent Miasta Gdańska. Na upamiętniający zmarłego właśnie w Gdańsku poetę, prozaika i publicystę konkurs można przesłać zarówno powieść, jak i zbiór opowiadań, esejów czy zestaw wierszy, a nagroda jest niebagatelna – Miasto wyda 1000 egzemplarzy zwycięskiego dzieła, dla siebie zostawiając z tego 250 sztuk, a laureatowi przekazując 750 sztuk. Jest to zatem niepowtarzalna okazja do ujrzenia swojego utworu w druku, a także do wprowadzenia go do obrotu – i to na własnych warunkach!

Termin nadsyłania prac: 30 listopada 2018
Regulamin: kliknij tutaj

V Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży

konkurs na bajke dla dzieci

Foto: Pixabay

Jeden z najbardziej interesujących i najbardziej wdzięcznych konkursów literackich organizowanych w Polsce w ogóle. Nie bez znaczenia jest również imponująca pula nagród, która wynosi w sumie – uwaga – aż 90 tysięcy złotych! Z drugiej strony – nazwisko patronki zobowiązuje. Najpierw musimy określić kategorię wiekową, do której kierujemy nasz utwór. Do wyboru mamy dzieci w wieku do 6 lat, dzieci w wieku 6-10 lat oraz dzieci w wieku 10-14 lat. Potem pozostaje nam już tylko zanurzyć się w dziecięcym świecie marzeń, trosk i lęków i napisać bajkę, powieść lub zbiór opowiadań, które poruszą ich małe serca. I oczywiście zachęcą do czytania. Wszak nie bez powodu organizatorem konkursu jest Fundacja „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”.

Termin nadsyłania prac: 30 listopada 2018
Regulamin: kliknij tutaj

» Znasz Annę Karpińską? Biorąc udział w konkursie literackim, możesz pójść w jej ślady! To autorka poczytnych powieści, która kilka lat temu poświęciła się całkowicie pisaniu – i nie przeszkadza jej w tym ani mąż, ani dzieci, ani wnuki. O jej twórczości oraz innych książkach, po które warto sięgnąć, przeczytasz, klikając TU!

XII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Wacława Iwaniuka

Wacław Iwaniuk jest autorem ponad 20 tomów poetyckich, co czyni z niego idealnego patrona konkursu poetyckiego. Aby powalczyć o miejsce na podium, za które organizator przewidział pamiątkowy medal oraz nagrodę pieniężną, należy przesłać zestaw 5 wierszy, które nie były wcześniej nagradzane ani publikowane.

Termin nadsyłania prac: 31 grudnia 2018
Regulamin: kliknij tutaj

Konkurs Wrocławskiego Domu Literatury i Wydawnictwa Warstwy na powieść lub zbiór opowiadań

Organizatorzy nie stawiają uczestnikom zbyt wielu warunków. Tematyka i gatunek przesyłanych na konkurs powieści lub zbiorów opowiadań są dowolne. Utwory muszą jednak należeć do literatury współczesnej, a ich akcja powinna być powiązana z Wrocławiem. I tyle. W zamian otrzymuje się jednak całkiem sporo: Wydawnictwo Warstwy wyda zwycięski utwór w ramach serii Proza nieobca.

Termin nadsyłania prac: 31 stycznia 2019
Regulamin: kliknij tutaj

To jak, w którym z konkursów próbujecie swoich sił? My trzymamy za was kciuki!

To też może cię zainteresować:

1 Odpowiedź

  1. Lena pisze:

    Piszę do szuflady, odkąd pamiętam. Może rzeczywiście czas coś z tym zrobić… Nigdy nie myślałam o udziale w konkursach literackich. Dzięki za inspirację, poszukam czegoś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *