“Mam cudownych rodziców” – jak powstał ten hit?

jak powstal przeboj mam cudownych rodzicow

Foto: Pixabay

Czy potraficie wyobrazić sobie wesele bez przeboju Urszuli Sipińskiej “Mam cudownych rodziców”? Niewykluczone, że część z was miała nawet okazję uronić łezkę i zatańczyć w kółeczku z parą młodą przy dźwiękach tej piosenki! Nie jest to może utwór o szczególnie skomplikowanych czy ambitnych słowach, ale – bądźmy szczere – opisuje najprawdziwszą prawdę i uczucia, które towarzyszą lub powinny towarzyszyć każdej z nas!

Czy wiedziałyście, że Urszula Sipińska początkowo sama wstydziła się tej piosenki, a do tego, że stanie się ona hitem, przekonał ją… Wojciech Młynarski?! Poznajcie zaskakujące okoliczności, w których powstała najsłynniejsza polska piosenka o rodzicach!

Sipińska kończy karierę…

Pierwszym wielkim przebojem Urszuli Sipińskiej był odśpiewany w 1967 roku na V Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu utwór “Zapomniałam”. Później były jeszcze m.in. “Jaka jesteś Mario”, “To był świat w zupełnie starym stylu”, “Komu weselne dzieci” oraz “Są takie dni w tygodniu”.

W 1982 roku Sipińska uległa w Niemczech wypadkowi samochodowemu, którego omal nie przypłaciła trwałym kalectwem. Zrobiła sobie wówczas dłuższą przerwę w występach na scenie.

Mimo że jej kariera cały czas się rozwijała i kolejne piosenki zdobywały uznanie krytyków i publiczności, Sipińska zapowiedziała, że po swoich 40. urodzinach na zawsze pożegna się z estradą. Nie chciała jednak odejść tak całkiem po cichu. Postanowiła zakończyć karierę, wydając jeszcze jeden album – “Nie zapomniałam”. Nagrała do niego 9 piosenek, ale brakowało jeszcze jednej – do okrągłej dziesiątki. Nikt nie przypuszczał, że właśnie ten utwór stanie się absolutnie ponadczasowy.

» Jest wiele utworów, które zostały przebojami, zadziwiając tym nawet samych twórców! Przeczytaj o kulisach powstawania kolejnego z nich – “Chałupy Welcome To”!

… nagrywa superprzebój…

Kiedy Urszula Sipińska zastanawiała się, jaką jeszcze piosenkę umieścić na swojej nowej (i zarazem ostatniej) płycie, odezwał się do niej kompozytor i piosenkarz Andrzej Ellmann i powiedział, że ma pomysł na nowy utwór.

Współpraca z Ellmannem nie była dla Sipińskiej nowością – stworzyli już razem sporo przebojów. Poza tym artysta pracował też z takimi sławami, jak Zdzisława Sośnicka, Irena Jarocka czy Eleni.

Stworzoną przez Andrzeja Ellmanna melodię doszlifował mąż piosenkarki, Jerzy Konrad i pozostało jedynie dołożenie słów. Autorem wzruszającego peanu na cześć rodziców był sam Wojciech Młynarski, który podyktował Urszuli ułożony przez siebie tekst… przez telefon!

» Z rodziną wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciach! Urszula Sipińska współpracowała z mężem, a Grzegorz Markowski w końcu nagrał płytę ze swoją córką, Patrycją! Przeczytaj o najnowszym krążku lidera Perfectu!

Piosenkarka nie wierzyła, że “Mam cudownych rodziców” spodoba się szerszej publiczności. Uważała, że utwór jest zbyt tandetny, ale Młynarski czuł, że to będzie hit, i gorąco namawiał ją do nagrania tej piosenki. Artystka w końcu dała się przekonać, a w studiu nagraniowym, wykonując ten kawałek, odpłynęła myślami do swojego dzieciństwa spędzonego w Poznaniu.

urszula sipinskaFoto: Sławek, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0

Czy trzeba dodawać, że rodzice Sipińskiej nie kryli wzruszenia najnowszym utworem swojej córki, który był jednocześnie bardzo mocnym akcentem kończącym jej karierę?

… i zostaje architektem wnętrz!

Po pożegnaniu z estradą Sipińska nie pogrążyła się w słodkim nicnierobieniu. Jako że swego czasu ukończyła Wydział Architektury Wnętrz ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, powróciła do swojego wyuczonego zawodu i zajęła się prowadzeniem własnego studia architektonicznego. Ma na swoim koncie projekty wnętrz wielu banków, hipermarketów i hoteli.

Ciekawe, jak często w tych ostatnich grywany jest przebój “Mam cudownych rodziców” podczas odbywających się tam imprez weselnych?

» Znasz piosenkę Pawła Domagały “Weź nie pytaj”? Przeczytaj, jak powstawał jeden z najpiękniejszych utworów o miłości ostatnich lat!

Posłuchaj tego jeszcze raz!

Jaki jest twój stosunek do tego ponadczasowego utworu? Hit czy kicz?

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *