“Mam cudownych rodziców” – jak powstał ten hit?

jak powstal przeboj mam cudownych rodzicow

Foto: Pixabay

Czy potraficie wyobrazić sobie wesele bez przeboju Urszuli Sipińskiej “Mam cudownych rodziców”? Niewykluczone, że część z was miała nawet okazję uronić łezkę i zatańczyć w kółeczku z parą młodą przy dźwiękach tej piosenki! Nie jest to może utwór o szczególnie skomplikowanych czy ambitnych słowach, ale – bądźmy szczere – opisuje najprawdziwszą prawdę i uczucia, które towarzyszą lub powinny towarzyszyć każdej z nas!

Czy wiedziałyście, że Urszula Sipińska początkowo sama wstydziła się tej piosenki, a do tego, że stanie się ona hitem, przekonał ją… Wojciech Młynarski?! Poznajcie zaskakujące okoliczności, w których powstała najsłynniejsza polska piosenka o rodzicach!

Sipińska kończy karierę…

Pierwszym wielkim przebojem Urszuli Sipińskiej był odśpiewany w 1967 roku na V Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu utwór “Zapomniałam”. Później były jeszcze m.in. “Jaka jesteś Mario”, “To był świat w zupełnie starym stylu”, “Komu weselne dzieci” oraz “Są takie dni w tygodniu”.

W 1982 roku Sipińska uległa w Niemczech wypadkowi samochodowemu, którego omal nie przypłaciła trwałym kalectwem. Zrobiła sobie wówczas dłuższą przerwę w występach na scenie.

Mimo że jej kariera cały czas się rozwijała i kolejne piosenki zdobywały uznanie krytyków i publiczności, Sipińska zapowiedziała, że po swoich 40. urodzinach na zawsze pożegna się z estradą. Nie chciała jednak odejść tak całkiem po cichu. Postanowiła zakończyć karierę, wydając jeszcze jeden album – “Nie zapomniałam”. Nagrała do niego 9 piosenek, ale brakowało jeszcze jednej – do okrągłej dziesiątki. Nikt nie przypuszczał, że właśnie ten utwór stanie się absolutnie ponadczasowy.

» Jest wiele utworów, które zostały przebojami, zadziwiając tym nawet samych twórców! Przeczytaj o kulisach powstawania kolejnego z nich – “Chałupy Welcome To”!

… nagrywa superprzebój…

Kiedy Urszula Sipińska zastanawiała się, jaką jeszcze piosenkę umieścić na swojej nowej (i zarazem ostatniej) płycie, odezwał się do niej kompozytor i piosenkarz Andrzej Ellmann i powiedział, że ma pomysł na nowy utwór.

Współpraca z Ellmannem nie była dla Sipińskiej nowością – stworzyli już razem sporo przebojów. Poza tym artysta pracował też z takimi sławami, jak Zdzisława Sośnicka, Irena Jarocka czy Eleni.

Stworzoną przez Andrzeja Ellmanna melodię doszlifował mąż piosenkarki, Jerzy Konrad i pozostało jedynie dołożenie słów. Autorem wzruszającego peanu na cześć rodziców był sam Wojciech Młynarski, który podyktował Urszuli ułożony przez siebie tekst… przez telefon!

» Z rodziną wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciach! Urszula Sipińska współpracowała z mężem, a Grzegorz Markowski w końcu nagrał płytę ze swoją córką, Patrycją! Przeczytaj o najnowszym krążku lidera Perfectu!

Piosenkarka nie wierzyła, że “Mam cudownych rodziców” spodoba się szerszej publiczności. Uważała, że utwór jest zbyt tandetny, ale Młynarski czuł, że to będzie hit, i gorąco namawiał ją do nagrania tej piosenki. Artystka w końcu dała się przekonać, a w studiu nagraniowym, wykonując ten kawałek, odpłynęła myślami do swojego dzieciństwa spędzonego w Poznaniu.

urszula sipinskaFoto: Sławek, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0

Czy trzeba dodawać, że rodzice Sipińskiej nie kryli wzruszenia najnowszym utworem swojej córki, który był jednocześnie bardzo mocnym akcentem kończącym jej karierę?

» Są piosenki, które zupełnie niespodziewanie kradną serca szerokiej publiczności. Czy wiesz, jaki przebój Urszuli Dudziak porwał do tańca… cały świat?

… i zostaje architektem wnętrz!

Po pożegnaniu z estradą Sipińska nie pogrążyła się w słodkim nicnierobieniu. Jako że swego czasu ukończyła Wydział Architektury Wnętrz ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, powróciła do swojego wyuczonego zawodu i zajęła się prowadzeniem własnego studia architektonicznego. Ma na swoim koncie projekty wnętrz wielu banków, hipermarketów i hoteli.

Ciekawe, jak często w tych ostatnich grywany jest przebój “Mam cudownych rodziców” podczas odbywających się tam imprez weselnych?

» Znasz piosenkę Pawła Domagały “Weź nie pytaj”? Przeczytaj, jak powstawał jeden z najpiękniejszych utworów o miłości ostatnich lat!

Posłuchaj tego jeszcze raz!

Jaki jest twój stosunek do tego ponadczasowego utworu? Hit czy kicz?

Oceń post
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *