Karnawałowe szaleństwo

karnawal nowy orlean

Foto: Pixabay

Zaraz po Święcie Trzech Króli cały świat zaczyna hucznie świętować karnawał. W zależności od roku mogą to być nawet trzy miesiące świetnej zabawy. Być może to idealny czas by wyrwać się z domu i zapewnić sobie niezapomnianą rozrywkę?

Sprawdź, gdzie odbywają się najsłynniejsze karnawały na świecie. A może zabawisz się gdzieś w Polsce? U nas też tradycje karnawałowe są niczego sobie…

» Włoskie espresso, hiszpańskie cafe bon-bon z mlekiem skondensowanym i marokańska kawa z dodatkiem przypraw korzennych… Sprawdź, jak mieszkańcy różnych krajów serwują kawę!

O co chodzi w karnawale?

Dlaczego w ogóle obchodzimy karnawał? Co takiego dzieje się na początku roku, że cały świat bierze się za świętowanie?

Odpowiedź znajdziemy w samym słowie „karnawał”, które prawdopodobnie pochodzi od słów „carna vale”, czyli… „mięso żegnaj”! Chodziło więc o to, żeby porządnie uraczyć się mięsem (i innymi smakołykami oraz napitkami) przed nadejściem restrykcyjnego Wielkiego Postu. A skoro jedzenia było pod dostatkiem, to i bawić się chciało jak w żadnym innym okresie w roku.

Karnawał w Rio de Janeiro

Karnawał w brazylijskim Rio de Janeiro zakorzenił się w ogólnoświatowej tradycji do tego stopnia, że trudno znaleźć osobę, która nigdy by o nim nie słyszała. Wraz z rozpoczęciem tego wyjątkowego okresu w mieście startują liczne parady i huczne imprezy. Rio de Janeiro może więc poszczycić się bez wątpienia najgłośniejszą i najpopularniejszą zabawą na świecie. Co roku Brazylię odwiedzają tysiące turystów, którzy chcą wziąć w niej czynny udział.

karnawal rio

Foto: Pixabay

Nie wiesz gdzie jechać na karnawał? Kupuj bilety do Rio! Jest to impreza, którą przynajmniej raz w życiu dobrze by było zobaczyć. Jeśli więc nie w tym roku, to może w którymś z kolejnych?

Przejazd słynnych olbrzymich platform, na których członkowie szkół samby odgrywają zapierające dech w piersiach, dynamiczne sceny, to najważniejszy, kulminacyjny moment całego karnawału w Rio. Wcześniej ulicami miasta suną barwne parady. Atrakcje zaczynają się w ostatni piątek przed Środą Popielcową, ale przygotowania do nich trwają cały rok.

Karnawał w Sydney

Australijska impreza karnawałowa słynie przede wszystkim ze swojej oryginalności. Przygotowania do niej rozpoczynają się już na kilka tygodni przed samym wydarzeniem, noszącym nazwę Mardi Gras Sydney. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się największa parada równości na świecie.

Każdy pretekst do szerzenia pozytywnych emocji jest dobry! Nie ma się więc co oburzać na frywolny charakter imprezy karnawałowej w Sydney – ważne, żeby było kolorowo i radośnie!

Choć wydaje się to dość kontrowersyjnym pomysłem, co roku pod tęczową flagą gromadzi się ponad pół miliona uczestników. Warto ją zobaczyć, choćby ze względu na barwne stroje i piękne ozdoby, które rozwiesza się w całym mieście.

» Uwielbiasz egzotyczne podróże? Może wybierzesz się na Wyspy Kanaryjskie? Przeczytaj o największych atrakcjach cudownej Teneryfy!

Karnawał w Wenecji

Podczas gdy karnawał w Rio de Janeiro jest najpopularniejszym na świecie, najsłynniejsza w Europie jest impreza w Wenecji. Kojarzy się nam ona z pięknymi maskami i kostiumami, które zakładają jej uczestnicy. Każda edycja ma swój motyw przewodni, który znajduje swoje odzwierciedlenie w strojach uczestników.

karnawal wenecja

Foto: Pixabay

Karnawał w Wenecji słynie również z tzw. Lotu Anioła, podczas którego akrobata z przyczepionymi do pleców skrzydłami opuszcza się z dzwonnicy bazyliki św. Marka, rzucając na tłum konfetti.

Jeśli brakuje ci pomysłu na to, jak się bawić w karnawale, być może powinnaś wybrać się do Włoch. Droga na pewno będzie krótsza niż do Rio de Janeiro, a zabawa – bez wątpienia tak samo niezapomniana!

» Jeśli planujesz imprezę karnawałową w domu, koniecznie poznaj 5 płyt, które rozkręcą każdą zabawę!

Karnawał w Nowym Orleanie

Jak się okazuje, Stany Zjednoczone również mają swoją własną zabawę karnawałową. Odbywa się ona w Nowym Orleanie, położonym na południu kraju. Impreza nosi nazwę Mardi Gras i sięga swoją tradycją do czasów kolonialnych. Przez miasto przechodzą liczne parady, a uczestnicy mają okazję dostać niewielkie, darmowe pamiątki – koraliki, ozdobne monety czy maskotki.

Podczas karnawału w Nowym Orleanie można również spróbować tradycyjnego ciasta królewskiego i kolorowych drinków. To idealny wybór dla tych, którzy lubią się bawić typowo po amerykańsku – może więc warto wykorzystać to jako pretekst do odwiedzenia dawno nie widzianych krewnych mieszkających w USA?

Przez miasto, podobnie jak w Rio, przejeżdżają udekorowane platformy zamontowane na wielkich ciężarówkach. Atrakcja ta jest przygotowywana przez tzw. Krewes, czyli towarzystwa z poszczególnych dzielnic Nowego Orleanu.

» Tegoroczny Sylwester nie należał do udanych? Dowiedz się, gdzie w Polsce efektownie przywitać nowy rok… w przyszłym roku!

Karnawał w Polsce

Niewiele osób wie, że tradycje karnawałowe w Polsce były swego czasu bardzo szeroko kultywowane. Zupełnie nie przeszkadzał naszym przodkom fakt, że pogoda w naszym kraju w tym okresie jest mroźna i pozornie nie sprzyja hulankom. Ba, w wielu przypadkach był to właśnie atut! Skoro za oknem sypał śnieg, do wiosny daleko, a na zamku nudno i ponuro, czy można było sobie wyobrazić lepszą rozrywkę niż huczna zabawa i biesiadowanie na bogato?

Jedną z największych atrakcji karnawałowych w dawnej Polsce był kulig. Czasami trwał on nawet kilka dni! Uczestnicy zabawy podróżowali od dworku do dworku, w których oddawali się zabawie i ucztowaniu. Dzisiaj to się chyba nazywa… clubbing?

kulig karnawal

Foto: Pixabay

Innymi elementami karnawałowego świętowania były przebieranki na świeżym powietrzu (zwyczaj zachował się do dziś pod postacią kolędników), reduty, czyli wystawne bale maskowe dla wyższych sfer, oraz zajadanie się tłustymi potrawami (w tym pączkami!), a apogeum obżarstwo osiągało w dzień przed Popielcem, czyli w tzw. Ostatki.

Wolisz spędzić tegoroczny karnawał w Polsce, odpuszczając sobie zagraniczne wyjazdy? Pewnie większość z nas tak ma! Bez obaw jednak – na miejscu również znajdziesz coś dla siebie! Dzisiaj karnawał świętujemy, bawiąc na balach organizowanych w hotelach i restauracjach.

Najwięcej imprez karnawałowych odbywa się oczywiście w dużych miastach wojewódzkich, dlatego jeśli nie wiesz, gdzie się bawić w karnawale, na pewno znajdziesz coś dla siebie w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Sprawdź, do którego z tych miast masz najbliżej, i zaplanuj już teraz wyjazd na bal, na którym będziesz się bawić do samego rana!

Macie plany na tegoroczny karnawał?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *