Jak przedłużyć kwitnienie chryzantem?

jak przedluzyc kwitnienie chryzantem

Foto: Pixabay

Chryzantemy królują jesienią nie tylko w naszych ogrodach, ale również na cmentarzach. To właśnie te kwiaty doniczkowe kupujemy do dekoracji nagrobków w Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Trzeba przyznać, że to świetny wybór, bo chryzantemy są bardzo efektowne oraz dostępne w najróżniejszych odmianach i kolorach. Ponadto gatunek ten doskonale radzi sobie ze zmienną jesienną aurą, przez co kwitnie od września aż do pierwszych przymrozków.

W Dzień Zaduszny wspominamy naszych zmarłych bliskich, o czym informuje nas pełna nazwa tego święta: Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W poprzedzającą Zaduszki, zwane także Świętem Zmarłych, uroczystość Wszystkich Świętych z kolei czcimy wszystkich chrześcijan, którzy dostąpili zbawienia i przebywają w Niebie. Są to zatem dwa różne święta, co nie zmienia faktu, że zarówno 1, jak i 2 listopada wypada wybrać się na cmentarz na chwilę zadumy.

Chryzantemy są wytrzymałe i mają niewielkie wymagania, co jednak nie oznacza, że nie mają ich wcale. Poznaj zasady pielęgnacji tych wdzięcznych kwiatów oraz proste triki, dzięki którym będą zdobić nasze grządki i balkony oraz groby naszych bliskich tak długo, jak to tylko możliwe!

» Nie wyobrażasz sobie domu bez kwiatów doniczkowych? A rozważałaś ich uprawę w łazience? Nawet jeśli nie ma w niej okna, możesz stworzyć zielony azyl. Przeczytaj, jak to zrobić, klikając TU!

Jak kupować chryzantemy w doniczkach?

Starajmy się nie zostawiać zakupu na ostatnią chwilę, bo asortyment może być już mocno przebrany, a ceny paradoksalnie wyższe. Zdarza się jednak, że kupujemy chryzantemy na straganie przed cmentarzem dopiero we Wszystkich Świętych albo w Zaduszki, dlatego mimo wszystko postarajmy się znaleźć roślinę możliwie najlepszej jakości. Kępa powinna być zwarta, a kwiaty (a przynajmniej ich większość) jedynie częściowo rozwinięte. Przyjrzyjmy się też liściom: nie powinno być na nich żadnych oznak chorób w postaci plam czy uszkodzeń. Tego typu zmiany mogą bowiem skutkować wkrótce rozwojem choroby grzybowej, która zabije naszą roślinę.

Jak pielęgnować chryzantemy?

Stanowisko

Najlepiej byłoby zapewnić im słoneczne stanowisko, co oczywiście nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza na porośniętych starymi drzewami cmentarzach. Postarajmy się jednak jak najbardziej uwzględnić ich zamiłowanie do słońca, ustawiając je na nagrobku lub obok niego tak, żeby w ciągu dnia otrzymywały możliwie najwięcej światła.

Czasem któraś część płyty jest wystawiona na słońce bardziej niż reszta, poza tym można zadbać o to, aby roślin nie zacieniał żaden element nagrobka: pionowa płyta z imionami zmarłych, kamienny krzyż albo wazon.

Musimy bowiem mieć świadomość, że w całkowitym cieniu chryzantemy będą kwitły słabo, a poza tym szybko się przerzedzą i stracą gęsty, zwarty pokrój. Jeśli więc w żaden sposób nie możemy dostosować miejsca, w którym będą rosły, do ich wymagań, może nie warto aż tak w nie inwestować i po prostu ograniczyć liczbę kupowanych sztuk, skoro i tak wkrótce będzie się trzeba z nimi pożegnać? Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku jest też zakup roślin z dużą ilością w pełni rozwiniętych kwiatów. Nie ma co czekać, aż pączki rozkwitną, bo przy braku słońca może do tego nie dojść w ogóle i z dekoracyjnego efektu nici.

» Dzisiaj dekorujemy groby zniczami, wieńcami i kwiatami, ale czy wiesz, że kiedyś palono na cmentarzach ogniska i urządzano obfite uczty? Kliknij i przeczytaj o tradycjach i obyczajach związanych ze słowiańskim świętem dziady!

Podlewanie

Drugą po ilości światła kwestią jest wilgotność. Tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, bo o ile chryzantemy lubią mokre podłoże, o tyle nadmiar wody czy przelanie mogą powodować gnicie korzeni. Podlewanie musi więc być w sam raz!

chryzantemy podlewanie

Foto: Pixabay

» Hodowla roślin to twoja pasja? Może warto połączyć ją z innym zajęciem, czyli… gotowaniem? Dowiedz się, jak założyć domowy zielnik we własnym domu!

Łatwo powiedzieć! Nasze rośliny przecież często mają rosnąć na cmentarzu, na którym zwykle nie bywamy codziennie, żeby kontrolować poziom wilgotności ziemi w doniczce. W tej sytuacji zatem lepiej stosować zasadę „mniej znaczy lepiej” – podlewajmy nasze krzaczki, jeśli tego potrzebują, ale nie pozwólmy, aby stały w wodzie. Po pierwsze, gdy zamarznie wskutek spadku temperatury, z pewnością uszkodzi nasze okazy, a po drugie, możemy spróbować zdać się na pogodę. Jesień w naszym kraju jest wilgotna i jest spora szansa, że deszcz podleje nasze rośliny. Gdy jednak będą miały wskutek naszej nadgorliwości zbyt mokro, intensywne opady tylko im zaszkodzą.

Jesienią, gdy chryzantemy są w pełnym rozkwicie, nie stosujmy odżywek i nawozów, bo rośliny tego nie potrzebują.

Jak przedłużyć kwitnienie chryzantem na cmentarzu?

Przede wszystkim pamiętajmy, że odmiany o drobniejszych kwiatach, choć może mniej okazałe niż te o dużych i pełnych kwiatostanach, są bardziej odporne na ujemne temperatury, a więc będą kwitły dłużej, nawet jeśli pogoda nie będzie ich rozpieszczać.

» Choinka w doniczce? Dowiedz się, co zrobić, żeby mogła rosnąć również w twoim ogrodzie!

Warto rozważyć przesadzenie chryzantem do gruntu, oczywiście jeśli przy danym nagrobku jest to w ogóle możliwe. To dobry pomysł zwłaszcza w przypadku odmian drobnokwiatowych, ponieważ jeśli będą one rosły głęboko w ziemi, jest ogromna szansa, że przetrwają większe przymrozki, a nawet przezimują do następnego sezonu.

Dłużej kwitną okazy, na których w momencie zakupu znajduje się dużo pąków. Uważajmy jednak – pączki muszą być wybarwione, bo te zielone mogą się wcale nie rozwinąć.

Kluczem do długiego kwitnienia jest – obok odpowiedniej pielęgnacji według opisanych wyżej zasad – regularne obcinanie przekwitłych kwiatostanów. Róbmy to podczas każdej wizyty na cmentarzu! Dzięki temu zabiegowi chryzantemy będą „skupiały się” na tworzeniu kolejnych pąków i kwiatów, a nie na produkcji nasion.

Warto powalczyć o dobrą kondycję chryzantem, żeby przedłużyć ich żywotność, a kompozycje z ich udziałem były trwalsze. Nie jest to trudne, a ze względu na fakt, że w okresie świątecznym bywamy na cmentarzach częściej, wszystko wydaje się jak bardziej wykonalne.

» Listopadowe święta to czas zadumy i modlitwy. Wspominamy swoich bliskich, sławne osoby, które odeszły od nas w ostatnim czasie, oraz świętych, o których było głośno na przestrzeni wieków. Kliknij i przeczytaj nasze subiektywne zestawienie świętych i ich fascynujących żywotów!

Jaki rodzaj i kolor chryzantem najczęściej wybieracie?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *