Święci z… Facebooka?!

polka50plus fan page swieci z facebooka zywoty swietych

Foto: Madebyvadim/Magic Mockups, Samuel Zeller/Unsplash

Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych przygotowaliśmy dla was subiektywny ranking świętych inspirowany imionami naszych fanów na Facebooku! Dziękujemy za każdego lajka! Skoro wy znaleźliście chwilę, żeby do nas zajrzeć, my znaleźliśmy czas, żeby trochę was poznać. Dzięki temu macie okazję dowiedzieć się czegoś o swoich patronach. Zapraszamy do lektury!

» Przy okazji: czy wiesz, czym się różni uroczystość Wszystkich Świętych od Święta Zmarłych? Wszystkiego dowiesz się, klikając TU (a przy okazji poznasz sprytne triki na przedłużenie żywotności chryzantem)!

Święta Barbara

Żyła w III wieku i pochodziła z pogańskiej rodziny. Gdy jej ojciec dowiedział się, że została chrześcijanką, postanowił zmusić ją do wyparcia się wiary. Posunął się nawet do donosu do władz prześladujących chrześcijan. Zamknięto ją w wieży, a ostatecznie ścięto. Święta męczennica jest patronką dobrej śmierci i ciężkiej pracy, dlatego sprawuje opiekę nad górnikami, hutnikami i kamieniarzami. Z tymi ostatnimi mógłby ją dodatkowo łączyć fakt, że według legendy uciekająca przed ojcem Barbara ukryła się w litej skale, która się przed nią rozstąpiła.

» Święta Barbara to jedna z ulubionych świętych Polaków. Gdyby nie ona, nie mielibyśmy Barbórki! Kliknij i przeczytaj, jak hucznie świętujemy imieniny wszystkich Basiek!

Święty Dariusz

Bardzo tajemniczy święty. Właściwie jedyne, co o nim dziś wiemy, to to, że żył w pierwszych wiekach naszej ery i zginął śmiercią męczeńską. Niewiele. Na szczęście z pomocą przychodzi błogosławiony Dariusz, a dokładniej pochodzący z Meksyku ksiądz Dariusz Acosta Zurita, który zginął podczas prześladowań antykatolickich w 1931 roku z rąk żołnierzy strzelających do kapłanów w wypełnionym wiernymi kościele. Beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI w 2005 roku.

Święta Dorota

Dobrze wychowana córka senatora, która żyła pod koniec III wieku i również padła ofiarą prześladowania chrześcijan. Skazano ją na śmierć przez ścięcie mieczem. Legenda głosi, że w drodze na egzekucję spotkała młodego poganina, który dziwił się, że z takim pośpiechem idzie na śmierć. Dorota miała mu odpowiedzieć, że spieszy się, bo czekają na nią ogrody niebieskie, na co poganin odpowiedział, że uwierzyłby jej, gdyby przyniosła mu z tych ogrodów kwiaty i owoce. Po tych słowach miała do nich podejść dziewczynka z koszem wypełnionym kwiatami i owocami, a poganin z miejsca się nawrócił i również doczekał świętości, a dziś czczony jest jako święty Teofil. Męczennica Dorota natomiast została patronką młodych małżeństw i ogrodników.

Święta Grażyna

A właściwie święta Glafira z Amazji, bo właśnie ona jest patronką kobiet o imieniu Grażyna. Była służącą żony cesarza rzymskiego słynącą z wyjątkowej urody, która urzekła samego władcę. Kiedy ten zaczął przekraczać granice i namawiać ją, aby mu uległa, dziewczyna uciekła z dworu. Schroniła się u biskupa tureckiego miasta Amazja, a gdy cesarz ją odnalazł i wysłał po nią swoich namiestników, Glafira zmarła we śnie, zanim zdążyli do niej dotrzeć. Mówi się, że śmierć była dla niej wybawieniem przed pohańbieniem.

Święta Katarzyna

Było ich sporo – my wybraliśmy Katarzynę Aleksandryjską. To bogata i wykształcona córka króla, która przyjęła śluby czystości. Odważnie krytykowała prześladowania chrześcijan i poczynania cesarza, czym narażała się na jego nieprzychylność. Czarę goryczy przelała dyskusja na tematy religijne, w której brała udział 18-letnia wówczas Katarzyna i kilkudziesięciu niechrześcijańskich mędrców. Dziewczyna nie dość, że okazała się lotniejsza i bardziej przekonująca w swym rozumowaniu, to jeszcze udało jej się nawrócić kilku swoich rozmówców. Upokorzony cesarz skazał Katarzynę na łamanie kołem i śmierć, jednak gdy narzędzie tortur zostało zniszczone przez anioła, władca zmienił zdanie i kazał nastolatkę „tylko” ściąć. Święta z Aleksandrii jest dziś patronką nauki i studentek, ale także literatów i polskich kolejarzy.

polka50plus swieta katarzyna aleksandryjska

Foto: Natalia Y/Unsplash

Święta Krystyna

Kolejna smutna, męczeńska historia. Krystyna nie doczekała się dorosłości – zginęła w wieku zaledwie dwunastu lat. Zafascynowana heroizmem chrześcijan nawróciła się na ich wiarę, choć sama była córką ich zagorzałego wroga. Ojciec bez skutku próbował przekonać ją do zmiany decyzji. Gdy nie pomogły prośby i groźby, zaczęły się tortury: dziewczynkę bito, łamano kołem, polewano gorącym olejem i palono ogniem, choć legendy podają, że wiele z tych okrutnych czynów było udaremnianych przez anioła, bo Krystyna znajdowała się pod jego ochroną. W końcu według jednego z przekazów przywiązano jej do szyi kamień i utopiono. Święta Krystyna z Bolseny jest patronką  marynarzy i młynarzy.

» Lubisz biografie interesujących ludzi? Kliknij i poznaj niezwykłe kobiety, które zawróciły w głowach Józefowi Piłsudskiemu i innym ojcom polskiej niepodległości!

Święta Lidia

Żyła w I wieku, a na chrześcijaństwo nawróciła się podobno wskutek rozmów oko w oko z samym świętym Pawłem z Tarsu – apostołem. Wyrabiała i sprzedawała purpurę, czyli luksusową tkaninę, z czego można wnioskować, że na brak pieniędzy nie narzekała. Jej dom w Filippi stał się ośrodkiem życia chrześcijańskiego. Święta Lidia jest patronką farbiarzy.

Święta Lilianna

Trudno dotrzeć do konkretnej świętej o tym imieniu, jednak niektóre źródła podają, że patronką Lilianny może być święta Lilioza z Kordoby. Żyła w IX wieku na terenie dzisiejszej Hiszpanii, gdzie chrześcijanie nie mogli się czuć zbyt bezpiecznie ze względu na prześladowania ze strony Maurów. Początkowo ani ona, ani jej mąż (późniejszy święty Feliks) nie przyznawali się do swojej wiary, jednak w końcu wyszli z ukrycia, za co zostali aresztowani i publicznie ścięci.

Święty Maciej

Apostoł, który dołączył do grona dwunastu po samobójczej śmierci Judasza. W swoich naukach propagował umartwianie ciała, panowanie nad żądzami i ascezę. Arcykapłan Ananiasz podważył jego przekonania, nazwał bluźniercą i kazał ukamienować, a według niektórych źródeł po egzekucji rzymski żołnierz dobił apostoła, ucinając mu głowę toporem. Święty Maciej jest patronem budowniczych, kowali, cieśli i rzeźników.

polka50plus swiety maciej

Foto: Pixabay

Święta Małgorzata

Żyła na przełomie III i IV wieku w Antiochii Pizydyjskiej. Była córką pogańskiego kapłana, która chrześcijaństwo przyjęła pod wpływem swojej opiekunki zastępującej jej zmarłą matkę. Na oświadczyny rzymskiego namiestnika odpowiedziała, że jej serce należy do Chrystusa, za co została uwięziona, a później torturowana i w końcu ścięta. Jest patronką dobrego porodu i szczęśliwych narodzin.

Święty Mirosław

Znów łatwiej było dotrzeć do błogosławionego niż do świętego. Błogosławiony Mirosław Bulešić był chorwackim kapłanem zamordowanym w sierpniu 1947 roku przez członków komunistycznych bojówek, którzy zaatakowali go na plebanii. Jego zabójca został w procesie uniewinniony. W 2013 roku papież Franciszek ogłosił Mirosława błogosławionym.

Święty Piotr

Tego jegomościa chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać. Słynnego staruszka dzierżącego w ręce klucz do bram Nieba znają nawet ci, którzy z kościołem nie mają za wiele wspólnego. Dla porządku jednak przypominamy, że Szymon, zwany później Piotrem, był rybakiem, a następnie uczniem i apostołem Jezusa. Jego losy są ściśle związane z osobą Chrystusa i trzeba by sporo czasu, żeby je dokładnie opisać. W ramach ciekawostki przybliżymy zatem nieco jego życie rodzinne. Jego żoną była święta Perpetua (podobno doczekali się złotych godów, czyli 50. rocznicy ślubu!), a córką święta Petronela. Źródła wspominają też o synu Marku, ale tutaj chodzi raczej o potomka duchowego, czyli późniejszego ewangelistę Jana Marka. Piotr zginął śmiercią męczeńską – ukrzyżowano go głową w dół – na Wzgórzu Watykańskim, na którym dziś stoi Bazylika Świętego Piotra, w której ponadto znajduje się grobowiec świętego. Piotr Apostoł jest uważany przez Kościół katolicki za pierwszego papieża, a patronuje m. in. blacharzom, budowniczym mostów, rybakom i zegarmistrzom. Jego pomocy wzywali także epileptycy, chorzy na febrę i ukąszeni przez węże.

Święta Roberta

Jej patronem jest święty Robert, a świętych o tym imieniu też było co najmniej kilku. Wybraliśmy zatem świętego Roberta z Newminster, który urodził się w angielskiej chrześcijańskiej rodzinie i żył na przełomie XI i XII wieku. Otrzymał święcenia kapłańskie, jednak nie chciał być wikariuszem – wolał wstąpić do zakonu. Podobno był prorokiem i wizjonerem, który ponadto miał moc wypędzania złych duchów. To dlatego przedstawia się go często z krzyżem w ręku i szatanem na łańcuchu. Święty Robert z Newminster jest patronem zakonu cystersów.

Święta Ryszarda

Ryszarda Szwabska, bo tak nazywała się patronka kobiet o tym imieniu, była żoną cesarza rzymskiego, Karola Otyłego. Kiedy mąż i jego dworzanie oskarżyli ją o cudzołóstwo, dowiodła swojej niewinności, pomyślnie wychodząc z próby żelaza. Musiała przejść trzy kroki po rozpalonym żelazie, a potem opatrzono jej rany, które się zagoiły. Gdyby wdała się infekcja lub rany nie chciały się zasklepić, uznano by to za dowód winy cesarzowej. Ryszarda mimo wszystko jednak usunęła się z dworu i zamieszkała w ufundowanym przez siebie klasztorze we francuskim Andlau, w którym ostatecznie zmarła. Wierni modlą się do niej z prośbą o uśmierzenie bólu stóp, a także z nadzieją, że uchroni ich przed pożarem.

Święta Teresa

Wygląda na to, że świętością była obciążona genetycznie, bo jej rodzice to święty Ludwik i święta Maria Martin. Już od najmłodszych lat podejmowała próby wstąpienia do zakonu – najpierw w wieku 8, a następnie 14 lat. Oczywiście jej kandydatury były wówczas odrzucane. Udało jej się to i tak wcześnie – do klasztoru karmelitanek w Lisieux przyjęto ją, gdy ukończyła 15 lat. Niewykluczone, że stało się to dzięki wstawiennictwu papieża Leona XIII, którego Teresa poprosiła o pomoc w osiągnięciu celu podczas audiencji generalnej w Rzymie, w której uczestniczyła wraz ze swoim ojcem. W klasztorze przyjęła imię Teresa od Dzieciątka Jezus. W życiu przyświecała jej idea doskonałej miłości i cierpienia jako możliwości pogłębiania i okazywania tej miłości. Zmarła w wieku 24 lat na gruźlicę. W Kościele jest pieszczotliwie nazywana Tereską, a patronuje m. in. misjonarzom i ateistom.

polka50plus swieta teresa

Foto: Paweł Czerwiński/Unsplash

Święta Urszula

Urszula z Kolonii miała być żyjącą w IV lub V wieku rzymsko-brytyjską księżniczką, która w towarzystwie dziesięciu służek-dziewic wyruszyła na spotkanie ze swoim przyszłym mężem, pogańskim królewiczem Conanem Meriadoca z Bretanii. Podczas podróży statkiem sztorm zniósł ją do galijskiego portu nad Renem, gdzie wkrótce potem odrzuciła zaloty władcy Hunów, Attyli, i została zamordowana – razem z towarzyszącymi jej dziewicami. Święta Urszula jest patronką młodych panien, młodzieży i nauczycieli. Wierni proszą ją też o dobre małżeństwo i ochronę przed chorobami wieku dziecięcego.

Święta Wiesława

Kolejne na naszej liście żeńskie imię, któremu patronuje mężczyzna, oraz kolejny przypadek, kiedy zamiast świętego prezentujemy błogosławionego. Według niektórych źródeł błogosławiony Wiesław był uczniem świętego Jacka. Jedyną zachowaną informacją jest fakt, że miał dwóch braci – Wisława i Władysława – i prawdopodobnie był kapłanem, bo umarł zaraz po odprawieniu mszy prymicyjnej, czyli pierwszej mszy zaraz po święceniach odprawionej z udziałem parafian, spośród których się wywodził.

» Czy wiesz, że Polacy mają swoje Halloween? Kliknij i przeczytaj o tradycji dziadów, czyli prasłowiańskiego święta, podczas którego żywi wchodzili w bliski kontakt ze zmarłymi!

Cóż, przyznacie, że nie była to łatwa lektura. Wprawdzie fakt, że wszyscy opisani przez nas święci już nie żyją, nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem, ale sposób, w jaki odeszli z tego świata nierzadko przyprawia o gęsią skórkę!

Pozostaje mieć nadzieję, że oni doczekali się sowitej nagrody, a wy mieliście okazję poznać ludzkie oblicza swoich imienników.

Jeszcze raz dziękujemy, że jesteście z nami!

Zastanawialiście się kiedyś, kim byli patroni waszych imion? A może było to dla was ważne podczas wyboru imienia dla waszych dzieci? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

To też może cię zainteresować:

2 komentarze

  1. Ela pisze:

    Święta Katarzyna chyba zostanie moją idolką! Mądra dziewczyna,zawsze. mówiłam, że kobiety to inteligentne bstie. Szkoda że się nie załapałam do zestwienia. Pozdrawiam!

    • Polka50plus.pl pisze:

      Piszesz i masz – oto kilka słów o Twojej patronce. Choć na pewno można by więcej, bo święta Elżbieta to właściwie taka szycha wśród świętych 🙂
      Była żoną kapłana Zachariasza, kuzynką samej Marii z Nazaretu i matką Jana Chrzciciela, którego urodziła w podeszłym wieku, choć wcześniej uchodziła za bezpłodną. Była bardzo cnotliwa i pobożna. Nikt nie wie, gdzie spoczywają jej relikwie. W ikonografii przedstawiana jest zawsze ze swoim mężem. Jest patronką matek, żon i położnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *