Święci z… Facebooka?!

polka50plus fan page swieci z facebooka zywoty swietych

Foto: Madebyvadim/Magic Mockups, Samuel Zeller/Unsplash

Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych przygotowaliśmy dla was subiektywny ranking świętych inspirowany imionami naszych fanów na Facebooku! Dziękujemy za każdego lajka! Skoro wy znaleźliście chwilę, żeby do nas zajrzeć, my znaleźliśmy czas, żeby trochę was poznać. Dzięki temu macie okazję dowiedzieć się czegoś o swoich patronach. Zapraszamy do lektury!

» Przy okazji: czy wiesz, czym się różni uroczystość Wszystkich Świętych od Święta Zmarłych? Wszystkiego dowiesz się, klikając TU (a przy okazji poznasz sprytne triki na przedłużenie żywotności chryzantem)!

Święta Barbara

Żyła w III wieku i pochodziła z pogańskiej rodziny. Gdy jej ojciec dowiedział się, że została chrześcijanką, postanowił zmusić ją do wyparcia się wiary. Posunął się nawet do donosu do władz prześladujących chrześcijan. Zamknięto ją w wieży, a ostatecznie ścięto. Święta męczennica jest patronką dobrej śmierci i ciężkiej pracy, dlatego sprawuje opiekę nad górnikami, hutnikami i kamieniarzami. Z tymi ostatnimi mógłby ją dodatkowo łączyć fakt, że według legendy uciekająca przed ojcem Barbara ukryła się w litej skale, która się przed nią rozstąpiła.

» Święta Barbara to jedna z ulubionych świętych Polaków. Gdyby nie ona, nie mielibyśmy Barbórki! Kliknij i przeczytaj, jak hucznie świętujemy imieniny wszystkich Basiek!

Święty Dariusz

Bardzo tajemniczy święty. Właściwie jedyne, co o nim dziś wiemy, to to, że żył w pierwszych wiekach naszej ery i zginął śmiercią męczeńską. Niewiele. Na szczęście z pomocą przychodzi błogosławiony Dariusz, a dokładniej pochodzący z Meksyku ksiądz Dariusz Acosta Zurita, który zginął podczas prześladowań antykatolickich w 1931 roku z rąk żołnierzy strzelających do kapłanów w wypełnionym wiernymi kościele. Beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI w 2005 roku.

Święta Dorota

Dobrze wychowana córka senatora, która żyła pod koniec III wieku i również padła ofiarą prześladowania chrześcijan. Skazano ją na śmierć przez ścięcie mieczem. Legenda głosi, że w drodze na egzekucję spotkała młodego poganina, który dziwił się, że z takim pośpiechem idzie na śmierć. Dorota miała mu odpowiedzieć, że spieszy się, bo czekają na nią ogrody niebieskie, na co poganin odpowiedział, że uwierzyłby jej, gdyby przyniosła mu z tych ogrodów kwiaty i owoce. Po tych słowach miała do nich podejść dziewczynka z koszem wypełnionym kwiatami i owocami, a poganin z miejsca się nawrócił i również doczekał świętości, a dziś czczony jest jako święty Teofil. Męczennica Dorota natomiast została patronką młodych małżeństw i ogrodników.

Święta Grażyna

A właściwie święta Glafira z Amazji, bo właśnie ona jest patronką kobiet o imieniu Grażyna. Była służącą żony cesarza rzymskiego słynącą z wyjątkowej urody, która urzekła samego władcę. Kiedy ten zaczął przekraczać granice i namawiać ją, aby mu uległa, dziewczyna uciekła z dworu. Schroniła się u biskupa tureckiego miasta Amazja, a gdy cesarz ją odnalazł i wysłał po nią swoich namiestników, Glafira zmarła we śnie, zanim zdążyli do niej dotrzeć. Mówi się, że śmierć była dla niej wybawieniem przed pohańbieniem.

Święta Katarzyna

Było ich sporo – my wybraliśmy Katarzynę Aleksandryjską. To bogata i wykształcona córka króla, która przyjęła śluby czystości. Odważnie krytykowała prześladowania chrześcijan i poczynania cesarza, czym narażała się na jego nieprzychylność. Czarę goryczy przelała dyskusja na tematy religijne, w której brała udział 18-letnia wówczas Katarzyna i kilkudziesięciu niechrześcijańskich mędrców. Dziewczyna nie dość, że okazała się lotniejsza i bardziej przekonująca w swym rozumowaniu, to jeszcze udało jej się nawrócić kilku swoich rozmówców. Upokorzony cesarz skazał Katarzynę na łamanie kołem i śmierć, jednak gdy narzędzie tortur zostało zniszczone przez anioła, władca zmienił zdanie i kazał nastolatkę “tylko” ściąć. Święta z Aleksandrii jest dziś patronką nauki i studentek, ale także literatów i polskich kolejarzy.

polka50plus swieta katarzyna aleksandryjska

Foto: Natalia Y/Unsplash

Święta Krystyna

Kolejna smutna, męczeńska historia. Krystyna nie doczekała się dorosłości – zginęła w wieku zaledwie dwunastu lat. Zafascynowana heroizmem chrześcijan nawróciła się na ich wiarę, choć sama była córką ich zagorzałego wroga. Ojciec bez skutku próbował przekonać ją do zmiany decyzji. Gdy nie pomogły prośby i groźby, zaczęły się tortury: dziewczynkę bito, łamano kołem, polewano gorącym olejem i palono ogniem, choć legendy podają, że wiele z tych okrutnych czynów było udaremnianych przez anioła, bo Krystyna znajdowała się pod jego ochroną. W końcu według jednego z przekazów przywiązano jej do szyi kamień i utopiono. Święta Krystyna z Bolseny jest patronką  marynarzy i młynarzy.

» Lubisz biografie interesujących ludzi? Kliknij i poznaj niezwykłe kobiety, które zawróciły w głowach Józefowi Piłsudskiemu i innym ojcom polskiej niepodległości!

Święta Lidia

Żyła w I wieku, a na chrześcijaństwo nawróciła się podobno wskutek rozmów oko w oko z samym świętym Pawłem z Tarsu – apostołem. Wyrabiała i sprzedawała purpurę, czyli luksusową tkaninę, z czego można wnioskować, że na brak pieniędzy nie narzekała. Jej dom w Filippi stał się ośrodkiem życia chrześcijańskiego. Święta Lidia jest patronką farbiarzy.

Święta Lilianna

Trudno dotrzeć do konkretnej świętej o tym imieniu, jednak niektóre źródła podają, że patronką Lilianny może być święta Lilioza z Kordoby. Żyła w IX wieku na terenie dzisiejszej Hiszpanii, gdzie chrześcijanie nie mogli się czuć zbyt bezpiecznie ze względu na prześladowania ze strony Maurów. Początkowo ani ona, ani jej mąż (późniejszy święty Feliks) nie przyznawali się do swojej wiary, jednak w końcu wyszli z ukrycia, za co zostali aresztowani i publicznie ścięci.

Na następnej stronie poznasz losy świętych imienników Macieja, Małgorzaty, Mirosława, Piotra, Roberty, Ryszardy, Teresy, Urszuli i Wiesławy!

Polecane artykuły z tej kategorii:

2 komentarze

 1. Ela pisze:

  Święta Katarzyna chyba zostanie moją idolką! Mądra dziewczyna,zawsze. mówiłam, że kobiety to inteligentne bstie. Szkoda że się nie załapałam do zestwienia. Pozdrawiam!

  • Polka50plus.pl pisze:

   Piszesz i masz – oto kilka słów o Twojej patronce. Choć na pewno można by więcej, bo święta Elżbieta to właściwie taka szycha wśród świętych 🙂
   Była żoną kapłana Zachariasza, kuzynką samej Marii z Nazaretu i matką Jana Chrzciciela, którego urodziła w podeszłym wieku, choć wcześniej uchodziła za bezpłodną. Była bardzo cnotliwa i pobożna. Nikt nie wie, gdzie spoczywają jej relikwie. W ikonografii przedstawiana jest zawsze ze swoim mężem. Jest patronką matek, żon i położnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *