Gdy on kocha ją, a jego kocha inna…

chris norman w polsce 2020

The Yen, The Sphynx, The Elizabethans… To wszystko nazwy jednego zespołu, ale założymy się, że nic wam one nie mówią. Wystarczy jednak podpowiedzieć, że w roku 1975 grupa przyjęła ostatecznie nazwę Smokie i wszystko staje się jasne!

Filarami tej legendarnej brytyjskiej kapeli byli gitarzyści Alan Silson i Terry Uttley oraz oczywiście wokalista Chris Norman. Uwaga! Ten ostatni wkrótce zagra wyjątkowy koncert na warszawskim Torwarze. Usłyszymy na nim utwory z najnowszych płyt wokalisty oraz legendarne hity, które w latach 70. i 80. królowały na europejskich listach przebojów.

Jest wśród nich oczywiście „Living Next Door To Alice”, czyli dość smutna (choć bardzo wpadająca w ucho!) opowieść o miłości mężczyzny do sąsiadki o imieniu Alicja. Jaka historia wiąże się z tym nieśmiertelnym przebojem?

» Polska również miała swoje hity lat 70.! Poznaj historię „Małgośki” i kulisy jej drogi na szczyt!

Smokie wynosi na szczyty list przebojów… cudzy singiel!

Piosenka „Living Next Door To Alice”, czyli – w tłumaczeniu – „Mieszkając po sąsiedzku z Alice”, powstała w 1972 roku. Jej autorami byli Mike Chapman i Nicky Chinn – duet, który pisał przeboje między innymi dla legendarnej Suzi Quatro.

Utwór został pierwotnie skomponowany dla australijskiego zespołu New World. Smokie nagrali go dopiero w 1976 roku, jednak to dzięki nim piosenka stała się światowym hitem.

„Living Next Door To Alice” była numerem jeden na listach przebojów m.in. w Australii, Austrii, Niemczech, Irlandii, Holandii, Norwegii i Szwajcarii.

chris norman koncert w polsce 2020

» Niektóre przeboje zapadają w pamięć na wiele lat, inne świat odkrywa dopiero po latach. Przeczytaj, do jakiego polskiego hitu tańczyli mieszkańcy wszystkich kontynentów!

Kim do diabła jest Alice?

„Living Next Door To Alice” to piosenka o miłości. Do tego klasyka gatunku, bo o miłości nieodwzajemnionej i nie do końca wyznanej. Bohater dowiaduje się od swojej znajomej, Sally, że ich wspólna sąsiadka, Alice, się wyprowadza. Dla mężczyzny to szok, bo od 24 lat podkochiwał się w Alice, chociaż nigdy jej tego powiedział. Nie pociesza go nawet fakt, że w nim z kolei od niemal ćwierćwiecza podkochiwała się… Sally.

O sile i popularności przeboju świadczy choćby to, że piosenka doczekała się parodii, która też stała się międzynarodowym hitem!

W 1995 roku Smokie wraz z angielskim komikiem sparodiowali utwór, nadając mu tytuł: „Who The Fuck Is Alice?” („Kim do cholery jest Alice?”). Jeszcze ostrzejszą wersję stworzył niedługo potem duński zespół Gompie. Oprócz tego, że chórki albo publiczność w odpowiednich fragmentach piosenki dopytywali o Alice, zmieniono także kilka innych wersów, przez co romantyczny pierwotnie tekst stał się znacznie bardziej nieprzyzwoity.

Lider zespołu Smokie zagra w Polsce!

chris norman smokie koncert 2020

Chris Norman rozstał się z zespołem Smokie w 1986 roku, rozpoczynając solową karierę. Wydał od tego czasu aż kilkanaście płyt!

Artysta w przyszłym roku odwiedzi Polskę. 18 kwietnia 2020 roku zagra w Warszawie w hali COS Torwar, a jego fani będą mogli posłuchać zarówno utworów z solowych płyt Normana, jak i największych przebojów zespołu Smokie.

Usłyszymy m.in. „Midnight Lady”, „Baby I Miss You” oraz oczywiście „Living Next Door To Alice”. Szkoda byłoby przegapić takie wydarzenie!

Bilety dostępne są na stronie ebilet.pl. Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/cos-torwar/chris-norman/1290165874512395/

Posłuchaj tego jeszcze raz!

Z jakim momentem w życiu kojarzą wam się przeboje zespołu Smokie?

» Jakiej muzyki słuchało się na prywatkach w latach 80.? Wybierz się z nami w podróż do domówek z tamtych lat!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *