Tribute To… Polacy w hołdzie zmarłym wokalistom

George-Michael-Whitney-Houston-Michael-Jackson

Foto: Cortuesy of Special Collections, University of Houston Libraries, PH2 Mark Kettenhofen, Casta03

Już wkrótce czeka nas niezwykłe wydarzenie muzyczne. W sześciu miastach Polski w październiku i listopadzie odbędą się koncerty, podczas których najwięksi polscy artyści zaśpiewają kultowe przeboje takich przedwcześnie zmarłych gwiazd, jak Whitney Houston, George Michael, Freddie Mercury, Michael Jackson i wielu innych!

Niezapomniane widowisko

Podczas koncertów „Tribute To…” na scenie będzie można zobaczyć Krzysztofa Cugowskiego, Justynę Steczkowską, Tatianę Okupnik, Andrzeja Piasecznego, Anię Dąbrowską, Katarzynę Cerekwicką, Janusza Radka, Kasię Moś, Tomsona i Barona. Wokalistom towarzyszyć będzie 100-osobowa orkiestra symfoniczna, 80-osobowy chór oraz tancerze i akrobaci.

Artyści oddadzą hołd gwiazdom, które zbyt wcześnie odeszły od nas w ciągu ostatnich lat, jednak ich przeboje na zawsze wpisały się do historii światowej muzyki. Usłyszymy piosenki takich twórców, jak Prince, Michael Jackson, George Michael, Amy Winehouse, Whitney Houston, Joe Cocker, Freddie Mercury i John Lennon.

» Znane przeboje w nowych aranżacjach? Co powiesz na Meryl Streep śpiewającą Bruce’a Springsteena? Kliknij i przeczytaj o filmie Nigdy nie jest za późno!

Wspominamy gwiazdy, które odeszły

smierc-Michaela-Jacksona

Foto: Pixabay

W ciągu ostatnich lat najwięcej emocji wzbudziła śmierć Michaela Jacksona. Król Popu zmarł w południe, 25 czerwca 2009 roku w wynajmowanej przez siebie rezydencji w Los Angeles. Po trwającym dwa lata dochodzeniu za winnego nieumyślnego zabójstwa piosenkarza uznano jego osobistego lekarza, Conrada Murraya. Podał on Jacksonowi propofol – lek usypiający, którego stosowanie w warunkach domowych jest zakazane, a który doprowadził do nagłego zatrzymania krążenia, mimo że organizm muzyka był w momencie śmierci w stosunkowo dobrym stanie.

Śmierć Michaela Jacksona sparaliżowała Internet. Google, Twitter i Wikipedia uległy awarii wskutek masowego wyszukiwania informacji na temat zmarłego artysty.

Najwięcej czasu upłynęło od śmierci Johna Lennona. Gwiazda słynnego Beatlesa zgasła 8 grudnia 1980 roku, kiedy to owładnięty obsesją na punkcie brytyjskiego muzyka psychofan, Mark David Chapman, zastrzelił go przed wejściem do jego rezydencji na Manhattanie.

Kilka godzin przed oddaniem strzałów do Lennona jego zabójca uścisnął artyście dłoń i poprosił o autograf. Otrzymał go.

» Czy wiesz, że w sklepach pojawiła się nowa płyta Beatlesów, a w sieci ich najnowszy teledysk? Jak to możliwe? Kliknij i przeczytaj TU!

24 listopada 1991 roku pożegnaliśmy Freddiego Mercury’ego. Frontman grupy Queen zmarł w wieku 45 lat w swoim domu w Londynie na grzybicze zapalenie płuc związane z osłabieniem odporności wywołanym AIDS.

Najmłodszą spośród wspominanych na koncercie „Tribute To…” artystką jest Amy Winehouse. Niezwykle utalentowana angielska piosenkarka soul i jazz, kompozytorka oraz autorka tekstów zmarła 23 lipca 2011 roku wskutek wstrząsu wywołanego zatruciem alkoholowym. Miała wówczas 27 lat, przez co dołączyła do Klubu 27. Nazwa ta w kulturze masowej oznacza grupę artystów, którzy odeszli z tego świata właśnie w wieku 27 lat. Należą do nich także Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison i Curt Cobain.

Pół roku po śmierci Amy Winehouse, 11 lutego 2012 roku, pożegnaliśmy znaną z potężnego wokalu Whitney Houston, nazywaną „Głosem”. Artystka utonęła w wannie w pokoju hotelowym w Beverly Hills, choć do jej śmierci bez wątpienia przyczyniło się zażywanie kokainy i problemy z sercem. Tragiczne odejście Houston miało niestety jeszcze tragiczniejszą kontynuację. 3 lata później w podobnych okolicznościach zmarła jej jedyna córka, Bobbi Kristina Brown. 22-latka odeszła po półrocznej śpiączce wywołanej podtopieniem w wannie wskutek zatrucia alkoholem i narkotykami.

Ceremonię pogrzebową Whitney Houston zakończyło odtworzenie jej przeboju „I Will Always Love You”, a Kevin Costner w mowie pożegnalnej stwierdził, że „Whitney jest już w domu”.

22 grudnia 2014 roku zgasła z kolei gwiazda Joego Cockera. Legendarny wokalista rockowy i popowy odznaczony w 2007 roku Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla muzyki zmarł na raka płuc.

Niecałe dwa lata później, 21 kwietnia 2016 roku świat pożegnał kontrowersyjnego Prince’a. Jego występy i kreacje sceniczne wzbudzały wiele skrajnych emocji, choć nie sposób mu odmówić talentu i wkładu w światowe dziedzictwo muzyczne. Artysta zmarł w wieku zaledwie 58 lat wskutek przedawkowania opioidów w swojej posiadłości w miejscowości Chanhassen w amerykańskim stanie Minnesota.

Listę zamyka zmarły 25 grudnia 2016 roku George Michael. Brytyjski piosenkarz o grecko-cypryjskich korzeniach (jego prawdziwe nazwisko to Georgios Kyriacos Panayiotou) odszedł wskutek choroby mięśnia sercowego oraz stłuszczenia wątroby. Znamienny jest fakt, że gwiazda współtwórcy kultowego świątecznego przeboju „Last Christmas” zgasła dokładnie w dzień Bożego Narodzenia.

zmarli-artysci-koncert

Foto: Pixabay

Koncert „Tribute To…” poprowadzą Edyta Herbuś i Piotr Polk.

Program trasy koncertowej „Tribute To…” przewiduje występy w następujących miastach:

19.10, godz. 20:00 – Hala Spodek, Katowice
22.10, godz. 20:00 – Torwar, Warszawa
02.11, godz. 20:00 – Hala Arena, Toruń
08.11, godz. 20:00 – Hala Arena, Poznań
18.11, godz. 20:00 – Hala Globus, Lublin
21.11, godz. 20:00 – Hala Stulecia, Wrocław

Bilety w cenie od 79 zł do nabycia na stronie Agencji Koncertowej Royal Concert.

Jakie przeboje wspominanych w koncercie artystów najbardziej zapadły wam w pamięć? Przypomnijcie ich tytuły w komentarzach!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *