Dwóch papieży, dwie wizje Kościoła…

franciszek benedykt xvi spotkanieFoto: Mondarte, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe

Pod koniec 2019 roku w wybranych kinach oraz w telewizji internetowej Netflix zadebiutował film o nietypowej tematyce. O tym, czego dotyczy „Dwóch papieży”, mówi nam sam tytuł. Sposób, w jaki podjęto ten temat, jest już jednak mniej oczywisty…

Absolutne gwiazdy światowego kina – Jonathan Pryce i Anthony Hopkins – w rolach współczesnych głów Kościoła: papieży Franciszka i Benedykta XVI to tylko jeden z powodów, dla których warto zobaczyć ten niezwykły film. Koniecznie poznaj kolejne!

» Szukasz idealnej rozrywki na wieczór w babskim gronie? Sprawdź naszą listę ponadczasowych filmów, które warto obejrzeć z przyjaciółkami!

Biografia z nutą refleksji

Podczas seansu jesteśmy świadkami dialogu pomiędzy papieżem Franciszkiem a byłym już papieżem Benedyktem XVI – dialogu pomiędzy Kościołem, który zamierza iść z duchem czasu, a tym opartym na ścisłych, konserwatywnych zasadach.

Dwóch kardynałów, zaczynających jako ideowi przeciwnicy, z czasem odnajduje nić porozumienia, tocząc przy okazji głęboką, wielopoziomową dyskusję, jakże ważną dla pozycji Kościoła w XXI wieku.

W filmie przedstawiono okres od konklawe w 2005 roku do wyboru Jorge Mario Bergoglio na głowę Kościoła. Pomimo tego, że z dużą dokładnością na ekranie pokazane są fakty historyczne (czasami lekko naciągnięte, aby odpowiadać narracji), “Dwóch papieży” nie jest biografią – i pokazuje to na każdym kroku.

Głównym wątkiem jest tutaj konflikt pomiędzy dwiema różnymi wizjami Kościoła rzymskokatolickiego. W filmie jesteśmy naocznymi świadkami walki tradycji z postępem – walki, która toczy się w Stolicy Apostolskiej (i nie tylko) już od wielu lat.

Cały film podszyty jest niebanalnym humorem, który wydaje się jednak w pełni taktowny i nienachalny. Podczas seansu możemy na przykład śledzić dwóch kardynałów, oglądających wspólnie mecz piłki nożnej między Niemcami a Argentyną. Dzięki tym drobnym smaczkom i żartom sytuacyjnym film ogląda się łatwo i przyjemnie, mimo że porusza on tak ważny dla chrześcijan temat.

Gra aktorska na najwyższym poziomie

W rolę papieża Benedykta XVI wcielił się sam Anthony Hopkins, znany z takich hitów jak seria filmów o Hannibalu Lecterze, “Joe Black” czy “Hitchcock”. Sama obecność jego nazwiska w obsadzie od początku mogła świadczyć o tym, że postać kardynała Ratzingera zostanie odegrana nienagannie.

Nie inaczej zresztą było w przypadku papieża Franciszka, w którego postać wcielił się Jonathan Pryce. Znany z udziału w takich superprodukcjach, jak „Nieustraszeni bracia Grimm”, „Piraci z Karaibów” czy „Gra o tron”, walijski aktor doskonale odegrał postępowego, pogodnego kardynała, już w ciągu pierwszych minut filmu zyskując sympatię widzów.

dwoch papiezy anthony hopkins jonathan pryceFoto: Elena Torre, Honeyfitz, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0 Ogólny

Gra aktorska jest jednym z największych atutów filmu, który sprawia, że ciężko się od niego oderwać.

Oczywiście “Dwóch papieży” posiada również pewne słabe punkty – jeden z nich szczególnie rzucił mi się w oczy, zwłaszcza że wywołał kontrowersję u pewnej części widowni.

Postacie kardynałów są odrobinę przerysowane; twórcy filmu uparcie starali się stworzyć dwie całkowicie skrajne, kontrastujące ze sobą osobowości. Podczas seansu niestety wyraźnie to widać, bo momentami robi się wręcz groteskowo. Biorąc jednak pod uwagę charakter produkcji, można przymknąć oko na ten pojedynczy detal.

» Lubisz seriale? Poznaj 5 seriali na kanale Netflix, które trafiają w gusta dojrzałych kobiet!

Nie tylko dla katolików

Mogłoby się wydawać, że film „Dwóch papieży” stworzony został z myślą o katolikach, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat głowy Kościoła. Tymczasem to również niesamowity seans dla osób innego wyznania, który nie faworyzuje żadnej ze stron.

To przede wszystkim dobry film, który warto obejrzeć bez względu na wyznanie i przekonania. Już pierwsze sceny konklawe dają nam do zrozumienia, że mamy tutaj do czynienia z niesamowitą produkcją, która będzie zaskakiwać nas każdym kadrem.

To film do obejrzenia w domu dla tych, których szczególnie interesuje temat pozycji Kościoła w dzisiejszych czasach i którzy jednocześnie nie zamierzają czuć się urażeni kilkoma drobnymi żartami na jego temat. Wszak “Dwóch papieży” pomimo nieco humorystycznej konwencji pokazuje pełen szacunek do obu kardynałów i ich poglądów.

Przemiany Kościoła rzymskokatolickiego zostały tutaj pokazane w taki sposób, że zaintrygują również te osoby, które nie są z nim bezpośrednio związane. W końcu to, co dzieje się w Watykanie, dotyczy każdego z nas – bez względu na to, jaką religię wyznajemy.

dwoch papiezy plakatDwóch papieży” (“The Two Popes”)
dramat, komedia, USA, Argentyna, Włochy, 2019
Reżyseria: Fernando Meirelles
Obsada: Anthony Hopkins, Jonathan Pryce
Premiera w Polsce: 12 grudnia 2019
Z kim obejrzeć: z przyjaciółką lub najbliższą rodziną – osobami wierzącymi… lub nie
Ocena:
ocena 5 na 5

Zobacz zwiastun:

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *