Dlaczego i jak obchodzimy Święto Trzech Króli?

trzech kroli

Foto: Pixabay

Święto Trzech Króli – niby bardzo ważne i kluczowe dla kościoła katolickiego, jednak przez większość z nas traktowane tylko jako kolejny dzień wolny od pracy.

Tymczasem z uroczystością Objawienia Pańskiego, bo tak brzmi pełna nazwa obchodzonego 6 stycznia święta popularnie zwanego dniem Trzech Króli, wiąże się wiele pasjonujących, często wręcz dziwacznych tradycji, które naprawdę warto poznać!

» Szukasz niebanalnych i inspirujących życzeń świątecznych dla swoich bliskich? Wybierz jedną z naszych propozycji!

Dlaczego jest tak ważne?

Współcześnie Trzech Króli w Polsce obchodzi się raczej kameralnie, dlatego zaskoczyć może fakt, że dawni chrześcijanie 6 stycznia obchodzili Boże Narodzenie. Jednocześnie świętowano również Chrzest Pański i pierwszy cud Chrystusa w Kanie Galilejskiej. Dopiero w IV w. zaczęto je obchodzić jako osobne święta.

Święto Trzech Króli upamiętnia objawienie się Boga człowiekowi, obecność Boga w historii człowieka oraz ludzką zdolność do rozumowego poznania Boga. Inna nazwa tej uroczystości to Epifania – z greckiego: objawienie, ukazanie się.

» W okolicach święta Trzech Króli wiele z nas planuje już pozbycie się choinki z domu. Zanim wyrzucisz drzewko, dowiedz się, jak to zrobić prawidłowo i… legalnie!

To, jak obchodzimy święto Objawienia Pańskiego oraz dlaczego je obchodzimy, wiąże się z wieloletnią tradycją chrześcijańską. Na przestrzeni lat pewne zwyczaje jednak wyewoluowały i zmieniły się w zależności od regionu. Dowiedz się, jak obchodzone jest Święto Trzech Króli w Europie!

Trzech Króli w Polsce

Najbardziej znanym polskim elementem uroczystości Objawienia Pańskiego jest tzw. Orszak Trzech Króli. Odświętna parada organizowana jest zarówno w dużych miastach, jak i nieco mniejszych miejscowościach. Uczestnicy orszaku przemierzają ulice miast śladami głównych bohaterów wydarzenia – królów Kacpra, Melchiora i Baltazara. W ramach parady odbywają się jasełka, konkursy i koncerty kolęd, ale również zbiórki charytatywne. Od 2010 roku funkcjonuje fundacja Orszak Trzech Króli, która co roku 6 stycznia zbiera pieniądze dla ubogich rodzin.

orszak trzech kroli

Foto: Pixabay

Co roku w największych (ale nie tylko!) miastach Polski organizowane są pochody z okazji Święta Trzech Króli. Uczestniczą w nich kolorowi przebierańcy i zwierzęta.

Niektóre zwyczaje na Trzech Króli odeszły już niestety w zapomnienie lub przetrwały wyłącznie regionalnie. Dotyczy to przede wszystkim kolędowania, w ramach którego 6 stycznia przebrane dzieci odwiedzały domy i śpiewały kolędy. Obecnie tradycja ta jest rzadziej kultywowana – kolędnicy częściej działają pierwszego i drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia.

» Tradycje chrześcijańskie nie mają przed tobą tajemnic? A co powiesz na naszych świętych… prosto z Facebooka?

Trzech Króli w Niemczech

Święto Objawienia Pańskiego jest zaskakująco hucznie obchodzone u naszych zachodnich sąsiadów. Ustanowiono je dniem wolnym od pracy w trzech landach: Bawarii, Saksonii i Badenii. W przeciwieństwie do polskiej tradycji, w Niemczech zwyczaj kolędowania ma się bardzo dobrze. Przebrane dzieci odwiedzają nie tylko domy, ale również Urząd Kanclerski, umilając politykom czas tradycyjnymi kolędami.

Do najpopularniejszych niemieckich tradycji z okazji Święta Trzech Króli zalicza się kolędowanie, popularne już w XVI wieku. Przebrane za Trzech Króli dzieci odwiedzają sąsiednie domy, śpiewając kolędy i zbierając datki dla potrzebujących.

Kolędowanie jest jedną z największych akcji charytatywnych w Niemczech, podczas której dzieci zbierają datki dla swoich uboższych kolegów. Jest to wspaniała okazja na to, by wesprzeć potrzebujących i jednocześnie posłuchać najpiękniejszych kolęd!

Trzech Króli we Francji

We Francji zwyczaj na 6 stycznia jest nieco bardziej świecki, jednak bez wątpienia tak samo interesujący. Tego dnia przygotowuje się specjalne ciasto Galette des Rois, dodając do niego… ceramiczną figurkę! Dawniej zastępował ją bób lub ziarno. Osoba, która trafi na kawałek ciasta z figurką, zakłada papierową koronę i zostaje okrzyknięta królem. Ten szczęśliwy traf jest również zwiastunem dobrobytu w rozpoczynającym się roku.

galette des rois

Foto: Pixabay

We Francji sprzedawane są obecnie gotowe ciasta Gallete des Rois zawierające najróżniejsze figurki. Niektórzy chętnie je kolekcjonują, tworząc później w swoich domach wystawki.

Co ciekawe, swego czasu podobna tradycja była obchodzona w Polsce. Zamiast bobu lub ceramicznej figurki do ciasta wkładano migdał – jego znalezienie wiązało się z dobrobytem na cały rok, a szczęśliwy znalazca otrzymywał tytuł królowej lub króla migdałowego.

Trzech Króli we Włoszech

Kiedy my obchodzimy święto Objawienia Pańskiego, Włosi hucznie świętują Befanę, która na swój sposób odpowiada naszym polskim Mikołajkom i jednocześnie stanowi zwieńczenie okresu bożonarodzeniowego. Tego dnia grzeczne dzieci otrzymują od przewrotnej wiedźmy, zwanej La Befana, cukierki i prezenty, a te mniej posłuszne zamiast upominku dostaną węgiel.

befana

Foto: Pixabay

» Lubisz poszerzać swoje horyzonty? Sprawdź, o co chodzi w słynnym amerykańskim Święcie Dziękczynienia!

Na szczęście Włosi mają litość również dla niegrzecznych dzieci. Funkcję węgla pełnią tutaj specjalne, barwione na czarno cukierki, które w okolicach 6 stycznia można znaleźć w każdym sklepie.

Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek jakoś wyjątkowo świętować Trzech Króli?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *