Cienie i blaski pracy w opiece w Niemczech

Opieka nad seniorem w Niemczech

Praca w opiece w Niemczech obrosła w wiele mitów, z których większość nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Prawda jest taka, że opieka nad osobami starszymi nie należy do łatwych, jednak może przynieść satysfakcję oraz spore dochody. Co ważne, w pracy tej szczególnie cenione są Polki w wieku 50+, które często mają duże problemy z przebiciem się na polskim rynku pracy, a za granicą są bardzo pożądanymi pracownikami.

Sprawdźmy więc, jakie są realia pracy w opiece u naszego zachodniego sąsiada.

Na co można liczyć?

Zacznijmy od tej przyjemniejszej strony, która zawsze interesuje wszystkich najbardziej – czyli od zarobków.

Oczywiście, na rynku nie ma jednej stawki, a te, które występują, uzależnione są od tego, jak wiele wymagań stawianych przez rodziny spełnia opiekunka.

Agencja opiekunek Veritas Opieka, która od wielu lat co roku wysyła do Niemiec tysiące opiekunek, oferuje najczęściej miesięczne zarobki w kwocie w okolicach 1800 euro netto.

Co ważne, opiekunka ma także zapewnione darmowe lokum, najczęściej swój pokój w domu czy mieszkaniu seniora, którym się opiekuje. Do tego dochodzą koszty wyżywienia opiekunki, które ponosi senior lub jego rodzina.

Dzięki temu koszty życia w Niemczech dla opiekunki seniora są prawie zerowe i większość z zarobionej kwoty można odłożyć. Tak więc praca w opiece w Niemczech jest bardziej opłacalna niż inne prace, gdzie przy niższej niż tu pensji trzeba samemu znaleźć, a następnie opłacić mieszkanie oraz wyżywienie.

Jakie są wymagania?

Jeśli chodzi o wymagania do pracy w opiece w Niemczech, to najważniejsza jest znajomość języka niemieckiego. Komunikacja z seniorem jest bardzo ważna i nawet podstawowa znajomość języka naszych zachodnich sąsiadów będzie plusem. Oczywiście, im poziom znajomości tego języka jest wyższy, tym na wyższe wynagrodzenie może liczyć opiekunka.

Opieka nad seniorem w Niemczech

Druga bardzo ważna sprawa to doświadczenie w opiece nad osobami starszymi lub chorymi. Nie musi być to doświadczenie związane z pracą w domu seniora czy szpitalu. Chętnie przyjmowane są także panie, które opiekowały się swoimi bliskimi.

Oczywistym jest także, że praca w Niemczech wymaga dyspozycyjności oraz pewnego rodzaju odporności na rozłąkę z rodziną, chociaż jej okresy nie są tak długie, jakby mogło się wydawać. Zlecenia trwają przeciętnie około 6 tygodni i po takim czasie opiekunka zjeżdża do kraju, wymieniając się ze swoją zmienniczką.

Dlaczego dojrzałe Polki są tak cenione?

Polki w wieku powyżej 50 lat są bardzo cenionymi pracownicami w opiece w Niemczech. Właściwie dlaczego tak jest?

Z jednej strony chodzi o tak zwany kod kulturowy, który w Polsce wręcz nakazuje opiekę nad starszymi oraz osobami potrzebującymi opieki.

Rola ta najczęściej przypadała kobietom, a więc posiadają one doświadczenie w tego typu pracach.

Liczy się także ich bogate doświadczenie życiowe, poczucie odpowiedzialności za drugą osobę oraz umiejętności łączenia wielu aktywności jednocześnie, czyli np. opieki nad potrzebującym oraz prowadzenia domu. Te umiejętności oraz wartości, chociaż mogą wydawać się dla wielu oczywistością, są coraz mniej rozpowszechnione w młodszych pokoleniach.

Opieka nad seniorem w Niemczech

Oferty pracy w opiece w Niemczech publikowane są na stronie Veritas Opieka: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *