5 ciekawostek z planu „Titanica“

titanic statek

Opinie na temat „Titanica“ Jamesa Camerona od zawsze były podzielone. Niektórzy uważają film za wzruszające dzieło sztuki, inni nazywają go przereklamowanym i kiczowatym.

Jednak bez względu na to, jakie zdanie mamy na temat „Titanica“, nie możemy zaprzeczyć, że z całą pewnością zasłużył na miano kultowego. Nie bez powodu scena „lotu“ nad Atlantykiem znalazła się na naszej liście 8 najbardziej romantycznych scen filmowych.

Ale „Titanic“ to nie tylko przerysowany romantyzm i opowieść z tragicznym zakończeniem, które poruszyło miliony kobiet (i mężczyzn!) na całym świecie. Ten trzygodzinny film jest prawdziwą kopalnią smaczków i interesujących faktów z planu, które przeciętny widz może bardzo łatwo przegapić. Myślisz, że wiesz już wszystko o jednym z najbardziej kultowych romansów wszech czasów? Sprawdź nasze ciekawostki o „Titanicu“!

1. Kto narysował akt Rose?

rysunek

Fani filmu z pewnością pamiętają scenę, w której Rose po zobaczeniu przepięknych aktów w wykonaniu Jacka zapragnęła mieć swój własny, nagi portret. Ten moment był niezwykle intymny, zmysłowy i pozwolił nam poznać inną, bardziej buntowniczą stronę młodej kobiety. Wielu osobom to właśnie scena rysowania aktu najbardziej zapadła w pamięć ze względu na jej wyjątkowy wydźwięk.

Leonardo DiCaprio bez dwóch zdań jest niezwykle utalentowanym aktorem, ale nie ma zdolności artystycznych. Dlatego zarówno akt Rose, jak i inne prace Jacka Dawsona narysował… reżyser filmu, James Cameron.

Wychodzi więc na to, że James Cameron nie tylko wyreżyserował jeden z najbardziej kultowych filmów wszech czasów, ale również okazał się utalentowanym artystą. Oryginalny akt Rose został wystawiony na aukcji w 2011 roku. Sprzedano go za 16 tysięcy dolarów, czyli około 60 tysięcy złotych.

Najbardziej zagorzałych fanów czytających ciekawostki o „Titanicu“ z pewnością ucieszy wiadomość, że dokładną kopię oryginalnego rysunku z autografem Jamesa Camerona można dziś kupić w serwisie Amazon. Jej cena to około 250 dolarów.

2. Starsza para w „Titanicu“

starsza para dłonie

Część z was może pamiętać wzruszającą scenę, w której starsza para w momencie zatonięcia statku leży razem w łóżku, czekając na śmierć. Mało kto wie jednak, że ta scena została zainspirowana prawdziwą historią Idy i Isidora Straussów, pary małżonków pochodzących z Nowego Jorku.

Ida Strauss zrezygnowała z miejsca w łodzi ratunkowej, aby zostać razem ze swoim mężem. Kiedy zaproponowano, by Isidor popłynął razem z nią, ten odmówił, nie chcąc zajmować miejsca dla kobiet i dzieci, które wciąż przebywały na pokładzie tonącego statku.

Małżonkowie odstąpili miejsce służącej, której następnie Ida oddała również swój płaszcz.

Podobno odchodząc na pokład tonącego Titanica, kobieta powiedziała o sobie i o swoim mężu: „Żyliśmy razem i umrzemy razem”. Para zmarła po 41 latach małżeństwa, razem, tak jak zapowiedziała Ida.

3. Ogromny budżet

finanse dolar estetyka

Czy wiedzieliście, że produkcja filmu „Titanic“ kosztowała więcej niż budowa prawdziwego statku, który zatonął w 1912 roku?

Konstrukcja statku kosztowała 7,5 miliona dolarów, co w przeliczeniu na dzisiejszą wartość dolara możemy oszacować na 120-150 milionów. Z kolei produkcja filmu wiązała się z kosztami w wysokości aż 200 milionów dolarów!

Budżet pochłonięty przez film zwrócił się jednak kilkukrotnie. „Titanic“ był pierwszym filmem, który przekroczył magiczną barierę miliarda dolarów przychodu. Dziś jego dochody szacuje się na około 2,2 miliarda dolarów, a na liście najbardziej dochodowych filmów wciąż znajduje się na trzecim miejscu – tuż za „Avengers: Koniec gry“ oraz „Avatarem“, również w reżyserii Jamesa Camerona.

4. Madonna jako Rose?

madonna skandalistkaFoto: David Shankbone, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Najbardziej szokujące ciekawostki o „Titanicu“ zazwyczaj dotyczą pierwotnej obsady. Dziś nie potrafimy wyobrazić sobie w roli Rose nikogo prócz Kate Winslet. Początkowo jednak w głównej kobiecej roli w filmie miały pojawić się inne, bardziej znane aktorki.

James Cameron w roli Rose DeWitt Bukater widział m.in. Nicole Kidman, Angelinę Jolie, Jennifer Aniston, Winonę Ryder czy nawet… Madonnę! Ostatecznie jednak to mniej znana jak na ten czas Kate Winslet zgarnęła rolę, która okazała się kluczowa w jej dopiero rozkwitającej karierze.

Winslet przed rozpoczęciem zdjęć do filmu miała zaledwie 19 lat i pracowała w barze kanapkowym. Przed swoją wielką rolą wystąpiła jedynie w pięciu mało znanych filmach. Tym, co przekonało Camerona do wybrania jej do roli Rose, było jej zaangażowanie i determinacja. Podobno Kate Winslet wysłała mu nawet bukiet róż z dopiskiem „od Twojej Rose“. Kto byłby w stanie jej odmówić?

» Ciekawostki na temat Madonny to zresztą kolejny, niezwykle fascynujący temat. Poznajcie 10 szokujących faktów z życia znanej skandalistki!

5. Przepiękny gest ze strony obsady

serce

Do 2009 roku ostatnią żyjącą pasażerką Titanica była Elizabeth Gladys Dean, bardziej znana jako Millvina Dean. W momencie wejścia na pokład w 1912 kobieta miała zaledwie dwa miesiące i trzynaście dni, co jednocześnie czyniło ją najmłodszą pasażerką statku.

W 2008 roku kobieta borykała się z poważnymi problemami zdrowotnymi i finansowymi, które zmusiły ją do wyprzedania dużej części dobytku, w tym przedmiotów o sporej wartości sentymentalnej. Wśród nich znajdowały się również pamiątki z katastrofy Titanica.

Ta sprawa przyciągnęła uwagę reżysera Jamesa Camerona, a także Leonardo DiCaprio i Kate Winslet, którzy postanowili wesprzeć kobietę finansowo. Łącznie obsada przekazała Millvinie Dean 30 tysięcy dolarów. Pozwoliło to na sfinansowanie pobytu w domu spokojnej starości i pokrycie kosztów leczenia.

A jakie jest wasze zdanie na temat „Titanica“ – uważacie go romans wszech czasów czy przereklamowany kit?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *