Zaproszenie do niezwykłego świata dziecka z autyzmem

recenzja niezwykly talent iris grace

Foto: Pixabay

Oparte na faktach historie osób dotkniętych autyzmem to temat już niejednokrotnie poruszany w literaturze. Bohaterami powieści nierzadko są dzieci, którym zaburzenia ze spektrum autyzmu uniemożliwiają prawidłowy rozwój i kontakt z rodziną.

Jedną z takich książek jest „Niezwykły talent Iris Grace. Opowieść o małej dziewczynce i jej wyjątkowej kotce” – powieść całkowicie niepozorna, ale jednocześnie poruszająca, wciągająca, intymna.

Tym, co czyni „Niezwykły talent Iris Grace” książką zupełnie inną od wszystkich, jest fakt, że napisała ją matka chorej na autyzm dziewczynki. Mamy tu więc historię nie tylko prawdziwą, ale również opowiedzianą z perspektywy najbliższej osoby. W końcu kto zrozumie dziecko lepiej niż matka?

Idealna lektura na wieczór dla tych z nas, które lubią chwile wzruszenia, a w czytanych książkach doszukują się drugiego dna. Książka Arabelli Carter-Johnson doskonale łączy obie te cechy!

» Lubisz poruszające i nieoczywiste lektury? Sprawdź piękną powieść o aniołach, która wzrusza do łez!

Milcząca Fasolka

Iris Grace urodziła się dotknięta autyzmem głębokim. Choroba, która w dzisiejszych czasach zdaje się być już stosunkowo dobrze zrozumiana, oswojona, w tym wypadku okazała się dla rodziny dziewczynki ogromną tragedią.

Objawy, początkowo dyskretne i łatwe do przeoczenia, z każdym miesiącem życia Iris coraz bardziej się nasilają. Dziewczynka ucieka w swój własny świat, świat zabawek i książek, jednocześnie unikając kontaktu z bliskimi. Umiejętność mówienia zdaje się stopniowo zanikać, w efekcie czego Iris rzadko się odzywa i śmieje. Zagadkowe symptomy są dla jej rodziców coraz większym powodem do niepokoju i dopiero z czasem zaczynają się one układać w jedną, spójną całość. Autyzm głęboki to jednak diagnoza, która rodzi więcej pytań niż odpowiedzi.

niezwykly talent iris grace autyzm

Foto: Hal Gatewood/Unsplash

Każdy z nas, kto zna osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, wie, jak trudna i wymagająca może być relacja z nimi. „Niezwykły talent Iris Grace” to książka, która uświadamia nam jednak, że nie powinniśmy się poddawać, nawet gdy sytuacja wydaje się beznadziejna!

Autorka w swojej opowieści zwraca też uwagę na brytyjską służbę zdrowia, której postawa pozostawia wiele do życzenia. Specjaliści traktują autyzm Iris jako wyrok, praktycznie nie dając jej szansy na poprawę.

Terapia, choć niezbędna, jest powszechnie uznawana za mało skuteczną, co niemal zupełnie odbiera nadzieję zrozpaczonym rodzicom. Ci jednak, a w szczególności Arabella, pomimo beznadziejnej sytuacji decydują się walczyć o córkę, codziennie szukając nowych sposobów na zburzenie dzielącej ich bariery.

Historia pędzlem malowana

Po wielu próbach – i błędach – w końcu na światło dzienne wychodzi niesamowity talent Iris. Dziewczyna mimo swojego młodego wieku w mgnieniu oka rozwija zdolności malarskie. Już wcześniej zainteresowana rysowaniem błyskawicznie wciąga się w świat sztuki. Świat, który ją fascynuje i budzi ogromne skupienie, a jednocześnie zapewnia nieoczekiwane rezultaty w postaci wyjątkowych dzieł sztuki.

Obrazy malowane przez małą Iris są piękne, porównywane niejednokrotnie do tych spod pędzla Claude’a Moneta. Nic więc dziwnego, że rodzice decydują się wykorzystać talent dziewczynki, aby zdobyć fundusze na dalszą terapię i jednocześnie nagłośnić swoją historię. Dzięki temu uzyskują wsparcie (nie tylko finansowe!) którego zarówno Iris, jak i oni sami potrzebują.

Dla rodziców Iris anonimowi ludzie okazują się bardziej pomocni niż lekarze i nauczyciele. To oni bowiem dzielą się z nimi doświadczeniem, zapewniają im nadzieję i zwykłą, ludzką życzliwość. Ta natomiast często znaczy dużo więcej niż podręcznikowe podejście specjalistów.

Kot, który zburzył mury

niezwykly talent iris grace opowiesc o malej dziewczynce i jej wyjatkowej kotce

Foto: Veronika Homchis/Unsplash

Na tym jednak historia Iris Grace wcale się nie kończy. Sztuka, choć znacznie pomaga w zmniejszeniu dystansu pomiędzy dziewczynką a jej rodzicami, stanowi jedynie pojedynczy krok na długiej, być może niekończącej się drodze. Obok niej pojawia się kolejny etap, jakim jest poznawanie przyrody, a w szczególności zwierząt.

Wiele osób dotkniętych zaburzeniami ze spektrum autyzmu otwiera się dzięki zwierzętom. Niemi towarzysze są im bliżsi niż inni ludzie, co niekiedy stanowi kluczowy etap terapii.

W końcu Iris poznaje Thulę – niezwykłą, serdeczną kotkę, która wiernie towarzyszy jej podczas codziennych aktywności. To dzięki niej dziewczynka w końcu się otwiera, zaczyna więcej mówić, staje się ciekawa świata. Kotka staje się jej najbliższą przyjaciółką i jednocześnie prawdziwym przełomem w terapii dziewczynki.

» Kochasz koty? Poznaj 6 ras kotów dla dojrzałej (i wymagającej) kociary!

Historia Iris Grace to opowieść, która poruszy do głębi nie tylko tych, którzy znają trudy rodzicielstwa. Wzruszają nie tylko drobne sukcesy, ale i porażki Arabelli, która jest gotowa zrobić wszystko, aby zapewnić swojej córce godne życie. W piękny sposób opowiada o miłości, przyjaźni i sztuce – z happy endem!

Książka „Niezwykły talent Iris Grace” uczy nas, że nawet największe wady możemy zamienić w swoje atuty. Każda przeszkoda, którą napotykamy na swojej drodze, równie dobrze może pomóc nam nauczyć się czegoś nowego, postawić kolejny krok do celu. I na tym polega uniwersalność tej opowieści.

okladka niezwykly talent iris grace„Niezwykły talent Iris Grace. Opowieść o małej dziewczynce i jej wyjątkowej kotce”
Arabella Carter-Johnson
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Warszawa 2016
Ocena:
ocena 5 na 5

Jaka tematyka książek jest dla was najbardziej poruszająca?

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *