Test na HIV – jak go zrobić i dlaczego ty też powinnaś

HIV w wieku dojrzałym

Myślisz, że HIV cię nie dotyczy? To w sumie nic dziwnego, bo przez lata nikt cię przed tym nie ostrzegał.

Temat wirusa HIV i związanych z nim chorób w kontekście osób po 50. roku życia nie istniał. Podobnie zresztą jak nie było debat o seksie dojrzałych osób.

Nasze mamy i babcie nie rozmawiały z nami na „te” sprawy. Nie uczono o tym w szkole i nawet wśród znajomych był to temat wstydliwy.

Na szczęście należysz już do pokolenia bardziej świadomego. Seks jest dla ciebie ważny. Nauczyłaś się czerpać przyjemność z bliskości i dobrze się przy tym bawić.

Ale dzisiaj, w Światowy Dzień Walki z AIDS, chcemy ci przypomnieć, że przy całej tej dobrej zabawie zawsze warto pamiętać o bezpieczeństwie! I stawiać je absolutnie na pierwszym miejscu.

AIDS to nie choroba ludzi młodych

Początkowo za pandemię AIDS obwiniano osoby homoseksualne, szczególnie mężczyzn. Potem okazało się, że kobiety w związkach heteroseksualnych także chorują. Dziś wiemy już, że wirus HIV nie oszczędza nikogo. Dosłownie NIKOGO!

Co więcej, z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że zwiększa się zachorowalność w grupie wiekowej 50 plus. A winny temu jest brak edukacji seksualnej i właśnie to przeświadczenie, że jest to choroba młodszych, bardziej aktywnych seksualnie ludzi. Nic bardziej mylnego! 

Nie tak dawno lawinę komentarzy i oburzenie wywołał artykuł o zakażeniach wirusem HIV w sanatoriach. Rozpoczęła się dyskusja o rozwiązłości kuracjuszy.

Oczywiście, nie piszemy tego, aby kogokolwiek oceniać lub krytykować. Naszym celem jest pokazanie zagrożeń i uświadomienie, że choroby przenoszone drogą płciową dotyczą każdego i w każdym wieku.

Prezerwatywa chroni przed HIV
Pamiętaj, że z prezerwatyw możesz zrezygnować jedynie wtedy, kiedy jesteś od lat w stałym związku i kiedy naprawdę ufasz partnerowi.

Po menopauzie temat zabezpieczenia schodzi na drugi plan. Nie uprawiamy już seksu w celach prokreacyjnych, więc wydaje nam się, że temat ten zupełnie nas nie dotyczy.

Przypominamy jednak, że z prezerwatyw możesz zrezygnować jedynie wtedy, kiedy jesteś od lat w stałym związku i kiedy naprawdę ufasz partnerowi.

Historia jednej znajomości

Przypuśćmy, że poznałaś fajnego mężczyznę. Przystojny, szarmancki i na samą myśl o nim robi ci się ciepło na sercu. To wspaniałe uczucie i większość z nas to przeżyła.

Po kilku spotkaniach decydujesz się przenieść znajomość na wyższy poziom i lądujecie w łóżku. Macie już swoje lata – ty jesteś po menopauzie, więc myślisz, że można sobie odpuścić cały ten nieromantyczny kram z kondomami.

W tym szaleństwie namiętności zapominasz jednak o sobie i swoim bezpieczeństwie. Przyhamuj więc i poprosić partnera o nałożenie prezerwatywy!

Jeśli on zacznie cię przekonywać, że nie trzeba, że jest zdrowy i nic nie może się stać, zrezygnuj ze zbliżenia. Pamiętaj, że jeśli nie znasz dobrze drugiej osoby, jeśli nie znasz jego historii seksualnej, nie warto ryzykować swojego zdrowia dla kilku uniesień.

Seks w wieku dojrzałym
Nie wstydź się zabezpieczenia i czerp pełną radość z seksu.

Aby seks był wspaniały i dawał dużo radości, powinien być przede wszystkim bezpieczny. Dlatego jako nowoczesna kobieta nie wstydź się żądać zabezpieczenia. Ba, sama miej zawsze w torebce swoje ulubione prezerwatywy!

Podstawowa zasada brzmi: nie rezygnuj z prezerwatywy! To jedyna metoda chroniąca cię przed zakażeniem wirusem HIV i innymi chorobami wenerycznymi!

Testujmy siebie i partnerów

W Polsce z wirusem HIV żyje obecnie niecałe 28 000 osób. Warto jednak dodać, że są to tylko przypadki potwierdzone.

Jeśli wiemy, że w naszym kraju test na HIV wykonało ok. 10% społeczeństwa, możemy się tylko domyślać, jak wiele osób żyje bez świadomości swojej choroby

Test na HIV
Test na HIV możesz wykonać bezpłatnie i anonimowo.

Dlatego przed każdą niesamowitą przygodą polecamy wziąć partnera za rękę i zrobić wspólnie badania w kierunku zakażenia wirusem HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Badania wykonamy bezpłatnie i całkowicie anonimowo.

Jak żyć z wirusem HIV

Jak żyć z HIV
Życie po diagnozie nie musi się zmieniać. Leki antyretrowirusowe pozwalają długo i dobrze żyć.

Zarażenie wirusem HIV to nie wyrok. Ważne jest wczesne wykrycie wirusa, ponieważ jeśli podejmiemy odpowiednie leczenie, nie dopuścimy do rozwinięcia się AIDS.

Życie po diagnozie nie musi się zmieniać. Leki antyretrowirusowe pozwalają długo i dobrze żyć. Nie musimy się także bać o najbliższych, ponieważ nowoczesne leczenie, dostępne w Polsce, sprawia, że wirus jest niewykrywalny, a co za tym idzie, nie przenosi się go na inne osoby.

W Polsce działa 29 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, w których możemy uzyskać pomoc i informacje w zakresie tej choroby.

Jeśli nie mieszkasz w pobliżu takiego punktu, w tym roku został uruchomiony specjalny portal, na którym możesz dowiedzieć się więcej o samej chorobie i uzyskać wsparcie w wypadku dodatniego wyniku testu: www.pozytywnezycie.eu

Udostępnij ten artykuł. Prześlij link wszystkim tym, których bezpieczeństwo jest dla ciebie ważne.

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *