Shatavari – właściwości dziko rosnącego szparagu

Shatavari dziki szparag

Dziki szparag, nazywany w Indiach shatavari, jest jedną z roślin od wieków stosowanych i cenionych w ajurwedzie, starohinduskim systemie medycznym.

Dziś kolejne badania naukowe potwierdzają wyjątkowe działanie shatavari: korzystny wpływ na płodność, poprawę pamięci, koncentracji i podniesienie odporności.

Jakie jeszcze korzyści może nam przynieść zażywanie preparatów z dzikiego szparagu?

Shatavari – co to za roślina?

Dziki, indyjski szparag w rzeczywistości jest dalekim krewnym polskiego odpowiednika o tej nazwie. Obie rośliny nie są do siebie jednak podobne.

Porastające jałowe indyjskie gleby shatavari przypomina raczej przerośniętą pietruszkę. Ma drobne, zielone liście i twarde, białe korzenie, które mogą osiągać długość przekraczającą metr.

Ściera się je na proszek, z którego produkowane są preparaty i suplementy wspomagające nasze zdrowie i kondycję fizyczną.

Shatavari i jego cenne składniki

Jak już wiemy, najcenniejsze dla naszego organizmu substancje znajdują się w imponujących korzeniach shatavari.

Szczególnie wartościowe są izoflawony przyjmujące rolę fitoestrogenów. To takie substancje, które w bezpieczny dla zdrowia sposób naśladują działanie hormonów naturalnie produkowanych przez nasz organizm. To właśnie dzięki nim dziki szparag ma szczególnie dobroczynny wpływ na kobiecy układ hormonalny.

Shatavari odznacza się również dużą zawartością kwasu foliowego, inuliny, witaminy C, E, K, B6, a także glutationu będącego silnym antyoksydantem. Ma on zdolność zwalczania wolnych rodników, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia, hamuje stres oksydacyjny i powstawanie komórek nowotworowych.

Shatavari – silny adaptogen

Dzięki swoim właściwościom zdrowotnym shatavari jest zaliczane do grupy adaptogenów. Są to substancje wspierające organizm w walce ze stresem biologicznym oraz emocjonalnym.

Przeciążenie psychiczne i fizyczne, niezdrowa dieta, infekcje, bezsenność czy szkodliwe warunki środowiskowe, np. smog, to czynniki, które odbierane są przez nasze ciało jako stresogenne. W wyniku ich działania zostają zaburzone różne funkcje i procesy. Rolą adaptogenów jest przywrócenie w organizmie równowagi i wspomaganie go w prawidłowym funkcjonowaniu.

Shatavari jako adaptogen ma korzystny wpływ na poprawę koncentracji i pamięci, łagodzi dolegliwości żołądkowe, a szczególne benefity przynosi kobietom.

Shatavari a zdrowie kobiety

W ajurwedzie shatavari od wieków stosowane jest w celu wsparcia kobiecego zdrowia i płodności. Dziś, gdy niepłodność staje się coraz częstszym problemem wielu par, naturalne wspomaganie organizmu i jego funkcji staje się szczególnie przydatne.

Na problemy z poczęciem mogą wpływać poważne zaburzenia, ale także niewielkie nieprawidłowości, takie jak choćby nieregularny cykl menstruacyjny. Badania prowadzone nad shatavari pokazały, że preparaty z tej rośliny ułatwiają normalizację kobiecego cyklu.

Dodatkowo roślina ta wpływa na ukrwienie narządów rodnych i nawilżenie pochwy, co również przyczynia się do wzrostu płodności. Shatavari chroni także układ rozrodczy przed infekcjami. Dziki szparag ma zdolność łagodzenia napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz dolegliwości bólowych związanych z menstruacją.

Poleca się go również paniom w okresie menopauzy, kiedy produkcja estrogenów gwałtownie spada. Ten stan powoduje wahania nastrojów, uderzenia gorąca, kołatanie serca czy spadek libido. Niedobór estrogenu jest także pośrednio odpowiedzialny za większą łamliwość kości, która może się przerodzić w osteoporozę.

Shatavari dla świeżo upieczonych mam

Kolejnym etapem w życiu kobiety, kiedy spadek estrogenu daje o sobie znać, jest czas po porodzie. Wiele kobiet zmaga się wówczas z depresją poporodową. W tym czasie może też pojawić się problem z wypadaniem włosów, a nawet łysieniem.

Shatavari przeciwdziała powyższym dolegliwościom, a dodatkowo wspiera laktację i obkurczanie się macicy. Warto jednak skonsultować jego stosowanie z lekarzem położnikiem.

W trakcie ciąży zdecydowanie lepiej odstawić suplementy z dzikim szparagiem. Może on wywołać skurcze macicy, które w tym czasie nie są pożądane.

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *