Powracasz do nauki języka? Jak się nie zniechęcić tym razem

Powrót do nauki języka obcego

Uczyłaś się kiedyś języka obcego, ale z jakiegoś powodu przygoda z nim zbyt szybko się skończyła? Nie wszystko stracone – w każdej chwili możesz znów spróbować go opanować.

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy odpowiednie nastawienie i przygotowanie, a na pewno ci się uda. Radzimy, jak wrócić do nauki języka!

Jak powrócić do nauki języka po dłuższej przerwie?

Nie ma znaczenia, czy uczyłaś się języka obcego kilka lat temu, czy w dzieciństwie. W praktyce w każdej chwili możesz do tego wrócić. Oczywiście, z czasem z pewnością zapomniałaś już wiele słówek, zasad gramatycznych itp., ale to żaden problem. Jeśli miałaś nawet zaledwie szczątkowy kontakt z językiem, zawsze będzie ci łatwiej, niż gdybyś zaczynała od zera.

Przede wszystkim zastanów się, dlaczego nie udało ci się za pierwszym razem. Nie miałaś czasu, a może odpowiedniej motywacji? Zadbaj o to, by znów ta sama przyczyna nie pokrzyżowała ci planów.

Postaraj się też bardziej na poważnie podejść do tego wyzwania, tak by stało się jasno określonym celem, a nie tylko pomysłem czy luźnym planem. Najlepiej ustalić sobie jakiś termin – możesz np. zaplanować wyjazd za granicę albo zapisać się na egzamin certyfikujący.

Na co uważać, by znów nie zniechęcić się do nauki języka?

Największym wrogiem nauki języka obcego jest brak motywacji oraz wszystkie związane z nią zjawiska, takie jak np. prokrastynacja (przekładanie ćwiczeń na później). Kilka zewnętrznych i wewnętrznych czynników może niestety skutecznie odciągać uwagę czy zniechęcać do działania. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na:

  • złodziei czasu – social media, gry, seriale i inne przyjemności niestety zabierają sporo czasu. Postaraj się ustalić harmonogram nauki, a następnie bezwzględnie się go trzymaj. Do tego w wolnym czasie możesz np. oglądać seriale czy grać w gry w obcym języku;
  • niecierpliwość – wiele osób chce szybko zauważyć efekty nauki, ale z reguły trzeba na nie nieco dłużej zaczekać. Nawet jeśli masz trudności, nie oznacza to, że nie dasz rady. Musisz po prostu uzbroić się w cierpliwość oraz bardziej się starać i częściej ćwiczyć; warto wyrobić sobie rutynę, ale przy tym dobrze jest zadbać o urozmaicenia. Wykonywanie powtarzalnych zadań i ćwiczeń sprawi, że w ogóle stracisz ochotę do nauki.

Samodzielna nauka języka czy kurs – co wybrać?

Często zdarza się, że nauka języka zakończyła się ze względu na brak odpowiedniego wsparcia.

Niektórzy jak najbardziej mogą samodzielnie pochylić się nad podręcznikiem, fiszkami itp. (a nawet tak wolą), ale inni będą mieć kłopoty ze skupieniem się i motywacją.

W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest specjalny kurs. Pod okiem lektora można szybko robić postępy, a przy tym ma się silne poczucie obowiązku – szczególnie, gdy z własnej kieszeni zapłaciło się za udział w zajęciach.

Chcesz wrócić do nauki języka obcego? Zadbaj o odpowiednie nastawienie, a jeśli jest taka potrzeba, nie wstydź się poprosić o pomoc. Zastanów się, czy nie warto byłoby zapisać się na kurs – szkoła językowa Lincoln prowadzi wiele ciekawych grup zajęciowych!

To też może cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *