Paznokcie hybrydowe – wady, zalety i przeciwwskazania
Zadbane i pięknie wyglądające paznokcie to marzenie wielu kobiet. Niestety, nie każda z nas ma mocne i ładne paznokcie, a ich regularna pielęgnacja nie przynosi takich efektów, o jakich marzymy. Wtedy warto wybrać się do manicurzystki i dopomóc trochę naturze.
Dziś na rynku jest wiele świetnych i trwałych metod stylizacji paznokci. Jedną z najpopularniejszych są paznokcie hybrydowe.
Takie stylizowane paznokcie sprawdzą się doskonale, kiedy musisz mieć zadbane dłonie, a nie masz czasu na ciągłe poprawianie manicure. Są także świetnym rozwiązaniem w czasie podróży, kolor nie ściera się, a twoje paznokcie przez około miesiąc będą wyglądały elegancko.
Dowiedz się, czym charakteryzują się paznokcie hybrydowe, jakie są zalety i wady tej metody stylizacji oraz kto nie powinien się na nią decydować.
Co to są paznokcie hybrydowe?
To dziś najpopularniejsza metoda stylizacji płytki paznokcia. Może dlatego, że jest najprostsza i możesz wykonać ją nawet sama w domu.
Manicure hybrydowy polega na pomalowaniu płytki paznokcia specjalnymi preparatami, a następnie utwardzenia go za pomocą lampy UV.
Najpierw na paznokieć nakładasz bazę, następnie wybrany lakier i na koniec utrwalacz. Każda z tych warstw wymaga utwardzenia przez kilka minut pod lampą.
Lakier hybrydowy wygląda jak zwykły lakier, jest trochę gęściejszy, a nakładasz go pędzelkiem. Jedyna różnica polega na tym, że pod lakier należy odpowiednio przygotować płytkę paznokcia.
Musisz ją zmatowić, oczyścić, a na koniec odtłuścić. Ważne jest także, abyś przed malowaniem usunęła frezarką skórki. To ważne, ponieważ paznokcie powinnaś pomalować pod skórki.
Do zrobienia hybrydy potrzebujesz specjalnej lampy UV i specjalistycznego sprzętu, np. frezarki i dedykowanych pilników.
Ale wszystkie te zabiegi są warte twojego czasu, bo manicure wygląda przez długi czas wspaniale. A jeśli dbasz o paznokcie i będziesz myła naczynia w rękawiczkach, lakier utrzyma się kilka tygodni.
Zalety paznokci hybrydowych
Manicure hybrydowy wygląda naturalnie, gdyż robimy go na własnych paznokciach, bez doklejania i przedłużania płytki. Nie mamy na niej grubej warstwy produktu.
Ogromną zaletą lakierów hybrydowych jest ich trwałość na odpryskiwanie i ścieranie się końcówek. Dlatego wiele pań wybiera ten rodzaj stylizacji przed wczasami – pomalowane paznokcie przetrwają w dobrej kondycji cały wyjazd i nie trzeba ich domalowywać.
Masz do wyboru dużą gamę kolorów i wzorów, a lakiery mają mocny pigment i niekiedy wystarczy już jedna warstwa, aby uzyskać piękny kolor.
Wady paznokci hybrydowych
Przy usuwaniu hybrydy pierwszą warstwę lakieru spiłowuje się, a następnie nakładasz na kilka minut aceton, najlepiej pokryty folią. Po tym czasie ściągasz lakier patyczkiem, a resztki piłujesz lub czyścisz specjalnym płynem. Musisz przy tym uważać, aby nie uszkodzić płytki paznokcia.
Usuwanie lakieru za pomocą acetonu nie jest szczególnie zdrowe dla płytki paznokcia, jeśli wykonasz czynność tę nieprawidłowo. Odpowiednie oczyszczanie paznokcia z lakieru nie powinno go zniszczyć, ale techniki tej nauczysz się z czasem.
Ponadto, używanie acetonu, jak i lakierów hybrydowych może wysuszyć płytkę paznokcia.
Paznokieć może się zniszczyć, jeśli zamiast usunąć go przeznaczonymi do tego środkami zerwiesz lakier, bo np. część odprysła.
Jeśli masz słabe paznokcie, ciągłe używanie lakierów hybrydowych może szybciej zniszczyć paznokcie. Dlatego konieczne jest robienie miesięcznej przerwy w używaniu tych zabiegów stylizacyjnych.
Pewnym minusem może też być czas trwania samego zabiegu. Przygotowanie paznokcia do manicure, nakładanie i utwardzanie warstw zajmuje od 1 do 2 godzin.
Pamiętaj też, że lampa UV do utwardzania kolejnych warstw emituje światło ultrafioletowe, które może mieć działanie rakotwórcze. Warto kilkanaście minut przed zabiegiem posmarować dłonie kremem z bardzo wysokim filtrem, co najmniej 50 SPF. Sprawdzaj także regularnie swoje ciało i znamiona, jeśli robisz tej rodzaj manicure.
Manicure hybrydowy – przeciwwskazania
Kto nie powinien decydować się na paznokcie hybrydowe? Istnieje kilka przeciwwskazań:
- choroby grzybicze i drożdżakowe paznokcia,
- alergie – preparaty do wykonania hybrydy mogą zawierać uczulające składniki – jeśli zauważysz u siebie swędzenie po wykonaniu manicure, może to oznaczać początki alergii,
- połamane i zniszczone paznokcie,
- kurzajki, brodawki wokół paznokci i na dłoniach.
Nosisz hybrydy? A może wolisz paznokcie żelowe albo akrylowe? Daj znać w komentarzu, która metoda stylizacji paznokci jest ci najbliższa!